Прокурор МКС Хан назвав злочини, до яких причетні командувачі ЧФ РФ Соколов та дальньої авіації РФ Кобилаш

Влада
карим хан
Карім Хан, прокурор Міжнародного кримінального суду Фото: icc-cpi.int

Міжнародний кримінальний суд (МКС) має підстави вважати, що командувач дальньої авіації РФ Сергій Кобилаш і командувач ЧФ РФ Віктор Соколов несуть індивідуальну відповідальність за три злочини.

Про це йдеться в заяві прокурора МКС Каріма Хана, передає Укрінформ.

«На підставі доказів, зібраних і проаналізованих моїм офісом у ході незалежних розслідувань, Палата попереднього провадження підтвердила, що є слушні підстави вважати, що генерал Кобилаш і адмірал Соколов несуть індивідуальну кримінальну відповідальність за такі три злочини: воєнний злочин у вигляді нападу на цивільні об’єкти (стаття 8(2)(b)(ii) Римського статуту); воєнний злочин у вигляді заподіяння надмірної випадкової шкоди цивільним особам або шкоди цивільним об’єктам (стаття 8(2)(b)(iv) Римського статуту) і злочин проти людства у вигляді нелюдських дій відповідно до статті 7(1)(k) Римського статуту», – зазначив Хан.

За словами прокурора МКС, у заяві його Офіс стверджував, що ці особи несуть відповідальність за напади на критичну інфраструктуру в Україні, включаючи удари по електростанціях та підстанціях з 10 жовтня 2022 року принаймні до 9 березня 2023-го.

Хан також зазначив, що у заявці на отримання цих ордерів його офіс ще раз наголосив: дії відповідних осіб були вчинені в контексті актів агресії, скоєних російськими збройними силами проти суверенітету та територіальної цілісності України, що розпочалися у 2014 році

«Я неодноразово наголошував, що особи, відповідальні за дії, які завдають шкоди невинним цивільним особам або об’єктам під охороною, повинні знати, що така поведінка пов’язана з набором правил, відображених у міжнародному гуманітарному праві. Усі війни мають правила. Ці правила обов’язкові для всіх без винятку. Як я вже пояснював, ці закони не можна тлумачити так, щоб позбавити їх сенсу. Це стосується ситуації в Україні та з однаковою силою в усіх ситуаціях, щодо яких мій Офіс має юрисдикцію», – наголосив Хан.

Він подякував партнерам, які дозволили просунутися вперед у зборі доказів, та Офісу генерального прокурора України, «чия участь була важливою для підтримки роботи, яку проводить мій Офіс, у тому числі на місцях в Україні».

«Я також продовжуватиму прагнути співпраці з Російською Федерацією щодо ситуації в Україні та забезпечуватиму повне виконання моїм Офісом своїх обов’язків відповідно до положень статті 54 Римського статуту щодо розслідування викривальних та виправдовувальних обставин», – заявив Хан.

Як повідомлялось, 5 березня 2024 року Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт командувача дальньої авіації РФ Сергія Кобилаша і командувача Чорноморського флоту РФ Віктора Соколова.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter