Сенцов показав символ своєї боротьби в тюрмах РФ і завів нову традицію

Новини
Олег Сенцов Фото: YouTube Факти ICTV

Звільнений з російського ув’язнення український режисер, кримчанин Олег Сенцов передав президенту України Володимиру Зеленському банку з жовтою і синьою смугами, яку він возив всі 5 років перебування у в’язницях РФ. Він поклав в неї свій нагрудний тюремний знак і запропонував главі держави зробити так, щоб банка наповнилася знаками всіх українських політв’язнів, які утримуються в Росії і на території окупованих Донбасу і Криму.

Про це Сенцов сказав, виступаючи на форумі «Ялтинська європейська стратегія» (YES) в Києві в п’ятницю, 13 вересня, повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на пряму трансляцію, яку веде телеканал ICTV.

«Сьогодні буду говорити про головне – про просту пластикову банку і те, що має бути на ній і в ній. Там, де я був п’ять років, кожна річ, кожна дрібниця має значення. Там нічого не викидають, все пристосовується. Важлива річ чай. Пакетики чаю можна зберігати в коробочці або банці. Я зберігав у банці. Це була не проста банка. У мене були два зошити – жовтий і синій … Я вирізав з цих зошитів дві смужки: синю і жовту і наклеїв на цю банку і написав два слова: «Слава» і «Україні». І поставив на саме видне місце», – сказав режисер.

Він зазначив, що ця банка була з ним всі 5 років, поки він «подорожував по тюрмах Російської Федерації».

«Вона дуже дратувала тюремників. Її постійно у мене забирали, відривали прапор, намагалися топтати – було багато дрібної метушні за цю банку. Це була маленька моя боротьба. Це, звичайно, не Іловайськ і не Дебальцеве. Я не був на Донбасі, не був на війні. Мене заарештували за два дні до того, як я повинен був туди поїхати. Так вийшло. У кожного своя доля. Я вів свою маленьку боротьбу – нікому не відому, нікому не видну, один на один з цією системою: за себе, за свою гідність, за свою країну і за дві смужки – жовту і синю», – додав Сенцов.

Він продемонстрував всім учасника форуму банку і свій нагрудний тюремний знак з ім’ям і червоною смугою, пояснивши: «Червона смуга означає – схильний до втечі, спецзув’язнений, спецконтроль».

«У деяких арміях світу є, традиція, правило: при загибелі бійця його командир відриває жетон для того, щоб зібрати звіт про загиблих. Це сумна традиція. Я б хотів завести іншу», – заявив колишній політв’язень.

Потім він поклав в банку свій нагрудний знак.

«Мені б дуже хотілося, щоб ця банка якомога швидше наповнилася бирками тих, хто все ще знаходиться в полоні – в Росії, на Донбасі та в Криму. Пан президент, зробіть, щоб ця банка якомога швидше була повна», – сказав режисер, звертаючись до Володимира Зеленського, і передав йому банку.

Зеленський в свою чергу подякував Сенцову. «Я буду намагатися все це зробити, я впевнений, що ця банка заповниться. Але я буду робити все, щоб вона заповнилася дуже швидко», – сказав він.

Як повідомлялось, 7 вересня у київському міжнародному аеропорту «Бориспіль» зустріли українських політв’язнів і військовополонених моряків ВМСУ, яких доставити з Росії в результаті обміну утримуваних осіб між Україною та РФ. Серед них були і кримчани Олег Сенцов і Олександр Кольченко.

Сенцов у присутності рідних і друзів символічно спалив свою тюремну робу, яку він носив у російській колонії.

Нагадаємо:

  • 25 серпня 2015 Північно-Кавказький окружний військовий суд в Ростові-на-Дону за сфальсифікованим звинуваченням у створенні в анексованому Криму терористичного співтовариства засудив українського режисера Олега Сенцова до 20 років, а кримського активіста Олександра Кольченка до 10 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Правозахисний центр «Меморіал» визнав Сенцова і Кольченка політв’язнями.
  • Спочатку Сенцов відбував покарання в колонії суворого режиму в Республіці Саха (РФ). У жовтні 2017 року стало відомо, що Сенцова етапували до виправної колонії суворого режиму №8 в місті Лабитнангі (Ямало-Ненецький автономный округ РФ), відому під назвою «Білий ведмідь».
  • 25 жовтня 2018 року Олегу Сенцову присудили премію Європейського парламенту «За свободу думки» імені Андрія Сахарова. 14 листопада режисера нагородили в Словенії премією міжнародного проекту «Платформа європейської пам’яті та совісті». 12 грудня в Європарламенті пройшла церемонія нагородження Олега Сенцова премією «За свободу думки» імені Сахарова.