Компанія дочки ексміністра оборони Лебедєва поставляла обладнання дилерам ВПК РФ упритул до повномасштабної війни – Trap Aggressor

Новини
Лебедев Шутова
Фото: Схеми

Українська компанія «Свеський насосний завод», що належить дочки колишнього міністра оборони України Павла Лебедєва, який втік до тимчасово окупованого Криму, Альона, яка донедавна мала прізвище Шутова, у 2020-2022 роках поставила в РФ продукції на 1,9 млн доларів.

Ці дані виявили аналітики проєкту Trap Aggressor аналітичного центру StateWatch, дослідивши інформацію митної бази.

Як пише Trap Aggressor, зокрема обладнання на суму 720 тис. доларів придбав однойменний торговий “Свесский насосный завод” у Брянській області. Відомо, що раніше брянська компанія постачала українські помпи підприємствам російського ВПК – Казанському і Тамбовському пороховим заводам. Від початку великої війни завод Лєбєдєвої продавав обладнання естонській фірмі, власники якої є вихідцями з РФ, та гірничо-збагачувальному комбінату в Казахстані, що співпрацює з ПАТ “Русал” підсанкційного Олега Дерипаски.

Після втечі батька ексміністра Павла Лєбєдєва у Крим у 2014 році, Альона Лєбєдєва залишилася в Україні й успадкувала холдинг “Аурум Груп”, який складається із десятка підприємств у сфері вагонобудування, машинобудування, транспортних перевезень, промислового насособудування. 12 травня РНБО внесли Альону Лебедєву в санкційний список і на 10 років заблокували всі її українські активи. СБУ повідомляла Лебедєвій про підозру, а частину її компаній арештували за ведення бізнесу з РФ і постачання помп у Росію. Прикордонна служба встановила, що підозрювана у квітні 2022 року виїхала за межі України та не поверталась.

“Я ніколи не підтримувала країну агресора. Із 2014 року, коли країна продовжувала розширювати експортні стосунки з російською федерацією, підприємства Аурум Груп, які через близькість кордонів мали історичні експортні стосунки з країною-агресором, повсякчас скорочували поставки продукції до росії та шукати нові європейські ринки збуту”, – заявила Альона Лєбєдєва у відповідь на санкції РНБО.

У 2020-2022 роках Свеський насосний завод постачав 68% своєї продукції в Росію. Після початку повномасштабного вторгнення це стало неможливо, тому завод знайшов нових клієнтів. Протягом 2022 року український Свеський завод регулярно постачав помпи естонській компанії Enteh Engineering, що належить вихідцям з Росії Іріні та Владіміру Сідоркіним. Остання відома дата поставок – грудень 2022 року. Окрім того, у вересні 2022 року Свеський завод поставив помпи казахському Соколовсько-Сарбайському гірничо-збагачувальному комбінату, який належить “євразійській трійці” казахських олігархів Олександру Машкевичу, Патоху Шодієву та спадкоємцю покійного Аліджана Ібрагімова Шухрату. Комбінат постачав продукцію в Росію, зокрема, і компанії “Русал” підсанкційного російського олігарха Олега Дерипаски. Контракти з естонськими та казахстанськими підприємствами, які мають тісні звʼязки із РФ, може свідчити про обхід санкцій і подальшу торгівлю з Росією.

Накладення санкцій РНБО на Альону Лєбєдєву дозволяють стягнути всі її активи на території України через позов Мінʼюсту до Вищого антикорупційного суду. Окрім бізнесу, жінка має у власності 4 столичні апартаменти, зокрема у ЖК «Новопечерські липки», 2 будинки також у Києві та майже 100 гектарів землі на Харківщині та Київщині, яку досі здає в оренду агропідприємствам. Згідно із законом “Про санкції” майно можливо стягнути в дохід держави лише під час дії воєнного стану.

Сам Павло Лєбєдєв потрапив під санкції РНБО 12 жовтня 2022 року, що також дає можливість конфіскувати його українські активи.

  • Шутова є членом наглядових рад ПАТ «Свеський насосний завод» та ПАТ «Верхньодніпровський вагонобудівний завод» (причому в цьому товаристві їй належить 9,98% акцій), а також очолює київське ТОВ «Укркомплект плюс». Про бізнес Лебедєва читайте в розслідуванні ЦЖР Спіймай мене, якщо зможеш.