У Києві пройшла акція на підтримку кримських бранців Кремля

Новини
Фото: Facebook Олег Сенцов

У Києві на Майдані Незалежності 30 жовтня пройшла акція «Свободу політв’язням Кремля», участь в якій взяли члени Меджлісу кримськотатарського народу, представники правозахисних організацій та громадські діячі.

Її спільно організували ДП «Кримський дім», Меджліс та Платформа звільнення політв’язнів та Prisoners Voice, повідомляють Суспільне та Центр прав людини ZMINA.

Учасники акції протестували проти свавільних обшуків та затримань, що відбуваються на території тимчасово окупованого Криму. Зокрема – через затримання 3-4 вересня братів Асана та Азіза Ахтемових, а також першого заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла. Всіх їх ФСБ обвинувачує у нібито організації та здійсненні «диверсії» на півострові.

В ході виступу на акції голова Меджлісу Рефат Чубаров зазначив, що лише за вересень-жовтень 2021 року в окупованому Криму відбулося близько десятка обшуків.

«Було затримано і через судилища в адміністративному порядку покарано більше 100 співвітчизників, які виходили з акціями протесту до будівель російського ФСБ в окупованому Криму або виходили на площі біля «судів», щоб підтримати тих співвітчизників, яких незаконно судять», – наголосив Чубаров.

«Протоколи, судилища і грошові штрафи … Окупанти намагаються максимально розчавити корінний кримськотатарський народ, етнічних українців тимчасово окупованого Криму, аби ніхто не осмілився сказати слово на захист тих, кого репресують, щоб ніхто взагалі не виходив на підтримку когось … У кримських татар є дві якості, про які знають всі, бо вони проявляються завжди: це гідність – в надскладних умовах вони не схиляють голови, як би до них не застосовувалися тортури, катування. І друге – це підтримка один одного. У кримських татар соромно не виходити на підтримку іншого. Оці дві якості російські окупанти намагаються кримських татар позбавити», – зазначив Чубаров.

Він додав, що у російському полоні в окупованому Криму та у Росії перебувають вже понад 130 людей, а без батьків залишаються 197 малолітніх дітей.

Фото: Facebook Олег Сенцов

З промовами на підтримку політв’язнів Кремля також виступили колишні бранці Кремля, серед яких народний депутат Ахтем Чийгоз, український режисер Олег Сенцов, вчений, громадський діяч Ігор Козловський.

Як зазначив Сенцов, утримуваних у російських тюрмах можна вважати полоненими. «Ми всі були тут на Майдані майже 8 років тому, виборюючи нашу свободу. На нас напав ворог, який скинув маску і захопив наш Крим … Зараз ці хлопці – Наріман і сотні інших, які знаходять у полоні – вони теж на цій війні. Це полонені, які знаходяться там – у агресора через те, що ми хочемо бути вільними. Ми самі хочемо вирішувати, як нам жити й ми більше не хочемо бути у російському рабстві», – зауважив он.

Постійний представник Президента України в АР Крим Антон Кориневич наголосив, що увага до громадян України, які незаконно утримуються РФ, з боку держави та міжнародної спільноти має бути якомога більшою. «Ми маємо відзначати їх внесок, їх роль у подоланні російської агресії і в боротьбі з цим насправді страшним, але абсолютно ворогом, якого ми з вами можемо і повинні врешті-решт здолати. Україна завжди докладатиме максимальних зусиль для того, щоб усі наші політичні в’язні Кремля, всі наші громадяни неодмінно змогли потрапити додому, до своїх рідних або ж туди, де вони будуть у безпеці», – сказав Кориневич.

Водночас він додав, що поруч зі спробами на міжнародній арені «ми також повинні сформувати в нас всередині держави відповідну базу для того, щоб всі наші затримані, їхні родини мали право і можливість отримати відповідний правовий і соціальний захист».

Після завершення акції її учасники приклеїли паперові сердечка з іменами незаконно утримуваних Російською Федерацією на стіну з написом «Свободу політв’язням Кремля».

Фото: Facebook Олег Сенцов

Як повідомлялось, 28 жовтня 2021 року в Криму «Київський районний суд» Сімферополя продовжив до 23 січня 2022 року термін утримання під вартою першому заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріману Джелялову і двоюрідним братам Азізу та Асану Ахтемовим, яких ФСБ обвинувачує у здійсненні «диверсії», яка нібито відбулася на газопроводі у селі Перевальне.

Нагадаємо:

  • 3 вересня в селі Левадки Сімферопольського району співробітники ФСБ обшукали будинок і затримали Асана Ахтемова. 4 вересня співробітники ФСБ вранці провели в селі Первомайське Сімферопольського району обшук в будинку заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова, після якого його затримали і відвезли в невідомому напрямку. До цього вночі окупанти обшукали будинок і затримали жителя цього села Азіза Ахтемова нібито через причетність до вибуху газопроводу в селі Перевальному 23 серпня.
  • 6 вересня 2021 року «Київський райсуд» Сімферополя заарештував Нарімана Джелялова до 4 листопада. Також «Київський райсуд» обрав запобіжний захід у вигляді утримання під вартою до 4 листопада для двоюрідних братів Азіза і Асана Ахтемових, підозрюваних в скоєнні «диверсії» (ч. 1 ст. 281 КК РФ).
  • 7 вересня 2021 року ФСБ заявила, що ГУР Міноборони України та Меджліс кримськотатарського народу причетні до організації диверсії, яка нібито сталася на газопроводі в окупованому Криму 23 серпня.
  • 23 вересня слідство ФСБ пред’явило Джелялову нове обвинувачення. Тепер він обвинувачується в скоєнні диверсії в складі організованої групи з п. «А» ч. 2 ст. 281 КК РФ (покарання – від 12 до 20 років позбавлення волі). І по ч. 4 ст. 222.1 КК РФ – незаконне придбання, передача, зберігання, перевезення, пересилання чи носіння вибухових речовин або вибухових пристроїв в складі організованої групи (покарання – від 10 до 15 років позбавлення волі).