Великого сезону не буде не лише у західному Криму, де пляжі закрили офіційно. Раннє бронювання провалено по всьому півострові. За даними голови Кримської готельної асоціації Сергія Маковея, наприкінці квітня номерний фонд у Криму на літо було заброньовано лише на 10%. Тоді як раніше «високий» сезон розбирали вже у січні-лютому. Не допомогли навіть жирні знижки від готелів і пансіонатів. Наприклад, знаменита ялтинська «Ореанда», яка ніколи не була порожньою, тепер готова опустити цінник на 30%.

Прем’єр-готель «Ореанда» в окупованій Ялті. Фото: booking.com
Цього сезону росіяни віддають перевагу від Криму до Сочі, попри те, що відпочинок на курортах Краснодарського краю обійдеться як мінімум на третину дорожче. Падіння попиту на Крим підбадьорило сусідів, і вони на радостях підняли ціни.
Тим часом багато кримських готелів і баз відпочинку вирішили цього сезону зовсім не відкриватися. Не витримало і громадське харчування. За даними голови Асоціації кулінарів Криму та Севастополя Олександри Птициної, перед курортним сезоном у Криму закриваються близько 30% ресторанів.
«Цей сезон на сьогоднішній день виглядає, напевно, у перспективі найгіршим за всю пострадянську історію Криму. Навіть у сезоні 2014 року, у сезоні 2022 року, які були теж непростими, тенденції були кращими, ніж зараз», – сказав Интерфакс-Россия голова кримського відділення Російського союзу туріндустрії Борис Зелінський.
Море в Криму прогрілося вже до комфортних 20 градусів. Але на пляжах порожньо. Увімкніть будь-яку із веб-камер Криму. Такий вигляд має центр Ялти.
А це – порожні Набережна та пляжі Алушти в районі отелю «Море», що має звання найкращого сімейного готелю-2022 в Росії. Він належить олігарху – відставному генералу КДБ Алєксандру Лєбєдєву, як і готелі «Мигдалевий гай» («Миндальная роща») та «Морський».
У сучасний SPA-отель «Море» з 11 вілл і двох корпусів, що розміщені на 8 гектарах розкішної паркової зони, до окупації Криму були вкладені чималі кредитні кошти, зокрема, й українського «Енергобанку» (про судову тяганину за заставне майно Лебедєва дивіться в розслідуванні ЦЖР «Російський мільярдер Лебедєв може втратити курортні активи в Алушті»). Однак цього сезону тут порожньо, а на літній відпочинок пропонують знижку у 40%.
Улюбленець богеми – Коктебель. Тепер рай для інтровертів, які комфортно можуть розміститись і навіть загубитись у пляжній зоні протяжністю в п’ять кілометрів.
Новофедорівка, де минулого літа пишно розцвіла «бавовна». Повний курортний штиль.
Той факт, що після вдалої атаки ЗСУ на аеродром «Саки» військові літаки перекинули в Анапу, схоже, не дуже заспокоює потенційних відрпочивальників. Втім, легітимних військових цілей в районі Сак і Євпаторії ще багато.
Негативний успіх курортного сезону Крим продемонстрував уже торік. Якщо вірити місцевій шайці при владі, у 2022 р. на півострові відпочили 6,5 млн. туристів проти 9,5 млн. у 2021 р. Ці цифри можна ділити як мінімум навпіл, але тенденція очевидна. Як і причинно-наслідковий зв’язок. «СВО» і скасування авіасполучення, що послідувала за нею, найскладніша логістика і багатогодинні пробки на мосту, кримські космо-ціни і, звичайно, «бавовна». «Мамочко, треба звалювати». І знову пробки на мосту. Щодня, за підрахунками місцевої влади, тут проїжджає 7 тис. машин. Кожну ретельно перевіряють. Тож без черг ніяк.
2,5 млн осіб за сезон планує перевезти до Криму та назад РЖД. На літо запустили 19 поїздів. Однак у червні Аксенов понизив цей опримістичний прогноз РЖД до 1,5 млн пасажирів.
