В Україні запустили програму компенсації за пошкоджене житло єВідновлення: що потрібно зробити для отримання допомоги

Новини
жилье

З 10 травня в Україні починає працювати програма компенсації за пошкоджене житло єВідновлення.

Про це повідомило Міністерство відновлення.

Програма передбачає надання державної грошової допомоги на здійснення поточного (дрібного, некапітального) ремонту житла, пошкодженого внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Гроші можна буде використати на ремонт покрівлі, заміну вікон чи дверей, відновлення підлоги тощо.

Хто може отримати компенсацію?

Компенсація передбачена для власників приватних будинків і квартир, які знаходяться на звільненій території і де не було зроблено ремонт власними силами.

Що потрібно зробити для отримання допомоги?

Крок 1 – подати інформаційне повідомлення про пошкоджене майно через Дію

Крок 2 – відкрити рахунок єВідновлення в банку

Зараз до єВідновлення підключені такі банки: Ощадбанк, Монобанк, ПриватБанк, Сенс Банк, А-Банк, ПУМБ. Список банків-партнерів поповнюватиметься в міру їх підключення до єВідновлення.

Крок 3 – подати заяву на компенсацію через Дію

Крок 4 – дозволити комісію місцевої ради обстежити майно та надати їй документи (на пільгу та право власності).

Як можна використати допомогу?

Після рішення комісії про надання компенсації гроші перерахують на картку єВідновлення. Строк розгляду заяви та прийняття рішення щодо компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня її подання.

Конкретна сума визначається комісією на основі розрахунків, затверджених у постанові Кабінету міністрів №381 від 21 квітня 2023 року про порядок компенсації.

Використати гроші можна протягом року з моменту отримання на будівельні товари та будівельні послуги. Придбати їх можна лише в компаній-учасниць програми.

Список партнерів-учасників, в яких можна придбати будівельні матеріали та послуги, додаватимуть поступово на сайті послуги erecovery.diia.gov.ua.

Хто має першочергове право на отримання компенсації?

  • учасники бойових дій;
  • люди з інвалідністю внаслідок війни;
  • ветерани війни;
  • члени сімей загиблих військових;
  • мобілізовані;
  • багатодітні родини;
  • люди з інвалідністю І та ІІ групи;
  • батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу;
  • опікуни/піклувальники, прийомні батьки та патронатні вихователі;
  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.

Компенсації будуть фінансуватися коштом арештованих активів російських банків з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії РФ та цільової міжнародної допомоги, зокрема фінансової допомоги Світового банку

Що робити людям, чиє житло знищене / потребує серйознішого ремонту / відремонтоване власними силами?

Програма єВідновлення направлена на поточний ремонт. Послуга запускається навесні саме для того, щоб власники житла встигли відремонтувати його до зими.

Зараз розробляється інструмент для проведення капітального ремонту житла. Також незабаром має початися практична імплементація закону №2923 про запуск механізму компенсації за знищене житло у вигляді житлових сертифікатів.

Що стосується тих людей, які вже зробили ремонт свого житла, держава обіцяє розробити механізм репарацій.

Додаткова інформація щодо єВідновлення буде публікуватися на сайті послуги erecovery.diia.gov.ua, онлайн-ресурсах Міністерства відновлення. Також можна звертатися на спеціальну урядову гарячу лінію 1545 (кнопка 2) або до служби підтримки Дії.

Генеральна асамблея ООН 14 листопада 2022 року ухвалила проєкт резолюції щодо створення механізму компенсації Україні збитків, спричинених війною, яку розв’язала і досі веде РФ проти України.

У Міністерстві юстиції України заявили наприкінці грудня 2022 року про початок процесу створення Міжнародного реєстру збитків, завданих збройною агресією РФ.

Президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений 23 лютого Верховною Радою закон №7198, який запроваджує в Україні компенсацію за пошкоджене та знищене внаслідок бойових дій майно фізичних осіб.

Як повідомлялось, 28 лютого 2023 року Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт №7198 щодо створення державного реєстру пошкодженого і зруйнованого внаслідок збройного вторгнення РФ в Україну житла і порядок компенсації за нього.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.