Понад рік, поки Крим перебуває в окупації, на півострові тривають численні порушення прав людини з боку окупаційних спецслужб і «самооборони». Правоохоронні органи на материковій частині України відкрили низку кримінальних проваджень за цими фактами. Однак з’ясувалося, що їх не розслідують. Слідчі посилаються на неможливість проводити слідчі дії на окупованій території. Хоча насправді встановити причетних до скоєних злочинів не так вже й складно. У розпорядженні «Центру» є інформація про тих, хто залишив сліди у найбільш резонансних кримських кримінальних справах. Вперше ми назвемо їхні імена.
Кримінальна справа, порушена ФСБ за публікацію «Центру журналістських розслідувань» статті Анни Андрієвської про волонтерів батальйону «Крим», стала прецедентною. Вперше російські спецслужби застосували у Криму статтю 280-ю «прим», яка передбачає до 5 років ув’язнення за невизнання анексії півострова. Крім того, російські спецслужби вперше переслідують журналістку, яка живе і працює в іншій країні.
«Після березневих обшуків у мене вдома і вдома Наталії Кокоріної та вилучення ноутбуків, слідчі дії тривають. Моїх батьків вже двічі викликали на допити, розпитують про моє місце перебування та діяльність. Таким чином, спецслужби в Криму намагаються чинити тиск і на мене, і на моїх рідних, і на редакцію «Центру журналістських розслідувань», – розповідає журналістка Анна Андрієвська.
Прокуратура АРК, відновлена при Генпрокуратурі України, відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного проникнення в житло Андрієвської в Криму та проведення там обшуку. Однак, за словами Андрієвської, з березня жодних слідчих дій не проводилося.
За інформацією постраждалих від незаконних дій російських спецслужб і правозахисників, жодне кримінальне провадження в Україні за цими фактами не розслідується. Невідомо жодного підозрюваного, не кажучи вже про пред’явлення обвинувачення чи судове розслідування. Хоча встановити особи тих, хто проводив незаконні арешти, обшуки, перешкоджав свободі пересування, мирним зібранням, роботі журналістів, порушував права і свободи громадян України в Криму, не так складно.
«Центр журналістських розслідувань» отримав інформацію про тих, хто залишив сліди в резонансних справах. Виконавці – здебільшого кримчани, які ще рік тому служили в лавах СБУ, але навесні минулого року зрадили Батьківщину і присягнули Росії.
Справа «Центру журналістських розслідувань»
Ми вперше назвемо імена тих, хто сьогодні в Криму уособлюють репресивну машину окупантів і масово порушують права громадян. Слідчою у справі «Центру журналістських розслідувань» є Марина Савчук – підполковник юстиції, колишня старша слідча з особливо важливих справ кримського главку СБУ. Вона – уродженка села Кольчугине Сімферопольського району, проживає в Сімферополі. В органах держбезпеки України працювала понад 20 років. До російської анексії Криму була старшою слідчою з особливо важливих справ першого слідчого відділення кримського главку СБУ. Нині служить у кримському ФСБ.
Справа АТР
Обшук на телеканалі АТР, під час якого співробітники ФСБ вилучили сервер із усіма відеоматеріалами, проводився в рамках справи «26 лютого».
Співробітником ФСБ, який потрапив у об’єктив відеокамери, за даними наших джерел, був старший лейтенант СБУ Олег Кіндюшенко – уродженець Бахчисарайського району, який понад 10 років служив в органах безпеки України.
В останні роки – оперуповноваженим другого відділу захисту національної державності главку СБУ. Після російської окупації Криму переприсяг Росії і зараз служить у лавах кримського ФСБ.
Справа Костенка
Колишні співробітники кримського главку СБУ також залишили слід і у справі активіста Євромайдану Олександра Костенка. За інформацією наших джерел, затримання Костенка у Сімферополі провели майор Андрій Тишенін та капітан Артур Шамбазов. До російської анексії Криму обидва близько 10 років служили у лавах українських спецслужб. За свідченнями захисту Костенка, ці ж оперативники регулярно били Костенка та СІЗО та застосовували до нього тортури.
«Мені стало відомо від мого підзахисного, що його не годують, три дні він голодний плюс його ще й перевели до прес-камери, йому не надають медичної допомоги. Таке ставлення до людини неприйнятне. Навіть у фашистській Німеччині на показових процесах над комуністами так не ставилися до підсудних як сприйняли зараз», – заявляв адвокат Костенко Дмитро Сотников.
Справа Чубарова
Ще один колишній співробітник СБУ, який переприсяг Росії, супроводжував окупаційного «прокурора» Наталю Поклонську під час оголошення застереження голові Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову після акції 3 травня минулого року. Він помічений на оперативній відеозйомці.
Володимир Шевченко із Сімферополя – старший лейтенант, який понад 10 років охороняв національну державність у кримському главку СБУ на посаді старшого оперуповноваженого другого відділу головного відділу захисту нацдержавності. Але який не захистив її навесні минулого року.
Усі перелічені співробітники СБУ звільнені з органів військової служби України у зв’язку зі службовою невідповідністю.