Літаком, поїздом, машиною… Дістатися Криму – той ще квест. Але можна доїхати і без пересадок. Як тут не позаздрити мешканцям Мурманська. Для них на літо запустили поїзд до Севастополя. Майже четверо діб у плацкартному вагоні під стукіт коліс та склянок, аромат варених яєць та шкарпеток суворих мурманських мужиків, а за вікном – картини російських художників 19 століття у натуральну величину – романтика!
«Бавовна» робить свою справу. Відпочинок із ризиком для життя на півострові, який легко може перетворитися на острів, надихає дедалі менше росіян.
Але відпочиваючі у Криму, безперечно, будуть. І вже є.
Насамперед, це учасники «СВО». Оздоровлення «визволителів» у Криму оцінили у 13 млрд рублів. Таким чином, частина кримських санаторіїв, у тому числі передані місцевою владою Міноборони РФ, будуть заповнені неабияк пошарпаними в Україні російськими вояками. Але скільки та де їх планується оздоровити, таємниця. Зрозуміло, що в першу чергу їх помістять у військові санаторії та медичні центри МО РФ, утворені на базі вкрадених в Міноборони України оздоровниць. Це санаторії «Крим» у Партеніті, імені Пирогова у Саках, СКК «Кримський», до якого входять санаторії «Ялта», «Судак», Феодосійський військовий сатнаторій та база відпочинку «Севастополь». У більшості з них продаж путівок у 2023 році припинений. Наприклад, у Сакському військовому клінічному санаторії ім. Пирогова – одному із найбільших військових санаторіїв Криму – вільних місць немає до кінця року. При цьому в реєстрі держзакупівель відомостей про контракти на надання військовими санаторіями послуг у 2023 р. – відсутні. Закон дозволив Міноборони не публікувати дані про держзакупівлі.
Друга категорія кримських туристів цього сезону – це невиліковні «патріоти», які сліпо вірять Путіну та телевізору. Таких перспектива засмагати у прибережних окопах, напевно, навіть заводить, піднімаючи в плавках «дух величі».
Третя група – бюджетники і пільговики, які отримали безкоштовні путівки до Криму. Таким – і хочеться, і колеться, але халява перемагає страх. Прийматимуть щасливих власників безкоштовної путівки і «віджаті» кримські здравниці.
У справі оздоровлення російських громадян досяг успіху екс-депутат ВРУ, колишній спікер «парламенту Новоросії» Олег Царьов, який разом із дружиною та матір’ю став курортним магнатом у Криму, отримавши від кримської «влади» щедрий подарунок у вигляді кількох вкрадених здравниць.
Один із санаторіїв Царьова – імені Кірова у Ялті. З березня 2023 р. санаторій уклав 5 контрактів з відділеннями соціального фонду Росії в Ростовській, Пензенській, Ульянівській областях на суму понад 9 млн. рублів.

Олег і Лариса Царьови. Фото: Twitter Олег Царев
На компенсацію зниження турпотоку до Криму уряд РФ обіцяє направити 2,7 млрд рублів. Ці гроші поділять на 3,5 тисячі закладів та підприємців, які працюють у туристичному секторі. Їм виплатять 4 МРОТ (мінімальний обсяг оплати праці – 16 242 крб.) на кожного співробітника, тобто, 64 968 тис. руб. (приблизно 800 доларів) за сезон. На думку влади, це допоможе підприємствам тургалузі зберегти персонал. Проте підприємці кажуть – ані фінансовий, ані кадровий голод, з яким зіткнулися навіть великі готелі Криму, ці виплати не вгамують.
«Це зовсім не ті цифри, не ті гроші, які б допомогли зберегти персонал. Знайти кваліфіковані кадри у Криму практично неможливо: ні шефів, ні керуючий склад, ні офіціантів. Сьогодні набагато простіше поїхати працювати в Краснодарський край, ніж працювати в Криму, в якому немає ні туристів, ні фінансів», – сказав виданню ForPost президент Загальнонаціональної спілки індустрії гостинності Олексій Волков.
Таким чином, мільярди «дерев’яних», поділені на тисячі стражденних, перетворюються на жалюгідні копійки – чисто для підтримки штанів, що спадають та красномовно оголюють результат запливу в «рідну гавань».