Нафтогаз збільшив позовні вимоги до РФ до $8 млрд за рахунок відсотків – Світлана Нєжнова

НАК «Нафтогаз України» спромігся збільшити позовні вимоги до Російської Федерації у справі про втрачені внаслідок окупації Криму активи з 5 до 8 млрд доларів за рахунок відсотків, що нараховуватимуться до закінчення компенсації Росією збитків.

керівниця ДАТ «Чорноморнафтогаз» Світлана Нєжнова Фото: investigator.org.ua

Про це повідомила керівниця Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз» Світлана Нєжнова у програмі «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).

Для оцінки збитків Нафтогаз залучає сучасні технології та міжнародних експертів, повідомила керівниця ДАТ «Чорноморнафтогаз».

«Зараз із залученням своєчасних технологій оцінки майна, із залученням міжнародних експертів НАК «Нафтогаз України» підраховує ці збитки, і цю суму біля 8 мільярдів доллрів Нафтогаз буде подавати (в арбітраж – ред.) в лютому», – сказала Нєжнова.

Вона додала, що сума у 8 млрд доларів містить тіло компенсації за втрачені в окупованому Криму активи «з урахуванням відсотків, які нараховуються з моменту експропріації цього майна до закінчення компенсації Російської Федерацією збитків по цьому майну». 

Світлана Нєжнова також розповіла, що Росія змінила свою позицію щодо позову НАК «Нафтогаз України»: 

«Ми минулого року в лютому обговорювали, що РФ не визнавала рішення суду, не брала участь і планувала так робити далі. Але в липні 2019 року після того, як в червні 2019 року НАК «Нафтогаз України» вже подав збитки в сумі 5 мільярдів 200 мільйонів доларів, з яких, до речі, збитки «Чорноморнафтогазу» – 3 мільярди 300 мільйонів доларів, Російська Федерація змінює свою стратегію. Вона подала заяву про те, що буде брати участь в цих інвестиційних арбітражах, і в грудні минулого року в цей арбітраж подала своє бачення компенсації збитків», – сказала керівниця ДАТ «Чорноморнафтогаз».

Вона нагадала, що НАК «Нафтогаз України» у 2016 році в інтересах шести компаній подав позовну заяву в Гаазький трибунал щодо компенсації тих збитків, які Російська Федерація захопила на території Криму.

«Арбітраж одразу розділив на дві частини цей суд. Перша частина була присвячена визначенню юрисдикції і відповідальності Російської Федерації. І рік тому, в лютому 2019 року, суд визнав, що Російська Федерація винна в експропріації активів, які є в Криму, і цей суд має юрисдикцію для того, щоб розглядати цю справу. Тобто зараз НАК «Нафтогаз» знаходиться на другому етапі – підрахунок збитків», – сказала Нєжнова.

Нагадаємо:

  • Під час окупації  Криму РФ були захоплені і тепер використовуються значні активи ДАТ «Чорноморнафтогаз» на півострові та шельфі Чорного моря: 15 родовищ нафти і газу, 3 площі покладів вуглеводнів, Глібовське підземне газосховище, більш 1200 км магістральних газопроводів, 43 газорозподільні станції, 4 плавучі бурові установки, включаючи скандальні «вишки Бойка» – «Петро Годованець» і «Україна» («Незалежність»).
  • 20 вересня 2017 року НАК «Нафтогаз України» і її шість дочірніх компаній подали в суд, сформований при Постійної палаті Третейського Суду в Гаазі, позовну заяву про відшкодування збитків, заподіяних незаконним захопленням Російською Федерацією активів в АР Крим, що на той момент оцінювались експертами в 5 млрд. дол.
  • 27 лютого 2019 року Постійна палата третейського суду в Гаазі визнала, що Росія винна у втраті НАК «Нафтогаз України» своїх активів у окупованому Криму, оскільки порушила угоду про захист інвестицій, експропріювавши активи української компанії та її дочірніх підприємств, зокрема ДАТ «Чорноморнафтогаз», на півострові та на шельфі Чорного моря.
  • Наприкінці червня 2019 року НАК «Нафтогаз України» та його дочірні підприємства подали до Трибуналу при Постійній палаті Третейського Суду в Гаазі позовну заяву щодо розміру компенсації збитків, завданих експропріацією активів групи Нафтогаз в окупованому Криму в сумі $5,2 млрд.
  • В січні 2020 року виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко повідомив, що компанія подає оновлені позови проти Росії до Третейського суду Гааги, вимагаючи зобов’язати РФ виплатити групі понад $7 млрд компенсації за втрату можливості використовувати своє майно в Криму.
  • 10 лютого 2020 року Юрій Вітренко повідомив, що Нафтогаз завершує підготовку до чергового подання документів у рамках арбітражного процесу проти РФ щодо втрачених активів в окупованому Криму. Загальна сума компенсації, включно з відсотками, оцінюється у $8 млрд.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine