Резніков заявив, що Україна розробляє «нову економічну стратегію» для Донбасу

Україна розробляє амбітну економічну стратегію для Донбасу, і вже у вересні Кабінету Міністрів України може бути представлено її дорожню карту.

Віце-прем’єр-міністр - міністр з питань реінтеграції ТОТ Олексій Резніков Фото: mtot.gov.ua

Про це повідомив віце-прем’єр-міністр України – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, перший заступник голови делегації України в Тристоронній контактній групі Олексій Резніков у колонці для Atlantic Council, передає Інтерфакс-Україна.

«Україна наразі розробляє амбітну нову економічну стратегію для сходу країни. Основну увагу приділяють розвитку частин Донецької та Луганської областей, які нині перебувають під контролем України. Цей підхід, можливо, найкраще описати як український підхід до поняття «особливий статус» для регіону з метою трансформації інвестиційного клімату та реалізації нової економічної моделі на регіональному рівні», – написав він у колонці для Atlantic Council.

За його задумом, цей процес має почати набирати обертів якомога швидше в районах Донбасу, які наразі перебувають під контролем українського уряду, а потім він може поширитися на окуповані Росією райони після їх звільнення.

Резніков зазначив, що інвестори в сучасному світі працюють і в гарячих точках, і він провів десятки бесід з іноземними дипломатами, представниками міжнародного бізнесу та українськими інвесторами, яких набагато більше непокоїть стан української системи правосуддя, ніж близькість до лінії фронту.

«Наша мета – створити особливий інвестиційний режим у контрольованій Україною частині Донбасу. Ми розглядаємо поширення правил міжнародного комерційного арбітражу на регіон як невід’ємну частину цих планів. Окрім того, українська держава має взяти на себе хоча б частину страхового тягаря від тих політичних і військових ризиків, які інвесторам складно передбачити. Щоб зробити цей підхід стійким, ми передбачаємо цільовий фонд для заохочення та сприяння інвестиціям і не покладатимемося на допомогу донорів», – розповів він.

Віце-прем’єр сподівається представити уряду України дорожню карту економічного розвитку Донбасу у вересні. «Потім буде потрібно близько шести місяців, щоб підготувати необхідні розрахунки. Це потребуватиме експертної участі. В ідеалі цей внесок має виходити безпосередньо від потенційних майбутніх інвесторів», – зазначив він.

Резніков звернув увагу на необхідність спочатку задати правильний тон, що ця стратегія – це «не питання полегшення кризи на Донбасі, а прагнення створити передову й інноваційну економічну зону, яка може справити позитивний вплив на всю Європу».

На його думку, в умовах кризи, спричиненої епідемією коронавірусу, Україна ідеально підходить для диверсифікації виробництв за межами Китаю і наявності високоякісних виробничих потужностей ближче до країн ЄС, а регіон Донбасу володіє багатьма специфічними характеристиками, необхідними для того, щоб відігравати провідну роль у цьому процесі

Резніков вважає очевидним, що на сьомому році війни російське тлумачення «особливого статусу» для Донбасу неприйнятне. «Замість того щоб допомагати у врегулюванні конфлікту, підхід Москви спеціально розроблений для прискорення розпаду України. Чим раніше цю тупикову модель буде відкинуто, тим краще. Міцного миру може бути досягнуто тільки шляхом створення більш світлого майбутнього для людей східної України, яке підриває здатність Росії дестабілізувати українське суспільство», – наголосив він.

Віце-прем’єр України провів аналогію, що європейські інвестиції можуть створити «нову еру можливостей зростання» на Донбасі, як колись вони перетворили цей регіон на один із промислових двигунів континенту в дев’ятнадцятому столітті.

Резніков також зазначив, що агресія РФ «зруйнувала Донбас довоєнної ери» і вже безглуздо говорити просто про «відновлення регіону», а замість цього слід зосередитися на створенні нової економіки.

«Відновлений та оновлений Донбас може стати центром нових підходів до виробництва. Трагедія війни перетворила промислові центри України на руїни, але це спустошення також створює простір для сміливих інновацій та оригінального мислення, які не завжди можливі в більш розвинених економічних умовах», – вважає він.

Проєкт вільної економічної зони в Донецькій області часів президентства Леоніда Кравчука призвів лише до зростання корупції та контрабанди, зазначив  економічний експерт фонду «Майдан закордонних справ» Юрій Смєлянський, коментуючи намір глави української делегації в ТКГ Леоніда Кравчука створити на окупованих територіях Донецької та Луганської областей вільну економічну зону за прикладом ВЕЗ на Донбасі початку 90-х, заявив Смєлянський у програмі «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).

Нагадаємо:  

  • Голова української делегації в ТКГ, перший президент України Леонід Кравчук запропонував створити вільну економічну зону на окупованих територіях Донецької і Луганської областей. 
  • Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль дав доручення відпрацювати питання можливості створення територій пріоритетного розвитку в Донецькій, Луганській і Херсонській областях, щоб створити в цих регіонах точки зростання для залучення інвестицій.
  • Кримські громадські діячі та Меджліс кримськотатарського народу закликають скасувати закон про фейкову ВЕЗ «Крим», оскільки він дискримінує громадян України з Криму (мають статус нерезидентів) і водночас дозволяє українському бізнесу працювати на окупованій території, хоча це порушує санкційний режим, введений західними партнерами і самою Україною на півострові.
  • Як з’ясував Центр журналістських розслідувань, голова парламентського Комітету з митної та податкової політики Ніна Южаніна заблокувала діяльність робочої групи з напрацювання проекту скасування закону про створення ВЕЗ «Крим».
  • 12 лютого 2020 року Комітет ВРУ з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій рекомендував парламенту скасувати закон про ВЕЗ «Крим». Комітет також проголосував за створення робочої групи з напрацювання змін до закону про СЕЗ «Крим».
 
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine