РФ блокує судноплавство на Азові, щоб тиснути на Україну у питанні Криму – Клімкін

Новини
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін Фото: Reuters

Росія продовжує блокувати міжнародне судноплавство в Азовському морі, обмежуючи роботу українських портів, щоб підняти політичні та емоційні ставки і створити важелі тиску на Україну в інших питаннях, зокрема щодо окупованого Криму.

Про це заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін в бесіді з журналістами, передає Центр журналістських розслідувань з посиланням на агентство Укрінформ.

«Елементи блокування наявні і сьогодні. Росія послідовно намагається гратися тим, що за двосторонньої угодою у нас передбачений контроль (суден – ред.). Цей контроль застосовується таким чином, щоб зовсім обмежити свободу судноплавства в Азовському морі. Це використовується для того, щоб підняти ставки, по-перше, політичні, по-друге, емоційні і по-третє – створити тиск в інших питаннях, у тому числі стосовно окупованого Криму. Тобто, це абсолютно свідома, добре прораховані стратегія», – сказав Клімкін.

Говорячи про те, що може зробити Україна в цій ситуації, він зазначив, що немає рішення в одній сфері, необхідно будувати відповідь і в політичному сенсі, і щодо безпеки.

«Ми, по-перше, будемо послідовно рухатися по нашому позову проти Росії в рамках арбітражу щодо порушення Конвенції з морського права. Друге – ми плануємо і вже зараз працюємо з країнами, які дають прапори суднам, які проходять через Керченську протоку. Ми хочемо створити, так би мовити, спільний фронт стосовно порушення Росією Конвенції з морського права. Третє – це військовий компонент, оскільки нам потрібно убезпечити себе від можливих військових провокацій, а Росія може вдатися до цього», – зазначив Клімкін.

Як повідомлялось, з 30 квітня Берегова охорона Прикордонної служби ФСБ РФ почала зупиняти в Керченській протоці для огляду та ідентифікації екіпажу судна, які прямують в порти України на Азовському морі.

21 травня Росія обмежила судноплавство в Азовському морі до 23 травня, посилаючись на проведення в регіоні бойових стрільб.

22 травня Борис Бабін заявив, що стрільби і навчання, через які Росія обмежила судноплавство в Азовському морі, є демонстративною ескалацією російської агресії проти України, загрозою торговельному мореплавству і рибальству. Він зазначив, що цьому сприяють і до сих пір чинні угоди України з РФ за якими судна РФ мають право перебувати в будь-якій точці Азовського моря, включаючи затоку Сиваш.

17 липня президент Петро Порошенко наказав керівництву Збройних сил вжити заходів для припинення провокацій Росії щодо незаконноЇ зупинки та огляду українських та іноземних суден, які прямують через Керченську протоку в українські порти в Азовському морі.

Міністр інфраструктури України Володимр Омелян вважає, що РФ буде й надалі посилювати блокування судноплавства в Азовському морі шляхом необґрунтованих перевірок українських та іноземних суден, зменшуючи таким чином вантажообіг портів Бердянська і Маріуполя з метою дестабілізувати економіку регіону. Тому РНБО має відпрацювати сценарій адекватних дій України у відповідь на незаконні дії РФ на Азові.

Начальник Генштабу ЗС України Віктор Муженко заявив, що ВМСУ посилять свою присутність в Азовському морі через незаконні дій Росії щодо обмеження міжнародного судноплавства. Крім того, будуть проведені заходи для зміцнення оборони узбережжя Азова.

28 серпня президент Петро Порошенко доручив МЗС України підготувати пропозиції для засідання РНБО України щодо ситуації в акваторії Азовського моря в зв’язку з незаконними діями Росії з обмеження міжнародного судноплавства.

30 серпня Держдеп США заявив, що вважає дії Росії, спрямовані на блокування міжнародного судноплавства в Азовському морі і Керченській протоці порушенням міжнародного права.

6 вересня РНБО України прийняла рішення посилити військово-морську присутність у Азовському морі, створивши там корабельно-катерне угруповання ВМСУ з розвитком відповідної інфраструктури. 9-10 вересня на Азовське море перемістили з Чорного моря малі броньовані артилерійські катери ВМСУ «Лубни» і «Кременчук».