Міжнародний реєстр збитків, завданих агресивною війною РФ проти України, буде запущений на початку травня групою держав-учасниць Ради Європи.
Про це заявила генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич під час дискусії у Відні, пише Укрінформ.
«Якщо ми хочемо мати правосуддя, орієнтоване на жертв, то ми повинні діяти зараз, щоб не втратити інформацію», – заявила Пейчинович-Бурич.
За її словами, «коаліція бажаючих держав» в Раді Європи має офіційно проголосити створення реєстру на початку травня. Очікується, що глави держав та урядів країн-членів Ради Європи схвалять цей крок на своєму саміті в Рейк’явіку 16-17 травня.
Планується, що штаб-квартира нової інституції знаходитиметься в Гаазі, також буде філіал в Києві.
«Таким чином, ми розчищаємо шлях для створення механізму компенсації у подальшому», – заявила генсек Ради Європи.
Зі свого боку постійний представник Австрії при Раді Європи Алозія Вергеттер повідомила АРА, що Австрія стала співавтором рішення, прийнятого в середу в Страсбурзі, щодо необхідності створення такого реєстру збитків.
«Наразі розробляється статут, і Австрія також бере активну участь у цьому процесі», – сказала посол.
За її словами, до 10 травня щонайменше 16 країн-членів Ради Європи мають офіційно створити реєстр, і, таким чином, під час саміту в Рейк’явіку він вже повинен існувати.
За даними Вергеттер, близько 25-30 співробітників працюватимуть над цим реєстром у Гаазі, у тому числі кілька співробітників у київському філіалі. Річний бюджет, який буде розподілений між країнами-учасницями Ради Європи, має становити близько 8 млн євро.
Генеральна асамблея ООН 14 листопада 2022 року ухвалила проєкт резолюції щодо створення механізму компенсації Україні збитків, спричинених війною, яку розв’язала і досі веде РФ проти України.
У Міністерстві юстиції України заявили наприкінці грудня 2022 року про початок процесу створення Міжнародного реєстру збитків, завданих збройною агресією РФ.
Президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений 23 лютого Верховною Радою закон №7198, який запроваджує в Україні компенсацію за пошкоджене та знищене внаслідок бойових дій майно фізичних осіб.
Як повідомлялось, 28 лютого 2023 року Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт №7198 щодо створення державного реєстру пошкодженого і зруйнованого внаслідок збройного вторгнення РФ в Україну житла і порядок компенсації за нього.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter