МЗС України засудило незаконний «вирок» кримського «суду» Наріману Джелялову та братам Азізу та Асану Ахтемовим

Новини
Азіз Ахтемов, Наріман Джелялов і Асан Ахтемов у «Верховному суді Криму» Фото: crimean-process.org

МЗС України засудило незаконний «вирок», який 21 вересня виніс так званий «Верховний суд» окупованого Криму першому заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріману Джелялову та братам Асану та Азізу Ахтемовим, та закликало міжнародну спільноту здійснювати тиск на Росію, аби звільнити їх та усіх українських громадян, незаконно ув’язнених путінським режимом.

Про це йдеться у коментарі українського зовнішньополітичного відомства.

«Міністерство закордонних справ України рішуче засуджує ганебний «вирок» першому заступнику Голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріману Джелялу та братам Асану та Азізу Ахтемовим, винесений сьогодні окупаційною владою в тимчасово окупованому Криму», – наголошується в заяві.

У МЗС нагадали, що Наріман Джелялов був затриманий 4 вересня 2021 року одразу після повернення до Криму з Києва, де він брав участь в установчому саміті Міжнародної Кримської платформи. Його затримання стало черговою спробою зламати дух спротиву окупації на півострові та цинічною реакцією на започаткування нового формату міжнародної співпраці задля деокупації Кримського півострова. З того часу Наріман Джелялов та брати Асан та Азіз Ахтемови пройшли через увесь арсенал російських репресивних методів тиску: від залякувань та погроз до фізичних тортур.

«Сьогоднішній ганебний вирок став черговим свідченням політично вмотивованого переслідування російською владою представників кримськотатарського народу, які опинилися у заручниках злочинного путінського режиму через незгоду з окупацією Криму», – зазначається в коментарі.

У міністерстві звернули увагу, що від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну злочинна окупаційна влада винесла більше ніж 30 вироків кримським політв’язням, сумарний термін ув’язнення яких вже складає понад 1100 років. Кремль продовжує нахабно переслідувати та ігнорує свої міжнародні зобов’язання щодо поваги та забезпечення прав людини та основних свобод, грубо порушуючи міжнародне гуманітарне право.

«Звертаємося до міжнародної спільноти та наших партнерів по Міжнародній Кримській платформі із закликом чинити політичний, дипломатичний, санкційний та економічний тиск на Росію з метою негайного звільнення Нарімана Джелялова, братів Азіза та Асана Ахтемових та усіх українських громадян, незаконно ув’язнених путінським режимом. Разом наближаємо той день, коли слова Нарімана Джелялова з-за ґрат стануть реальністю: «З Криму все почалося, Кримом і завершиться»»,- заявили в МЗС.

Як повідомлялось, 21 вересня так званий «Верховний суд» окупованого Криму засудив першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова до 17 років позбавлення волі, двоюрідних братів Азіза та Асана Ахтемових – до 13 і 15 років за сфабрикованою ФСБ справою про «диверсыю на газопроводі» в селі Перевальне.

Нагадаємо:

  • 3 вересня в селі Левадки Сімферопольського району співробітники ФСБ обшукали будинок і затримали Асана Ахтемова. 4 вересня співробітники ФСБ вранці провели в селі Первомайське Сімферопольського району обшук в будинку заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова, після якого його затримали і відвезли в невідомому напрямку. До цього вночі окупанти обшукали будинок і затримали жителя цього села Азіза Ахтемова нібито через причетність до вибуху газопроводу в селі Перевальному 23 серпня.
  • 6 вересня 2021 року «Київський райсуд» Сімферополя заарештував Нарімана Джелялова. Також «Київський райсуд» обрав запобіжний захід у вигляді утримання під вартою до  для двоюрідних братів Азіза і Асана Ахтемових, підозрюваних в скоєнні «диверсії» (ч. 1 ст. 281 КК РФ).
  • 23 вересня слідство ФСБ пред’явило Джелялову нове обвинувачення. Тепер він обвинувачується в скоєнні диверсії в складі організованої групи з п. «А» ч. 2 ст. 281 КК РФ (покарання – від 12 до 20 років позбавлення волі). І по ч. 4 ст. 222.1 КК РФ – незаконне придбання, передача, зберігання, перевезення, пересилання чи носіння вибухових речовин або вибухових пристроїв в складі організованої групи (покарання – від 10 до 15 років позбавлення волі). У листопаді 2021 року Джелялова також обвинуватили в контрабанді вибухового пристрою за ч.3 ст.226.1 КК РФ (незаконний перетин через митний кордон Митного союзу в рамках ЄврАзЕС вибухового пристрою, вчиненого організованою групою).