Про це агентству Reuters повідомили три джерела, близькі до проекту, передає Центр журналістських розслідувань.
За їхньою інформацією, одна з компаній, задіяних в установці і пуску і налагодженні турбін в Криму, – російське ЗАТ «Інтеравтоматика», в якому, за офіційними даними, Siemens володіє 45,7% акцій.
Одне з трьох джерел повідомило Reuters, що контракт на пусконалагодження газотурбінних установок був підписаний з «Інтеравтоматикою», а також з іншими російськими компаніями. Він не вказав, коли і з ким «Інтеравтоматика» підписала контракт.
Як вказується на сайті «Інтеравтоматики», системи, які компанія пропонує клієнтам, «засновані на застосуванні сучасних високонадійних мікропроцесорних засобів контролю і управління, що випускаються концерном Siemens або по його ліцензії».
Також на сайті компанії повідомляється, що іншими її акціонерами крім Siemens є «Технопромекспорт» – 17% акцій і Всеросійський теплотехнічний інститут – 37% акцій.
Представник Siemens на питання про те, задіяна чи «Інтеравтоматика» в проекті будівництва станцій в Криму, повідомив: «Позиція Siemens залишається колишньою – ні гарантійного обслуговування, ні установки, ні пусконалагодження здійснюватися не буде».
«Ми розслідуємо участь« Інтеравтоматика »в пусконалагодженні або в наданні будь-яких інших послуг, і якщо виявиться, що участь була, ми вживемо всі необхідні і можливі заходи, щоб зупинити ці дії в максимально короткі терміни», – додав він.
Держкомпанія «Технопромекспорт», яка будує станції в Криму, відмовилася від коментарів з цього питання. «Інтеравтоматика» не надала негайних коментарів.
Reuters не вдалося встановити, чи виконана доставка обладнання з відома або згоди Siemens, а також чи знає компанія про роль «Інтеравтоматика» в проекті будівництва станцій.
«Через поставки турбін і ролі «Інтеравтоматики» німецька компанія може опинитися під загрозою потенційного звинувачення в тому, що вона не вжила достатніх заходів, щоб її обладнання не потрапило на територію анексованого Москвою Криму, сказали кілька юристів», – пише агентство.
Турбіни Siemens – важлива складова проекту, оскільки частково вже побудовані станції були спроектовані з розрахунком саме на ці турбіни, а російські компанії не здатні самостійно виробляти подібне обладнання. Доставка турбін до місця установки – тільки початок складної процедури їх запуску. Обладнання оснащене складною електронікою, робота з якою вимагає спеціальної кваліфікації, тому для пусконалагодження турбіни необхідні фахівці.
Нагадаємо, 5 липня агентство Reuters повідомило, що газові турбіни виробництва німецького концерну Siemens доставлені в окупований Крим для ТЕС, що будуються Росією на півострові, незважаючи на санкції ЄС, які забороняють європейським компаніям поставку до Криму енергетичних технологій.
6 липня у німецькому концерні Siemens заявили, що не укладали контракту з російською держкомпанією «Технопромекспорт» на поставку газових турбін в окупований Крим.
У російському дежконцерні «Ростех» повідомили, що його дочірня структура – компанія «Технопромекспорт» закупила чотири комплекти газотурбінних установок Siemens для ТЕС, що будуються в анексованому Криму, на вторинному ринку і провела їх модернізацію силами російських підприємств.
7 липня Siemens заявив, що не буде обслуговувати газові турбіни свого виробництва, незаконно ввезені Росією в окупований Крим для ТЕС, які будуються на півострові, і проводить з цього приводу розслідування.