ЗМІ опублікували деталі угоди про експорт українського зерна

Новини
зерно

Зернова угода, яку 22 липня у Стамбулі мають підписати Україна, Туреччина та генсек ООН, матиме назву «Ініціатива щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів», закріплюватиме контроль за портами за Україною і не послабить санкцій проти рф.

Про це заявили співрозмовники «Української правди» в уряді України.

За даними джерел, документ підписали міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, міністром оборони Туреччини Хулусі Акар та генсек ООН Антоніу Гутеррешем.

«Україна не підписує жодного документа з Росією. Ініціатива, підписана представниками Туреччини, ООН та України, має бути затверджена Кабміном та оприлюднена у повному обсязі. Такий же документ окремо мають підписати представники Туреччини, ООН та Росії. «Ініціатива» передбачає, що контроль за портами «Одеса», «Чорноморськ» і «Южний» повністю був і залишається за українською стороною. Перебування у цих портах жодних інших суден, окрім тих, які мають забезпечувати експорт зерна та пов’язаних з ним харчових продуктів і добрив не передбачається», – йдеться в повідомленні.

Джерела УП підкреслили, що жодних інших додатків та закритих документів, окрім «Ініціативи» не існує.

Також підписаний документ не передбачає ніякого послаблення санкцій щодо рф, попри те, що росіяни неодноразово намагались це прописати.

Читайте також: Андрій Клименко: Злочинний «зерновий експрес» зупинить тільки заборона усього російського експорту, включно з продовольством

Українська влада має на найвищому рівні відреагувати на політику Туреччини, зокрема щодо імпорту вкраденого з окупованого півдня українського зерна та участі Реджепа Ердогана в зустрічі лідерів Ірану, Туреччини та росії в Тегерані 19 липня, повідомив Андрій Клименко, засновник Чорноморського інституту стратегічних досліджень та редактор експертного порталу BlackSeaNews в ефірі програми «Питання національної безпеки».

Нагадаємо, Туреччина є одним з основних отримувачів українського зерна, яке росія незаконно експортує через порти окупованого Криму. Нещодавно ЦЖР публікував відео, зняте у порту MMK Metalurji в Іскендеруні, коли там розвантажували збіжжя з судна «Михаил Ненашев», який доставив із Криму 27 тисяч тонн.

Туреччина також пропускала через Босфор російські судна із Севастополя, завантажені вкраденим в України зерном. 

6 липня влада Туреччини відпустила раніше затримане за зверненням України у порту Карасу судно Zhibek Zholy під прапором рф, яке вивозило зерно із порту окупованого Бердянська. У МЗС України висловили розчарування цим рішенням та викликали до себе турецького посла в Києві.