Член екіпажу затриманого біля Криму судна «ЯМК-0041» прибув на материкову Україну

Новини
Затримане прикордонслужбою ФСБ українське судно «ЯМК-0041» у Балаклаві, Крим Фото: ps.fsb.ru

Член екіпажу затриманого прикордонним кораблем ФСБ РФ біля окупованого Криму українського судна «ЯМК-0041» Геннадій Отичко увечері 14 жовтня прибув на материкову Україну. 13 жовтня у нього померла мати і окупанти його відпустили з півострова після втручання українського омбудсмена.

Про це повідомила на своїй сторінці в Facebook уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова, передає Центр журналістських розслідувань.

«Говорила з членом екіпажу судна «ЯМК-0041» Геннадієм Отичком. Він уже на підконтрольній Україні території, повертається до Очакова. Мої представники супроводжують його додому»,- написала Денісова.

Вона додала, що пізніше Отичко розповість їй про проблеми та потреби.

Як зазначила омбудсмен, український моряк перетнув адмінкордон з Кримом у контрольному пункті в’їзду-виїзду «Каланчак», де був зустрінутий її представниками, які супроводжували його додому в Очаків.

Раніше Денісова повідомила, що 13 жовтня у Отичко померла мати. Вона направила вимогу до РФ негайно відпустити українця з Криму, де його утримували разом з іншими членами екіпажу «ЯМК-0041». Ще на початку травня окупанти забрали у моряків закордонні паспорти і тому вони не мають змоги виїхати з півострова.

Як повідомлялось, 4 травня 2018 року прикордонний корабель РФ затримав в Чорному морі біля окупованого Криму українське риболовецьке судно «ЯМК-0041» з Очакова з п’ятьма членами екіпажу на борту за нібито «незаконний промисел камбали-калкана у виключній економічній зоні РФ». Судно і моряків доставили на півострів.

У Держприкордонслужбі України заявили, що судно «ЯМК-0041» мало необхідні дозволи на вилов риби в межах територіального моря, або 12-мильної морської зони. Однак судно не оформлялося для виходу за лінію держкордону України.

МЗС України зажадало від РФ звільнити українське риболовецьке судно «ЯМК-0041» і його екіпаж. Прокуратура АРК порушила кримінальне провадження за фактом незаконного позбавлення волі моряків судна «ЯМК-0041».

ФСБ порушила кримінальну справу за звинуваченням у браконьєрстві щодо капітана українського судна «ЯМК-0041» Віктора Новицього за ч.3 ст.256 КК РФ (незаконний видобуток (вилов) водних біологічних ресурсів, вчинений особою з використанням свого службового становища). На судно накладено арешт.

«Суд» продовжив до 8 липня арешт капітана «ЯМК-0041» Віктора Новицького. При цьому четверо моряків судна, громадяни України Геннадій Отичко (10.11.1976), Руслан Скрипник (04.10.1988), Сергій Калиниченко (01.06.1967), Олег Блок (16.03.1965) продовжували незаконно утримувати без пред’явлення обвинувачення в «Прикордонному Управлінні ФСБ по Республіці Крим» в Балаклаві під Севастополем.

4 червня стало відомо, що четверо моряків українського судна «ЯМК-0041» відмовилися від їжі. 2 липня у Севастополі чотирьох рибалок судна «ЯМК-0041» випустили з території прикордонного управління ФСБ в Балаклаві, де їх утримували без пред’явлення обвинувачення. Вони припинили голодування.

Омбудсмен України Людмила Денісова заявила, що у рибалок українського судна «ЯМК-0041» вилучили паспорти, їх примусово утримують у Криму і постійно чинять психологічний тиск.

Кримський адвокат Еміль Курбедінов закликав владу України активізувати свої дії для повернення додому утримуваних в окупованому Криму рибалок українського судна «ЯМК-0041».