Катер «Бердянськ» був вражений снарядом з російського гвинтокрила Ка-52 – Україна в ОБСЄ

Новини
Фото: Facebook ВМС ЗС України

Проведена балістична експертиза засвідчила, що малий броньований артилерійський катера (МБАК) «Бердянськ» ВМСУ був пробитий бронебійним снарядом, випущеним з російського ударного гвинтокрила Ка-52, що лише підтверджує агресивний характер нападу РФ на українські кораблі в листопаді 2018 року в районі Керченської протоки.

Про це заявив заступник постійного представника України при міжнародних організаціях у Відні Ігор Лоссовський під час засідання форуму ОБСЄ зі співробітництва в галузі безпеки, повідомляє агентство Укрінформ.

«Ми хотіли б звернути увагу делегацій на результати балістичної експертизи пошкоджень, завданих під час атаки на три українських кораблі та їхні екіпажі з боку Російської Федерації 25 листопада 2018 року. Ці кораблі було повернуто Росією до України в листопаді минулого року відповідно до обов’язкового наказу Міжнародного трибуналу з морського права. Пробоїна у броньованому катері «Бердянськ» виникла в результаті прямого попадання бронебійним снарядом, випущеним з ударного гвинтокрила Ка-52 ВМФ Росії», – заявив Лоссовський.

Він наголосив, що ці докази «чітко підтверджують агресивний та незаконний характер дій, які Росія здійснила в Чорному морі в листопаді 2018 року».

Представник України також зазначив, що після повернення Україні пошкоджені російськими військовими буксир ВМСУ «Яни Капу» та другий МБАК «Нікополь» були відправлені на завод для ремонту.

Українська делегація раніше вже надавала Форуму ОБСЄ зі співробітництва в галузі безпеки детальну інформацію про серйозні пошкодження та факти мародерства, здійснені російською стороною на захоплених кораблях ВМСУ, додав Лоссовський.

Пробоїни на катері «Бердянськ» в результаті обстрілу військовими РФ Фото: bellingcat.com

Як повідомлялось, 1 лютого командувач ВМСУ Ігор Воронченко розповів про завершення балістичної експертизи МБАК «Бердянськ», який обстріляли військові РФ під час захоплення в листопаді 2018 року. За його словами, в ході розслідування з «Бердянська» зняли фрагменти броні, залишки осколків від снарядів, які є доказами «агресивних і протиправних дій Росії».

Нагадаємо:

  • 18 листопада Росія передала українській стороні кораблі ВМСУ, захоплені російським військовими 25 листопада 2019 року в Чорному морі в районі Керченської протоки. При цьому в РФ стверджують, що передали кораблі Україні не на вимогу Міжнародного трибуналу ООН з морського права, а лише «на відповідальне зберігання», оскільки вони все ще – речовий доказ у кримінальній справі про «незаконне порушення кордону РФ».
  • У МЗС заявили, що Україна проведе перевірку і експертизу повернутих РФ кораблів ВМСУ, щоб визначити їх стан та встановити, що саме було вилучено російської стороною. Однак попри повернення кораблів, розгляд ініційованого Україною спору у Міжнародному трибуналі ООН з морського права триватиме для встановлення порушення РФ Конвенції ООН з морського права під час затримання і утримання український кораблів і їх екіпажів.
  • 20 листопада повернуті Росією катера «Нікополь», «Бердянськ» і рейдовий буксир «Яни Капу» прибули на базу ВМСУ в Очакові.
  • Командувач ВМСУ Ігор Воронченко заявив, що російські військові сильно понівечили катери і рейдовий буксир. «Росіяни їх угробили. Познімали навіть плафони, розетки та унітази», – сказав він.
  • Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна проаналізує стан трьох повернутих кораблів ВМСУ і обов’язково звернеться до РФ з вимогою, щоб було повернуто обладнання та озброєння, які були з них зняті. З приводу стану кораблів буде проведено розслідування, потім їх відремонтують.
  • 27 листопада 2019 року заступник постпреда України при міжнародних організаціях у Відні Ігор Лоссовський повідомив на Форумі зі співпраці в області безпеки ОБСЄ, що сума збитків, які завдала РФ українським кораблям, становить не менше 55,5 млн грн (€ 2,1 млн). Точну суму збитків встановлять після завершення комплексного розслідування.