З окупованого Криму повернулись семеро українських рибалок з суден «ЯМК-0041» та «ЯОД-2105», затриманих російськими прикордонниками в Чорному морі біля кримського узбережжя. Водночас до Криму повернулись семеро моряків керченського судна «Норд», затриманого українським прикордонниками у Азовському морі.
Про це повідомила на своїй сторінці у Facebook Уповноважений Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова, передає Центр журналістських розслідувань.
«7 громадян, які незаконно утримувалися в Криму, повернулися в Україну! Зараз вони уже прямують додому. Мова йде про 3 членів екіпажу судна «ЯМК-0041» Сергія Калиниченка, Олега Блока та Руслана Скрипника та 4 членів екіпажу судна «ЯОД- 2105» Олександра Лисенюка, Геннадія Онгурова, Олега Іващенка та В’ячеслава Івасенка. З травня ми невпинно працювали над поверненням моряків. У них відібрали паспорти, що унеможливлювало повернення українців додому. У середині жовтня я вчергове обґрунтувала законні вимоги повернути в Україну незаконно утримуваних рибалок та звернулася до Федеральної служби безпеки», – написала Денісова.
«Хочу наголосити: це був не обмін. Моряки судна «Норд», які сьогодні також повернулися в Крим, вільно пересувалися територією України. Їх, на відміну від українців у Криму, ніхто не утримував», – додала омбудсмен України.
Як повідомило агентство Інтерфакс з посиланням на прес-секретаря російського омбудсмена Тетяни москалькової Олексій Зловедов, Москалькова зустріла моряків судна «Норд» на російському контрольно-пропускному пункті «Армянськ» на адмінкордоні з Кримом.
За словами Зловедова, капітан «Норду» Володомир Горбенко, стосовно якого відкрито кримінальне провадження, залишається на материковій частині України.
Агентство «РИА Новости Крым» повідомляє, що посередником «обміну» виступила член Виконавчої ради Європейського інституту омбудсмена і колишній омбудсмен України Ніна Карпачова.
Як повідомлялось, 25 березня в Азовському морі українські прикордонники зупинили судно «Норд» під прапором РФ за порушення Порядку виїзду з тимчасово окупованої території України – закритого для судноплавства порту Керч. 10 членів екіпажу – мешканців Керчі мали при собі паспорти громадян РФ, видані після анексії Криму, які не визнаються Україною. Прокуратура АРК відкрила кримінальне провадження, на судно було накладено арешт.
4 жовтня прокуратура АРК скерувала до Апелляційного суду Києва обвинувальний акт відносно капітана судна Володимира Горбенко у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України (порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави) для визначення підсудності та подальшого розгляду по суті.
4 травня 2018 року прикордонний корабель РФ затримав в Чорному морі біля окупованого Криму українське риболовецьке судно «ЯМК-0041» з Очакова з п’ятьма членами екіпажу на борту за нібито «незаконний промисел камбали-калкана у виключній економічній зоні РФ». Судно і моряків доставили на півострів. У Держприкордонслужбі України заявили, що судно «ЯМК-0041» мало необхідні дозволи на вилов риби в межах територіального моря, або 12-мильної морської зони. Однак судно не оформлялося для виходу за лінію держкордону України.
ФСБ порушила кримінальну справу за звинуваченням у браконьєрстві щодо капітана українського судна «ЯМК-0041» Віктора Новицього за ч.3 ст.256 КК РФ (незаконний видобуток (вилов) водних біологічних ресурсів, вчинений особою з використанням свого службового становища). На судно накладено арешт.
Омбудсмен України Людмила Денісова заявила, що у рибалок українського судна «ЯМК-0041» вилучили паспорти, їх примусово утримують у Криму і постійно чинять психологічний тиск. 14 жовтня вдалося повернути на підконтрольну територію Укрнаїни члена екіпажу «ЯМК-0041» Геннадія Отичка, у якого у Очакові померла матір.
Нагадаємо, 28 серпня представники «Пограничного управления ФСБ по Республике Крым» в акваторії Чорного моря затримали українське риболовецьке судно «ЯОД-2105» та членів його команди нібито «за незаконний видобуток морських ресурсів». Четверо рибалок, мешканців Одеської області, утримували на прикордонній заставі Севастополя.