У Раду внесли законопроекти про введення адмінпроцедури реєстрації народження і смерті в Криму без суду

У Верховній Раді зареєстровані законопроекти про введення адміністративної процедури реєстрації фактів народження і смерті в окупованому Криму. У разі його прийняття, кримчани зможуть зареєструвати факт народження дитини в Україні без проходження судових процедур.

Про це повідомляє сайт парламенту.

Перший законопроект №3713 передбачає «запровадження адміністративної процедури державної реєстрації фактів народження і смерті, які сталися на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим і Севастополі».

Законопроект №3714 звільняє від адміністративної відповідальності осіб за несвоєчасне подання заяви про державну реєстрацію народження дитини, яка народилася на тимчасово окупованих територіях України.

У представництві президента України в АРК вітають реєстрацію документів.

«Впровадження адміністративної процедури реєстрації актів народження – це довгоочікуваний крок з боку української влади назустріч людям, які живуть в окупації і протидіють колоніальній політиці Росії на території Криму. Сьогодні Москва змінює демографічний склад і національну ідентичність населення на півострові, проводячи примусову натуралізацію (паспортизацію)», – повідомила перша заступниця постійного представника президента України Дарина Свиридова.

За її словами, на півострів переселили мінімум кілька сотень тисяч росіян, переважно військовослужбовців з сім’ями, співробітників правоохоронних органів і чиновників, збільшив таким чином «лояльну до окупаційної влади частину населення».

«Саме тому, ми повинні максимально сприяти, щоб кожен громадянин України мав доступ до українських документів та зберігав зв’язок з державою, отримував необхідну підтримку в майбутньому: соціальні і адміністративні послуги, можливість безвізових подорожей і отримання біометричного паспорта для виїзду за кордон, доступ до українського утворення і т.д.», – сказала Свиридова.

Як повідомив співавтор законопроекту, народний депутат України, голова Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин Дмитро Лубінець, існування виключно судового механізму призводить до того, що не більше 37% дітей, які народилися в окупованому Донбасі, і лише 13,5%, народжених в окупованому Криму, мають свідоцтва про народження українського зразка.

«У 2018 році у так званий «Закон про реінтеграцію Донбасу» була внесена норма, яка дозволяла оформлювати документи про народження і смерть, які відбулися на окупованих територіях Донбасу, без судової тяганини. Втім, для окупованої території Криму аналогічна норма прийнята не була. Аби це виправити, народні депутати Комітету з питань прав людини зареєстрували законопроект №3713, розроблений спільно з Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим та Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Його мета – надати можливість кримчанам отримувати документи про народження дітей не в судовому, а в адміністративному порядку», – наголосив Дмитро Лубінець.

«Крім того, існуюча процедура створює величезне навантаження на судову систему. Наприклад, лише у 2019 року суди винесли понад 30 тисяч рішень у справах про встановлення юридичних фактів народження або смерті на окупованих територіях. Запровадження позасудової процедури дозволить звільнити людей від судової тяганини, зменшить навантаження на суди, а головне – продемонструє людям на окупованих територіях, що Україна зацікавлена в їхній реінтеграції та спільному майбутньому», – заявив голова Комітету з питань прав людини.

Він висловив впевненість, що народні депутати підтримають законопроект №3713, і це дозволить мешканцям тимчасово окупованих територій відчути дієву підтримку України.

Покрокова інструкція встановлення факту народження на тимчасово окупованій територіі АР Крим та м. Севастополя тут.

Правозахисники пояснили, куди мають звертатись внутрішньо переміщенні особи (ВПО) у разі втрати чи псування свідоцтва про народження, та які документи вони мають подавати. Такі питання досить часто турбують переселенців, які терміново покинули власну домівку та наразі фактично не мають доступу до оригіналів документів через закриті КПВВ.

Нагадаємо:

  • Правозахисники дали рекомендації, як вимушені перселенці з Донбасу та Криму можуть отримати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (ВПО) для дитини у період карантину.
  • Правозахисники пояснили, для чого переселенці мають отримувати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (ВПО), які переваги вона надає, та чи можна від неї відмовитись, якщо громадянин, що переселився з окупованої території Донбасу або Криму, не має потреби у її використанні.
  • Правозахисник пояснили, який існує порядок призначення та виплати соціальних стипендій студентам-переселенцям з Донбасу та Криму, та у яких випадках вони можуть втратити право на її отримання.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine