КСУ розгляне в закритому режимі закон про мову

Новини
Конституційний суд України Фото: ZN.UA

Конституційний Суд України планує в закритому режимі розглянути 3 листопада справу про конституційність закону про мову.

Про це йдеться в проекті порядку денного засідань КСУ.

«Продовження розгляду справи за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (закрита частина пленарного засідання)», – йдеться в повідомленні.

Початок розгляду заплановано на 10:00 ранку.

Конституційний суд України на закритому пленарному засіданні продовжує розгляд справи за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо конституційності Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Уповноважені за дорученням – народні депутати Вадим Новинський і Олександр Долженков. Доповідач – суддя Головатий.

«Суб’єкт права на конституційне подання вважає, що положеннями ряду статей Закону N 2704-VIII порушуються права громадян на використання рідної мови, обмежується доступ громадян, наприклад, до культурної продукції на рідній мові, створюється атмосфера нетерпимості до мовного різноманіття, історично властивого єдиному багатонаціональному народу України, не регулюється порядок застосування мов національних меншин в Україні, розвиток використання i захист яких гарантована з боку держави, в цілому суперечить положенням статей 10, 11, частини першої статті 20, частини третьої статті 22, частин першої-другої статті 24 Конституції України», – йдеться в тексті доручення.

7 липня Конституційний суд України розпочав розгляд подання 51 народного депутата про відповідність Конституції закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Нагадаємо:

  • 25 квітня 2019 року Верховна Рада прийняла в другому читанні і в цілому закон №5670-д «Про функціонування української мови як державної», згідно з яким українська мова затверджена як основна у функціонуванні в державних установах і суспільстві. Закон не обмежує прав національних меншин і корінних народів, не втручається в сферу релігійних обрядів і особистого спілкування і дозволяє отримувати сервіс іншою мовою, якщо сторони погоджуються. При цьому порядок застосування мов в Україні визначається виключно статтею 92 закону. Закон передбачає знання і застосування державної мови посадовими особами та постачальниками послуг, іспит з української мови для отримання громадянства, україномовну освіту для всіх громадян. Також в законі прописано, що на загальнонаціональних телеканалах має бути не менше 90% української мови, у всіх ЗМІ і сайтів повинні бути українські версії сайтів, не менше 50% назв книг повинні видаватися українською мовою, і не менше 50% назв газет і журналів українською мовою в точках розповсюдження.