Щоб врятувати Сімферополь від зневоднення, окупанти заберуть частину води у Бахчисараю і Севастополя

«Влада» окупованого Криму вирішує проблему водопостачання Сімферополя, Сімферопольського району і частини периферійних селищ, які є найбільш уразливими для вододефіциту, перекиданням води із заходу півострова. Будівництво відповідних потужностей зараз закінчується.

Обміліле Сімферопольське водосховище, квітень 2020 року Фото: RFE/RL

Про це повідомив гендиректор підприємства «Вода Криму» Володимир Баженов, передає «РИА Новости Крым».

Він пояснив, що мова йде про перекидання води з Вілінського водозабору, вода з якого історично «працювала» на північну частину Севастополя і Бахчисарай з Бахчисарайським районом. За словами Баженова, в цих регіонах зараз є певний профіцит в свердловинах, що дозволить перенаправити Віленський воду на станції Міжгірського вузла, з якого живиться Сімферополь і район.

«Ми догнали цю воду до Веселого, це поруч з новою будівлею аеровокзалу. Зараз нами виконуються роботи по заміні найгірших ділянок труби, яка лежить з 90-х років і п’ять років після перекриття Північно-Кримського каналу не експлуатувалася. На минулих подачах води ми встановили п’ять ділянок, які закінчимо міняти і відновимо подачу віленської води на Веселе. А з Веселого ми вже готові гнати її на Маршала Жукова (район Сімферополя – ред.), на резервуари чистої води, з яких вода самопливно розбіжиться», – сказав Баженов.

Одночасно з цим, зазначив він, в найближчі десять днів планується завершити будівництво перемички від Іванівського водозабору до села Жайворонки Сакського району, де вода буде переключатися на сімферопольський напрямок за допомогою «нових інженерних рішень».

«Сьогодні підрядник на Іванівському водозаборі робить врізку від нової труби на існуючі мережі. Це дозволить і іванівську воду перегнати на Сімферополь. За нашими планами і розрахунками десь близько 50 тисяч кубометрів на добу з Віліно і Іванівки на 1 липня ми почнемо транспортувати на місто Сімферополь», – запевнив гендиректор «Води Криму».

За його словами, ці обсяги води не доповнять, а замінять собою аналогічний водозабір з водосховищ під Сімферополем – Сімферопольського, Партизанського і Аянського, два з яких сьогодні наповнені ледь на чверть. Це необхідний крок, оскільки в свердловинах вода – поновлюваний ресурс, на відміну від водосховищ, які не змогли поповнитися від минулих опадів.

«Водосховища природного стоку, крім того, що ми з них беремо воду для питного водопостачання, ще втрачають воду за рахунок фільтрації через дно і за рахунок випарів. Зараз сонце вигляне – і два ці показники будуть працювати на зниження горизонту, навіть якщо воду не брати. Тому ми вирішили зменшити відбір з тих водосховищ, куди ми не бачимо поки ніяких притоків в зв’язку з відсутністю дощів, і замінити ці обсяги поновлюваними водними ресурсами з артезіанських свердловин», – пояснив Баженов.

Як повідомлялося, за даними кримського Гідрометцентру, в Криму запаси води у водосховищах природного стоку на початок літа складають 85,16 млн. куб. м, що на 110,14 млн. куб. м або в 2,3 рази менше, ніж в минулому році.

Нагадаємо:

  • Після окупації Криму Україна в квітні 2014 року року перекрила надходження води на півострів з річки Дніпро через Північно-Кримський канал, який забезпечував до 85% його потреб в прісній воді. Для забезпечення водою господарств Херсонської області та недопущення її перетоку на окуповану територію півострова канал перегородили тимчасовою дамбою із мішків з піском. У Криму склалася критична ситуація з водопостачанням окремих міст, а також з організацією зрошення і поливу на землях сільськогосподарського призначення.
  • На думку кримських вчених, регіональних чиновників і аграріїв альтернативи Північно-Кримському каналу для виробництва якісної сільськогосподарської продукції та збереження екологічного балансу грунтів не існує.
  • У квітні 2020 року так званий «глава Криму» Сергій Аксенов закликав жителів окупованого півострова економити воду.
  • Заступник директора Інституту водних проблем і меліорації НААН України Михайло Яцюк вважає, що заходи, які вживає «влада» окупованого Криму для економії води, не врятують ситуацію з зневодненням півострова. Навесні було мало опадів і решту запасів води в Криму доведеться «розтягувати».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine