Захист військовополонених моряків ВМСУ подав апеляційні скарги на рішення Лефортовського районного суду Москви про продовження їх арешту. Очікується, що апеляційна інстанція розгляне їх в травні.
Про це повідомив російський адвокат Микола Полозов, який координує роботу команди захисту українських моряків, передає Центр журналістських розслідувань.
«Захист військовополонених українських моряків подав в належний термін апеляційні скарги на постанови Лефортовського районного суду міста Москви про продовження строків тримання під вартою відносно військовополонених. Всі скарги подані у встановлений законом термін», – зазначив Полозов.
За його словами, адвокати оскаржили незаконні постанови суду першої інстанції, вказавши, що захоплені російськими властями українські військові моряки є військовополоненими і знаходяться під захистом III Женевської конвенції від 12 серпня 1949 року «Про поводження з військовополоненими» і не повинні утримуватись в СІЗО, оскільки це є триваючим конвенціональним порушенням з боку російської влади.
«Також в скаргах адвокати вказали, що російський суд не дав належної оцінки поданим захистом резолюції ПАРЄ, згідно з якою у відношенні моряків повинні застосовуватися норми міжнародного гуманітарного права, включаючи Женевські конвенції, а також Доповіді Управління Верховного Комісара ООН з прав людини, відповідно до якої моряки наділені статусом військовополонених до тих пір, поки компетентний суд не прийме іншого рішення. Крім того, захист оскаржив відмову суду передати справи на розгляд до військового суду, як того вимагає III Женевська конвенція. Також, в скаргах захист вказав, що російський суд не взяв до уваги обставини імунітету військових моряків», – додав адвокат.
Очікується, зазначив він, що апеляційна інстанція – Московський міський суд призначить дати розгляду апеляційних скарг і проведе судові засідання в травні.
Нагадаємо:
- 25 листопада 2018 року кораблі Прикордонної служби ФСБ РФ і ЧФ РФ обстріляли і захопили два малих броньованих артилерійських катери «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдовий буксир «Яни Капу» ВМС України, що після невдалої спроби пройти Керче-Єнікальским каналом до Маріуполя, взяли курс на Одесу і вийшли з 12-мильної зони від узбережжя Криму.
- 27 і 28 листопада в окупованому Криму «суди» Сімферополя і Керчі заарештували до 25 січня 2019 року 24 військовополонених українських моряків. 30 листопада їх етапували з окупованого Криму до Москви в СІЗО Лефотово і «Матросская тишина».
- Розслідувачі міжнародної групи Bellingcat вказують, що оприлюднена ФСБ РФ інформація про захоплення кораблів і моряків ВМСУ в Чорному морі показує, що обстріл російськими військовими МБАК «Бердянськ» стався в міжнародних водах.
- 24 січня ПАРЄ в своїй резолюції закликала РФ негайно звільнити захоплених українських моряків і забезпечити надання їм допомоги відповідно до вимог міжнародного гуманітарного права, зокрема, Женевської конвенції про поводження з військовополоненими.
- В березні 2019 року була опублікована доповідь Управління Верховного Комісара з прав людини (УВКПЛ) ООН, згідно з якою всі 24 захоплених військових моряки наділені статусом військовополонених і знаходяться під захистом III Женевської конвенції.
- Україна подала до Міжнародного трибуналу з морського права позов до РФ через захоплення російськими військовими трьох кораблів та 24-х моряків ВМСУ, а також просить трибунал вжити тимчасові заходи стосовно Росії для негайного звільнення українських військових.
- 17 квітня Лефортівський райсуд Москви продовжив на три місяці термін тримання під вартою всім 24-м військовополоненим морякам ВМСУ.