Україна зобов’язана законодавчо забезпечити виплату пенсій мешканцям окупованого Донбасу – ООН

Новини
Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільда Богнер Фото: interfax.com.ua

Україна має законодавчо забезпечити виплату пенсій і заборгованості по пенсіям мешканцям окупованих територій країни відповідно до міжнародних норм захисту прав людини. Кабінет міністрів і Верховна Рада у пріоритетному порядку мають розглянути та ухвалити законопроект №2083-д про пенсії для жителів Донбасу.

Про це 12 березня заявила голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільда Богнер, презентуючи 29-ту доповідь Місії на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

«Ми вважаємо, що у уряду є зобов’язання сплачувати пенсії людям, які проживають по обидві сторони від лінії розмежування – тим , хто має право на пенсію. Якщо уряд не може це зробити, то це не відповідає міжнародним стандартам щодо прав людини. Вони повинні сплачувати пенсії, сплачувати заборгованність по пенсіям», – сказала Богнер.

Вона нагадала, що збройний конфлікт на Сході України продовжує негативно впливати на економічні та соціальні права цивільного населення.

«Нас особливо занепокоїло рішення не приймати законодавчий акт (№2083-д – ред.) щодо скасування прив’язки реєстрації в якості вимушено переміщеної особи (ВПО) до виплати пенсій особам, які зареєстровані або проживають на території, контрольованій збройними групами. Комітет з економічних, соціальних і культурних прав ООН нещодавно опублікував свої заключні зауваження за підсумками 7-го періодичного огляду щодо України, де наголосив, що уряду необхідно забезпечити, щоб мешканцям території, яка контролюється збройними групами, виплачувалися їх пенсії, а також заборгованість з виплати пенсій», – зазначила голова Моніторингової місії ООН.

«Ми закликаємо новий уряд і парламент переглянути проект законодавчого акту щодо пенсій відповідно до норм у галузі прав людини і відновити процес його прийняття в пріоритетному порядку», – додала вона.

Як повідомлялось, 5 лютого Верховна Рада відправила на повторне читання законопроект №2083-д про право на пенсію для жителів ОРДЛО – «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на пенсію».

Правозахисники переконані, що позбавлення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) і жителів тимчасово окупованих територій країни права на отримання пенсійних виплат є найбільш масштабною дискримінацією в Україні, від якої страждають сотні тисяч людей.

Нагадаємо:

  • 26 листопада в Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №2083-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на пенсію». Він повинен вирішити питання виплати пенсії громадянам, які проживають на тимчасово непідконтрольних української влади територіях. Зокрема, законопрєкт передбачає відв’язування виплати пенсій від статусу внутрішньо переміщеного особи.
  • Законопроєкт щодо пенсій не передбачає виплат безпосередньо на непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей, а також в анексованому Криму. Голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Дмитро Лубінець пояснив, яким чином планується виплачувати пенсії і заборгованність по ним громадянам України з тимчасово окупованих територій ОРДЛО відповідно до нового законопроєкту №2083-д. За його словами, людина буде отримувати пенсію за цей місяць і автоматично ще одну пенсію за рахунок того боргу, який вже є перед цією людиною з боку України.
  • На думку правозахисників «Донбас SOS», законопроєкт №2083-д допоможе найбільш уразливішій категорії населення – переселенцям, людям похилого віку та людям, які проживають на непідконтрольних територіях. На думку правозахисників, прийняттям законопроекту №2083-д про пенсії для жителів Донбасу можна зменшити смертність в чергах на КПВВ при перетині лінії розмежування. Завдяки заходам, які в ньому передбачені, пенсіонерам не буде необхідно так часто їздити на підконтрольну територію.