Як переселенець може подарувати родичам квартиру, яка залишилась в «ДНР/ЛНР» – пояснюють правозахисники

На тимчасово окупованій території Донбасу у багатьох переселенців залишилась нерухомість - земля, квартира, будинок. І чим більше часу минає із дня переміщення, тим частіше постає питання, що робити з таким майном. Як вказують правозахисники, внутрішньо переміщені особи (ВПО), зокрема, можуть подарувати родичам своє житло, яке у них залишилось на території так званих «ДНР» і «ЛНР».

Фото: presalibera.net

Про це повідомляє чат-бот «Юридичний порадник для переселенців», розроблений фахівцями Благодійного фонду «Право на захист».

Як зазначають правозахисники, офіційно подарувати нерухоме майно (квартиру), яке знаходиться на тимчасово окупованій території Донбасу можливо. Для цього власнику такої нерухомості (дарувальнику) та особі, якій вона буде передаватися в дар, (обдарованому) необхідно звернутися до нотаріуса для укладення договору дарування та реєстрації переходу права власності.

При цьому угоду потрібно проводити на підконтрольній Україні території.

Однак зверніть увагу! Посвідчити таку угоду може не кожен нотаріус. За чинним законодавством оформити договір дарування можна:

– або за місцем знаходження нерухомого майна;
– або за місцем реєстрації проживання («пропискою») дарувальника чи обдарованого.

У випадку з переселенцями також передбачено можливість звернення до нотаріуса (приватного або державного) за місцем проживання ВПО, вказаним у виданій йому довідці про взяття на облік ВПО.

Наприклад, якщо квартира переселенця, який живе у Києві, знаходиться у Донецьку, для оформлення договору дарування він має право звернутися до нотаріуса в Маріуполі, куди наразі перенесено Донецький нотаріальний округ, або в Києві.

При цьому під час вчинення такого правочину переселенець може зазначити умови, за яких, наприклад, його син отримає в дар квартиру, наприклад, укладання шлюбу, закінчення навчання у вищому навчальному закладі, повноліття тощо.

Для Донецької області довідникову інформацію про державні нотаріальні контори, Донецький обласний державний архів, приватних нотаріусів станом на 11.01.2019 можна подивитись тут.

Також можна скористатися Єдиним реєстром нотаріусів: https://ern.minjust.gov.ua/pages/default.aspx

Нагадаємо:

  • Переселенці з Донбасу тепер можуть оформити паспорт у найближчому підрозділі Державної міграційної служби (ДМС) за фактичним місцем проживання чи перебування особи. Саме такий порядок оформлення документів, що посвідчують особу, з 2014 року діє для ВПО з окупованого Криму.
  • Громадяни, які перебувають на тимчасово непідконтрольній українському уряду території Донбасу, при необхідності можуть подати документи дистанційно. Для цього знадобиться оформити електронний цифровий підпис (ЕЦП).
  • Кабмін України ввів електронну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеного особи (ВПО). Переселенці, які отримали в установленому порядку довідку ВПО, матимуть відображення в електронному вигляді всієї інформації, яка є в цій довідці. Для цього потрібно лише встановити мобільний додаток «Дія» та пройти електронну аутентифікацію.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine