Стрічка «20 днів у Маріуполі» вперше в історії України отримала «Оскар» за найкращий документальний фільм

Життя
Мстислав Чернов (спереду), Євген Малолєтка (в центрі), Василіса Степаненко (друга ліворуч) під час отримання премії «Оскар», Лос-Анджелес, 10.03.2024. Фото: Getty Images

Стрічка «20 днів у Маріуполі» режисера Мстислава Чернова, який розповідає про перші дні облоги російськими загарбниками міста Маріуполь, отримала премію «Оскар» як найкращий повнометражний документальний фільм. Це перший український фільм, який отримав цю престижну кінопремію.

Про це повідомляє телеканал Суспільне.

На сцену театру «Долбі» у Лос-Анджелесі, де проходила церемонія нагородження, разом із Мстиславом Черновим піднялися фотокореспондент Євген Малолєтка та продюсерка Василіса Степаненко, які разом із режисером працювали в оточеному Маріуполі у 2022 році.

Разом із Черновим нагороди отримали кінопродюсерки Мішель Мізнер та Рені Аронсон-Рат.

Чернов зі сцени заявив, що «20 днів у Маріуполі» – перший український фільм, що отримав «Оскар».

«Я вдячний. Але напевно я буду перший режисером на цій сцені, який би хотів не робити цей фільм. Я хотів би мати змогу обміняти це на те, щоб Росія ніколи не нападала на Україну, ніколи не окуповувала наші міста; щоб росіяни не вбивали десятки тисяч моїх співгромадян України. Я б віддав це, аби вони звільнили всіх заручників, солдатів, які захищали нашу землю, цивільних, які в їхніх тюрмах. Але я не можу змінити історію, не можу змінити минуле, проте ми всі разом, ви і я, ми зараз серед найталановитіших людей світу. Ми можемо зробити так, щоб історію виправити, щоби правда перемогла. І щоби загиблі люди Маріуполя та ті, хто віддали своє життя, щоби їх ніколи не забули. Тому що кіно формує спогади, спогади формують історію», – сказав Чернов.

Крім «20 днів у Маріуполі», у категорії «Найкращий документальний фільм» змагалися ще чотири стрічки: Bobi Wine: The People’s President («Бобі Вайн: Народний президент»); The Eternal Memory («Вічна пам’ять»); Four Daughters («Чотири доньки»); To Kill a Tiger («Убити тигра»).

Стрічка «20 днів у Маріуполі» розповідає про перші тижні бойових дій у Маріуполі Донецької області під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022 року.

Над фільмом працювали режисер і фотограф Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка та продюсерка й журналістка Василіса Степаненко. Вони стали останніми журналістами, які висвітлювали початок знищення Росією Маріуполя – за це усі троє отримали Пулітцерівську премію. Також у 2024 році їм присвоїли Шевченківську премію.

Кіно стало найкасовішим документальним фільмом в Україні минулого року, зібравши 500 тисяч грн тільки за перший вікенд прокату.

Стрічка вже перемогла у номінації «Найкращий документальний фільм» британської кінопремії BAFTA. А Мстислав Чернов отримав премію Гільдії режисерів США (DGA Awards) за «видатні режисерські досягнення в документальному кіно».

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter