Правозахисники закликають якомога скоріше відкрити КПВВ на Донбасі та на адмінкордоні з Кримом

Правозахисники закликають Кабмін України переглянути урядовий план зняття карантинних обмежень з метою забезпечення поетапного відкриття КПВВ на лінії розмежування на Донбасі та на адмінкордоні з окупованим Кримом. Вони вказують, що закриття КПВВ через карантин призвело до значних негативних наслідків для громадян, які постійно чи тимчасово проживають на окупованих територіях України, а також внутрішньо переміщених осіб.

КПВВ «Станиця Луганська» Фото: Facebook Константин Реуцкий

Про це повідомляє громадська організація «Донбас SOS».

Правозахисники нагадали, що з 11 травня в Україні відбувається поетапне зняття карантинних заходів. Проте в урядовому плані зняття обмежень відсутня інформація про відкриття КПВВ.

«Така ситуація створює уявлення про тимчасово окуповані території України як території, що не лежать в полі зору та уваги Уряду України. З громадянами, що проживають на тимчасово окупованих територіях і не можуть відвідати родичів, отримати медичну допомогу, адміністративні послуги тощо, не ведеться комунікація щодо карантинних заходів, що не сприяє побудові довіри до Уряду та подальшому процесу реінтеграції. Слід зазначити, що по інший бік лінії розмежування зараз опинилася велика кількість людей, які фактично проживають на підконтрольній Україні території, але зараз не можуть виїхати на роботу та/або воз’єднатися з сім’єю. Фактично від середини березня у країні відбуваються дезінтеграційні, а не реінтеграційні процеси», – заявили у «Донбас SOS».

Правозахисники наголошують, що при розробці рішень щодо продовження строку дії карантинних обмежень чи поступового виходу з карантину необхідно враховувати інтереси різних груп, які можуть зазнати непропорційно великих негативних наслідків цих обмежень.

«Зокрема, такою групою є особи, які проживають постійно чи тимчасово на окупованих територіях України, а також внутрішньо переміщені особи. Саме тому при розробці загальнонаціонального плану виходу з карантину необхідно врахувати потенційні ризики для мешканців окупованих територій, що спричинені тривалим обмеженням свободи пересування, та знайти шляхи мінімізації цих ризиків. У цьому контексті необхідним є перегляд раніше оприлюдненого урядового плану зняття карантинних обмежень з метою забезпечення поетапного відкриття КПВВ на лінії зіткнення та на адміністративному кордоні з тимчасово окупованими територіями України», – вважають громадські активісти.

«Ми вітаємо перспективу відкриття КПВВ після 10 червня, але наголошуємо на тому, що це має відбутися з дотриманням усіх заходів безпеки. Окрім цього, ми пропонуємо низку додаткових рішень, спрямованих на полегшення ситуації ВПО та громадян, які мешкають на тимчасово окупованих територіях», – заявили у «Донбас SOS».

Рекомендації, в розробці яких приймали участь, крім «Донбас SOS», Центр прав людини ZMINA, Офіс з розробки гуманітарної політики, «Крим SOS», благодійний фонд «Право на захист», «Восток SOS», Кримська правозахисна група, можна завантажити тут.

Як повідомлялось, за інформацією Головнокомандувача ЗС України Руслана Хомчака, перші контрольні пункти в’їзду-виїзду на Донбасі готуються відкрити після 10 червня.

Нагадаємо:

  • З 22 березня в районі проведення Операції об’єднаних сил з метою ефективної протидії та недопущення занесення на підконтрольну Уряду України територію коронавірусної інфекції тимчасово припинений пропуск через КПВВ на лінії розмежування.
  • Незважаючи на тимчасове закриття КПВВ на Донбасі, пропуск осіб через лінію розмежування можливий за «надзвичайних обставин гуманітарного характеру та наявності відповідних підтверджуючих документів». У Мінреінтеграції пояснили, які саме гуманітарні обставини дають підстави на перетин громадянами тимчасово закритих КПВВ на Донбасі.
  • У Держприкордонслужбі пояснили, що у громадян є два варіанти отримати дозвіл на перетин лінії розмежування через тимчасово закриті КПВВ на Донбасі.
  • Заступник командувача штабу ООС Богдан Бондар пояснив, що Командувач ООС приймає індивідуальні рішення про перетин лінії розмежування через українські КПВВ на період карантину. Але одного рішення штабу ООС мало для переходу людей, потрібно щоб їх пропустили і представники «Л-ДНР» на своїх КПП.
  • Центр журналістських розслідувань у матеріалі «Карантинні КПВВ на лінії розмежування сімей» дослідив ситуацію навколо КПВВ на Донбасі.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine