Кабмін спростив процедуру визнання осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії РФ проти України

Новини
Фото: president.gov.ua

Кабмін України спростив процедуру визнання осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії РФ проти України. Скасована вимога, за якою звільнені з полону громадяни могли отримати допомогу від держави лише у разі включення до списку СБУ після звільнення.

На своєму засіданні 23 грудня уряд ухвалив постанову, якою вдосконалив Порядок здійснення соціального і правового захисту осіб, позбавлених свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення, повідомляє міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Раніше звільнені з полону громадяни могли отримати право на грошову допомогу від держави лише у разі включення до списку Служби безпеки України після звільнення. Уряд вилучив цю норму з Порядку і спростив процедуру визнання осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії РФ проти України.

Таким чином, відповідна міжвідомча комісія зможе розглядати усі заяви, які надійдуть від осіб, що були звільнені з полону, починаючи з 2014 року.

«Цими змінами ми «відв’язали» правовий статус наших політв’язнів від списків СБУ. Постанова уряду спрощує процедури та робить їх більш справедливими. Дякую всім, хто працював над цією постановою», – сказала віцепрем’єр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.

Як зазначили у Мінреінтеграції, упродовж 2021 року проведено 11 засідань міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов’язаних з визнанням осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України, та здійсненням заходів, спрямованих на їх соціальний захист. За їх результатами комісія визначила одноразову грошову допомогу для 421 особи, які були звільнені з російського полону з 2014 року. 376 осіб вже отримали кошти, ще 43 отримають допомогу найближчим часом.

Порядок соціального і правового захисту осіб, позбавлених свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення, затверджений постановою КМУ №1122 від 11 грудня 2019 року.

Нагадаємо:

  • В редакцію Центру журналістських розслідувань звернулись родичі політичних бранців Кремля, яким відмовили у наданні допомоги, яка передбачена спеціальною бюджетною програмою. Гроші є, але не всі родини політичних бранців, які сидять у підвалах ОРДЛО чи російських тюрмах, отримують фінансову допомогу. Кошти розподіляє Міжвідомча комісія, до якої входять урядовці і правозахисники. А оскільки закон про статус політичних бранців Кремля та їх найманців і досі не прийнятий, то керуються члени комісії своїми власними критеріями і суб’єктивним поглядом. Подробиці в матеріалі – «Таємна комісія, або Скрипучий механізм допомоги політв’язням».