ФСБ влаштувало істерику через допоміжний корабель ВМСУ «Донбас» в Азовському морі

Новини
Судно ВМСУ "Донбас" Фото: George Chernilevsky

Міністр оборони України назвав черговим інформаційним вкидом з боку Росії повідомлення ФСБ РФ про начебто існуючу загрозу  безпеці судноплавства з боку пошуково-рятувального судна  ВМС України «Донбас» в Азовському морі. Олексій Резніков нагадав, що Азов і Керченська протока за угодою між Україною і РФ від 2003 року є внутрішнім морем двох країн.

Про це ФСБ РФ повідомила на своєму офіційному сайті.

«9 грудня п.р. о 09:12 корабель управління «Донбас» ВМС України знявся з рейду порту Маріуполь і вирушив у напрямку Керченської протоки. Заявок відповідно до Обов’язкових ухвал у морському порту Керч, затверджених наказом Міністерства транспорту РФ від 21 жовтня 2015 р. № 313, на проходження Керч-Єнікальським каналом українською стороною подано не було», – повідомляє ФСБ.

Міністр оборони України Олексій Резніков в коментарі LB.ua зауважив, що Азовське море – це акваторія спільного користування, де українські судна знаходяться на законних підставах.

«Чергові інформаційні вкиди з боку Росії. Дуже дивно, що російські спецслужби побачили загрозу з боку пошуково-рятувального судна – судна без зброї, в той час коли кораблі ФСБ постійно знаходяться на відстані 2 кілометрів від Маріуполя та Бердянська. Російські кораблі озброєні гарматами 30 мм. В цілому ж – Азовське море – це акваторія спільного користування, ми там знаходимось на законних підставах. Те, що вони подають відстань 18 миль (30 км) за небезпеку для них, говорить лише про чергові маніпуляції», – повідомив Резніков.

Олексій Резніков Фото: minre.gov.ua

Андрій Клименко, головний редактор порталу BlackSeaNews та співзасновник Чорноморського інституту стратегічних досліджень, назвав повідомлення ФСБ «роздмухуванням з мухи слона»:

«Типове роздмухування з мухи слона (але підхоплене всіма русо-ЗМІ з поміткою «терміново»). Навіщо? Побачимо»…

Експерт вважає, що ніякої небезпеки від знаходження корабля  у 18 милях до Керченської протоки немає.

«18 миль * 1,852 = 33,3 км. Щоб ви розуміли – від Керченської протоки до Бердянська = 60 миль. Вже не кажу про те, що це (на жаль) все ще «спільне внутрішнє море України та РФ”», – написав Клименко на своїй сторінці у Facebook. 

Він іронічно зауважив щодо «великої» небезпеки від «старого корабля (колись пловуча майстерня, потім корабель управління, озброєння 57-мм спарена зенітна корабельна артилерійська установка та може пара-трійка кулеметів)».

Також Клименко зазначив, що в районі Керченської протоки навмисно вимкнені берегові станції АІС: «Сигнал від суден наразі приймає та ретранслює для загального доступу тільки супутник. Тобто поширені морські сервіси неспроможні ідентифікувати судно, тільки відмітку». 

Андрій Клименко Фото: investigator.org.ua

Пошуково-рятувальне судно A500 «Донбас» – допоміжне судно Військово-морських сил України. Збудований на Щецинській судноверфі у Польщі 1969 році, мав назву «ПМ-9», використовувався як правмайстерня. 20 березня 2014 року корабель був захоплений російськими окупантами. 18 квітня 2014 року переведений до Одеси. Окупанти повернули корабель без засобів зв’язку і рятувального майна. 

«Частина бойлерів знята, шланги розрізані, баранчики на ілюмінаторах знято, двері варварськи вибиті, крани в гальюнах зірвані, ринди немає, штурманські прилади виведені з ладу, камбузного посуду немає. Апогеєм всього був прикріплений на ілюмінатор щур в одній з кают», – наводить «Думская» враження члена команди.

20 вересня 2018 року пошуково-рятувальне судно «Донбас» та морський буксир «Корець» вирушили з походом з Західної військово-морської бази ВМС України в Одесі до Азовського моря. Вони пройшли Керченську протоку в супроводі великої кількості російських кораблів і попри провокації російських катерів прийшли до Маріуполя. 

25 листопада спроба малих броньованих артилерійських катерів «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдового буксиру «Яни Капу» ВМСУ пройти тим самим маршрутом завершилася атакою російських військових кораблів і авіації, та захопленням українських кораблів і їхніх екіпажів. 

Нагадаємо: 

  • 25 листопада 2018 року кораблі Прикордонної служби ФСБ РФ і ЧФ РФ обстріляли і захопили два малих броньованих артилерійських катери «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдовий буксир «Яни Капу» ВМС України, що після невдалої спроби пройти Керче-Єнікальским каналом до Маріуполя, взяли курс на Одесу і вийшли з 12-мильної зони від узбережжя Криму.
  • В березні 2019 року була опублікована доповідь Управління Верховного Комісара з прав людини (УВКПЛ) ООН, згідно з якою всі 24 захоплених військових моряки наділені статусом військовополонених і знаходяться під захистом III Женевської конвенції.
  • 25 травня Міжнародний трибунал по морському праву зобов’язав РФ негайно звільнити захоплених в нейтральних водах Чорного моря українських моряків і кораблі. Таким чином, суд відповідно до Конвенції ООН з морського права задовольнив ключова вимога України у справі про тимчасові заходи, які повинна здійснити РФ.
  • 7 вересня у київському міжнародному аеропорту «Бориспіль» зустріли українських політв’язнів і військовополонених моряків ВМСУ, яких доставити з Росії в результаті обміну утримуваних осіб між Україною та РФ.
  • 18 листопада 2019 року Росія передала українській стороні кораблі ВМСУ, захоплені російським військовими 25 листопада 2018 року в Чорному морі в районі Керченської протоки. При цьому в РФ стверджують, що передали кораблі Україні не на вимогу Міжнародного трибуналу ООН з морського права, а лише «на відповідальне зберігання», оскільки вони все ще – речовий доказ у кримінальній справі про «незаконне порушення кордону РФ».