У МЗС закликають не денонсувати Харківські угоди: вони фіксують порушення РФ своїх зобов’язань через окупацію Криму

Новини

Міністерство закордонних справ України виступає проти денонсації Харківських угод, за якими термін базування Чорноморського флоту РФ в Криму був подовжений з 2017 по 2042 рік. У міністерстві впевнені, що за порушення умов домовленостей можна отримати компенсацію від Росії за окупацію півострова.

Про це в коментарі виданню LB.ua заявив речник МЗС Олег Ніколенко.

Він запевнив, що підписаний у 2010 році Віктором Януковичем документ фіксує порушення Росією своїх юридичних зобов’язань на фоні тимчасової окупації Кримського півострова. Ніколенко зазначив, що МЗС ще у 2014 році було проти денонсації Харківських угод, і за сім років війни нічого не змінилось.

«Наші аргументи такі: угода фіксує тимчасовий характер базування ЧФ, залишає чинним зобов’язання Росії не мати в його складі ядерної зброї, встановлює загальну чисельність особового складу, кораблів, озброєнь і визначає місця тимчасової дислокації, зобов’язує військові формування флоту поважати суверенітет та законодавство України. Порушення положень угоди надає нам додаткові аргументи при можливому розгляді в міжнародних судах питань притягнення Росії до відповідальності та компенсації збитків за окупацію Криму», – сказав речник МЗС.

Він зауважив, що за розміщення у Криму Чорноморського флоту Росія перед Україною несе й фінансові зобов’язання. А ігнорування взаємних розрахунків створює підстави для боргових позовів.

«Українська сторона проводить системну роботу для відновлення порушених прав України. Повернемося також й до питань реституції, зокрема за договором про ЧФ РФ», – зазначив Ніколенко.

Як ровідомлялось, Головне слідче управління СБУ розпочало досудове розслідування за фактом вчинення державної зради в період з 2008 по 2010 роки щодо підписання та ратифікації Харківських угод, за якими термін базування Чорноморського флоту РФ у Криму був подовжений з 2017 до 2042 року. Секретар РНБО Олексій Данілов зазначив, що спецслужба допитає всіх нардепів, які мали відношення до голосування за ратифікацію угод.

Слідчі ГСУ СБУ провели обшуки в адміністративних будівлях органів влади, які були залучені до підготовки та ратифікації Харківських угод.

Слідчі ДБР повідомили про підозру у держзраді колишньому прем’єр-міністру України Миколі Азарову, який втік до Росії, через підписання Харківських угод.

Нагадаємо:

  • 11 березня 2021 року РНБО ухвалила рішення доручити СБУ з’ясувати обставини ратифікації Верховною Радою 27 квітня 2010 року угод між Україною і Росією про продовження термінів базування Чорноморського флоту РФ в Криму з 2017 до 2042 року з автоматичним продовженням на 5 років, якщо жодна зі сторін не висловить заперечення.
  • 21 квітня 2010 року між президентами України та РФ Віктором Януковичем і Дмитром Медведєвим пройшли важливі переговори з широкого кола питань українсько-російських відносин, в тому числі про політичну взаємодію, про економіку, про гуманітарні питання. Головними підсумками стали домовленості з питань перебування Чорноморського флоту РФ на території України і зниження ціни на російський газ для України на 30%, але не більше ніж на $100 за тисячу кубометрів. Зобов’язання отримали назву Харківські угоди – угоди між РФ і Україною з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України.