Правозахисники опублікували дослідження про порушення прав кримських політв’язнів

За період окупації Криму Росією не менше 138 кримчан були схильні до кримінального переслідування за політичними мотивами, при цьому не менше 119 з них були позбавлені волі на різні терміни. В даний час не менше 96 осіб з Криму все ще знаходяться в місцях несвободи.

Про це йдеться в дослідженні «Умови утримання кримських політв’язнів: огляд справ», підготовленому волонтерами ГО «КримSOS» за підтримки ЄС.

«В період перебування в місцях несвободи права цих людей систематично порушувалися, до багатьох з них були застосовані жорстокі тортури, внаслідок чого навіть після звільнення в зв’язку з відбуванням покарання або в результаті взаємного звільнення за політичними угодами фізичне і психологічне здоров’я цих осіб відновився в повному обсязі» , – йдеться в дослідженні.

Волонтери та правозахисники задокументували факти порушення прав людини щодо 36 кримчан, які кримінально переслідувалися за політичними мотивами, за станом на 29 березня 2020 року. З них 18 – до сих пір утримуються в місцях позбавлення волі.

«Практики тортур почали впроваджуватися в Криму співробітниками де-факто спецслужб і співробітниками Федеральної служби виконання покарань. У ряді випадків показання, надані під тортурами, лягли в основу обвинувальних вироків», – стверджують автори дослідження.

Правозахисники відзначають «недотримання належних умов утримання, їм часто видають прострочену їжу».

«Найбільш жорстокі і нелюдські умови утримання на території Криму – в СІЗО-1 в Сімферополі. Ізолятор розрахований на одночасне утримання не більше ніж 747 ув’язнених, проте в різні періоди там утримувалося до 1800 осіб. У камерах відсутнє належне освітлення та вентиляція, вікна деяких камер не засклені, в результаті чого в’язні в холодні пори року мерзнуть і хворіють», – йдеться в звіті.

Условия содержания крымских политзаключенных. Обзор дел

Серед інших порушень прав людини, які зафіксували автори дослідження, – «ненадання медичної допомоги навіть у випадках прямої загрози життю, порушення релігійних прав ув’язнених, примусова психіатрична експертиза, етнічна дискримінація».

Порушення прав кримчан, як стверджують дослідники, також відбувається на території РФ, куди їх етапують,

«Етапування здійснюється автозаками, в яких ув’язнені перебувають в напівсидячому положенні в так званому« стакані »(камера площею 50/65/180 см), при цьому навіть під час тривалих переїздів їм не дають воду і практично не роблять зупинок», – наголошується в дослідження.

Нагадаємо:

  • За даними Секретаріату Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини, Росія з політичних мотивів утримує 130 громадян України, серед них 76 кримських татар.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine