До кінця року до складу ВМСУ увійдуть ще три катери типу Island, передані США – Андрій Таран

Влада
Катери ВМСУ «Старобільськ» (Р191) та «Слов’янськ» (P190) Фото: mil.gov.ua

До кінця 2021 року у складі Військово-Морських Сил ЗС України буде сформовано дивізіон з п’яти швидкохідних патрульних катерів типу Island, переданих Україні в рамках двостороннього співробітництва зі США. До вже прийнятих до бойового складу ВМСУ катерів «Старобільськ» і «Слов’янськ» впродовж цього року доєднаються ще три катери проекту Island.

Про це повідомив міністр оборони України Андрій Таран.

«Відновлюючи бойові спроможності вітчизняного флоту, ми переоснащуємо його озброєнням, яке б було сумісне із зразками держав-членів НАТО. Тому усі три катери типу Island надійдуть до України зі встановленими на борту корабельними системами виробництва США та бойовими модулями», – сказав Таран.

Наразі, зазначив він, на катерах, які носитимуть назви «Суми» та «Фастів» в американському місті Балтимор повністю завершено відновлення технічного стану. Зараз проводиться налагодження механізмів і систем та розпочато роботу щодо встановлення озброєння на кожному із них. Ці два катери планується відправити до України протягом третього кварталу поточного року.

Також відповідні технічні роботи проводяться і на п’ятому патрульному катері Р194. Він, оснащений зброєю, обладнанням та технічними засобами, буде доставлений до Одеси наприкінці 2021 року.

За інформацією посольства України в США, наразі катери ВМСУ типу Island проходять завершальний процес технічного відновлення на базі Морської охорони США у Балтіморі (штат Меріленд).

28 травня у Чесапікській затоці відбувся плановий контрольний вихід у море одного із патрульних катерів. В рамках випробувань було перевірено роботу сучасного навігаційного обладнання. Катер підтвердив свої морехідні якості та технічні характеристики.

Як повідомлялось, два з трьох патрульних катерів типу Island, додатково переданих США для ВМСУ, пройшли відповідне технічне обслуговування й доозброєння, для майбутніх екіпажів була організовна допідготовка на базі суднобудівної верфі Берегової охорони США під керівництвом американських інструкторів. Катери отримали імена на честь українських міст «Суми» та «Фастів». 26 березня 2021 року у Балтиморі українські військові моряки завершили курс допідготовки до експлуатації патрульних катерів типу Island.

Нагадаємо:

  • 27 вересня 2018 року США передали ВМС України два патрульні катери берегової охорони класу Island («Айленд»). Церемонія відбулася на території бази Берегової охорони США «Балтімор» за участі президента України Петра Порошенка. США передали патрульні катери Islands безкоштовно, Україна заплатила лише за їх транспортування, підготовку екіпажів та інші супутні витрати.
  • У США катери дообладнали новітніми системами та механізмами і вони пройшли випробування в Балтіморі. Катери отримали назви «Слов’янськ» (P190) та «Старобільськ» (P191).
  • 21 жовтня 2019 року катери «Слов’янськ» і «Старобільськ» доставили  в Одеський морський порт. 13 листопада їх передали до складу ВМСУ.
  • У 2021 році США на додаток до вже прийнятих до складу ВМСУ патрульних катерів типу Island передадуть Україні ще три таких же корабля. При цьому, на відміну від перших двох катерів, які увійшли до складу українського флоту, вони не будуть демілітаризовані.