Прокуратура направила чергове повідомлення до МКС щодо воєнних злочинів РФ у Криму

Новини
Міжнародний кримінальний суд в Гаазі Фото: Cour pénale internationale / Flickr

Прокуратура Прокуратура АРК та міста Севастополя спільно з Офісом Генерального прокурора та ГО «Кримська правозахисна група» направили до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду повідомлення про черговий воєнний злочин Росії на окупованому півострові. Це повідомлення стало дев’ятим з часів окупації. Воно стосується незаконного призову мешканців Криму на службу в армію РФ, а також пропаганди та здійснення «військово-патріотичного виховання» серед дітей Криму.

Про це пише Бюро судової інформації з посиланням на пресслужбу прокуратури АРК та міста Севастополя і повідомлення «Кримської правозахисної групи».

«Одним з елементів злочину, про який йдеться в цьому повідомленні, є кримінальне переслідування кримчан за ухиляння від служби в армії РФ. Наша організація задокументувала 135 кримінальних справ за ухилення від служби в ЗС РФ за ст. 328 КК РФ «Ухиляння від служби в Збройних силах РФ», найбільшу кількість рішень за такими справами ухвалив «Ленинский районный суд города Севастополя» — 40 рішень. Ми також збираємо інформацію і про тих, хто причетний до воєнних злочинів. Так, «суддя» Анатолій Василенко, громадянин України, який перейшов на бік Росії, виніс найбільшу кількість рішень, — 16 вироків», — пояснила голова “Кримської правозахисної групи” Ольга Скрипник.

Ольга Скрипник, керівниця Кримської правозахисної групи Фото: YouTube

Ще один важливий компонент цього злочину — пропаганда служби в армії РФ серед мешканців окупованого Криму.

«Керівництво Російської Федерації та їх окупаційна адміністрація в Криму, починаючи з 2015 року протиправно провела на території окупованого півострову 11 призовних компанії до лав Збройних Сил РФ. За цей час на строкову військову службу незаконно призвано близько 25000 кримчан, а до кримінальної відповідальності за ухилення від неї притягнуто понад 140 осіб. Такі дії представників держави-окупанта та її окупаційної адміністрації кваліфікуються як воєнний злочин за ст. 8(2)(а)(v) Римського статуту МКС» — сказав керівник прокуратури АР Крим та Севастополя Ігор Поночовний.

Ігор Поночовний, прокурор АР Крим та Севастополя Фото: YouTube

Також РФ впроваджує комплексні обов’язкові програми «військово-патріотичного виховання» в навчальних закладах Криму. Такі програми розраховані на дітей від раннього шкільного віку до повноліття. Наприклад, у кадетських училищах, військових навчальних закладах, в загальноосвітніх школах створюються воєнізовані класи, де відбувається навчання дітей тактиці і стратегії військових дій. Таке навчання проводять, у тому числі, й кадрові офіцери Міноборони РФ.

«В цьому поданні ми зібрали докази системного проведення такої пропаганди серед дітей. Такі дії ми розцінюємо як елемент примусу дітей до служби в збройних силах. Тому що критичне мислення в дітей до 15 років фактично не сформоване і агресивна мілітарі–пропаганда по відношенню до таких дітей є неприйнятною»,– розповіла дослідниця КПГ Ірина Сєдова.

Ірина Сєдова, аналитикиня Кримської правозахисної групи  Фото: YouTube

За вказаними фактами прокуратура здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за ч.1 ст.438 КК України (порушення законів та звичаїв війни).

Мілітаризація свідомості дітей у Криму напряму пов’язана з темою незаконного призову до лав Збройних Сил РФ. Це поступовий процес перевиховання неповнолітніх громадян України у Криму у громадян Росії, які готові померти, захищаючи країну-окупанта зі зброєю в руках. За даними Кримської правозахисної групи за всі роки окупації до лав ЗС РФ призвали щонайменше 18 000 жителів Криму віком від 18 років і старше. За цей період за ухиляння від служби в ЗС РФ набули чинності як мінімум 83 вироки, писала Ірина Сєдова, аналітик Кримської правозахисної групи.

Російський щорічний комплекс пропагандистських заходів до річниці перемоги у «Великій вітчизняній війні» отримав влучну народну назву «побєдобєсіє». Він не оминає нікого, зокрема, й наймолодших українських громадян в окупованому Росією Криму. Розповімо вам про один зразок «святкової» воєнної пропаганди РФ серед малолітніх.

Детальніше – в матеріалі Центру журналістських розслідувань «Бац – артилерія!»: Побєдобєсіє для кримських малят

Також читайте матеріал Центру журналістських розслідувань «Картковий будинок Путіна»: чому Україна зобов’язана прийняти «закон про воєнних злочинців»

Нагадаємо:

  • 13 червня 2017 року прокуратур АРК Гюндуз Мамедов повідомив, що прокуратура розглядає тяжкі злочини проти громадян в Криму, які здійснюються представниками країни-окупанта, як порушення міжнародного гуманітарного права. У зв’язку з цим раніше відкриті кримінальні провадження за фактами вбивств, нападів, переслідування і незаконного позбавлення волі активістів на півострові перекваліфіковані або доповнені статтею 438 КК України (порушення законів і звичаїв війни).
  • В грудні 2018 року офіс прокурора Міжнародного кримінального суду опублікував звіт за 2018 рік, в якому підтвердив кваліфікацію ситуації на тимчасово окупованій території АР Крим та Севастополя, як міжнародний збройний конфлікт між Україною і РФ. За ним, до цієї ситуації продовжує застосовуватися право міжнародних збройних конфліктів (міжнародного гуманітарного права).
  • Правозахисники вважають, що вже в 2019 році в Міжнародному кримінальному суді можуть розглянути питання відкриття офіційного розслідування щодо ситуації в Україні.
  • Прокурор АРК Гюндуз Мамедов вважає,що Міжнародний кримінальний суд може почати офіційне розслідування військових злочинів РФ в окупованому Криму вже в 2019 році.
  • До 40% кримінальних проваджень, відкритих за фактами здійснення злочинів в окупованому Криму, прокуратура АРК перекваліфікує чи докваліфікує у відповідності до міжнародного гуманітарного права за ст.438 КК України – порушення законів і звичаїв ведення війни.