Журналісти Bihus.Info опублікували розмови Медведчука про Путіна, Порошенка і терористів

Новини
Віктор Медведчук Фото: Reuters

Редакція Bihus.Info отримала і проаналізувала записи розмов підозрюваного у держзраді Віктора Медведчука з керівництвом Росії та бойовиками на Донбасі за 2014-2017 роки. У першій частині журналісти характеризують його відносини з президентом РФ Володимиром Путіним, президентом України Петром Порошенком та представниками так званих «ДНР» та «ЛНР».

Автори розслідування Bihus.Info вважають, що записи, вірогідно, зробили українські спецслужби.

На записах Медведчук говорить з низкою осіб, чиї телефонні номери та голоси ідентифікували як чиновників РФ (посади вказані на час розмов): заступник голови російського уряду Дмитро Козак, помічник президента РФ Володимира Путіна Владислав Сурков, надзвичайний посол Росії в Україні Михайло Зурабов, міністр енергетики РФ Олександр Новак, очільник «Газпрому» Олексій Міллер, президент російської «Транснафти» Микола Токарєв, заступник керівника адміністрації Путіна Антон Вайно, керівник протоколу Путіна Володимир Островенко.

Також на записах присутні розмови Медведчука з ватажками самопроголошених республік, серед них: Олександр Бородай (т.зв. «ДНР»), Олексій Карякін та Владлен Заруба (т.зв. «ЛНР»).

З плівок зрозуміло, що в травні-червні 2014 року помічник Медведчука Дмитро (найімовірніше це Дмитро Дорошенко з ГО «Український вибір» Віктора Медведчука) виконує таке завдання: оцінити готовність ватажків самопроголошених республік вести переговори з Медведчуком та організувати їхні контакти з ним.

При цьому Медведчук стверджує, що має повноваження і від Путіна (в розмові сказано «ВВ»), і від Порошенка. Про це йдеться у першій частині «плівок Медведчука», проаналізованих у випуску Bihus.Info.

На плівках зафіксовано, що для прийняття остаточного рішення щодо подальшої участі в негласних переговорах з бойовиками Медведчук на початку червня 2014 року летить в Сочі, де в той час перебуває Путін.

Крім того, обговорюється, що самопроголошені лідери т.зв. «ДНР» отримали сигнал з Кремля про необхідність взяти участь в публічних переговорах з Медведчуком. 21 червня 2014 року Олександр Бородай, тодішній ватажок т.зв. «ДНР», підтверджує Медведчуку: з Кремля подзвонили, він готовий зустрічатись.

А для бойовиків т.зв. «ЛНР» на сайті Кремля з’явилося повідомлення-сигнал: «Путін вітає контакти Медведчука в Донецьку і Луганську», яке також обговорюється на плівках.

Разом з тим редакція відзначає характерну деталь: на зустрічі до свого кума Медведчук змушений проситися через протокольну службу президента РФ, інколи це займає тижні, а регулярний прямий контакт Медведчук має лише з посадовими особами рівня заступника голови російського уряду чи помічника президента РФ.

Натомість з діалогів випливає, що Медведчук вже влітку 2014 року має постійний доступ до президента України Петра Порошенка: говорить і зустрічається з ним вночі, у вихідні, на свята. При цьому Медведчук не просто передає на Банкову інформацію з Москви, а намагається впливати на Порошенка, переконати його приймати ті чи інші рішення, про які просить Москва, зокрема щодо організації життя на окупованих територіях.

11 червня 2014 Медведчук, не маючи жодного офіційного статусу від України, просив помічника Діму передавати самопроголошеним лідерам такі гарантії: «Ти взагалі можеш сміливо говорити про те, що це предмет домовленостей. І я готовий ці питання не просто обговорювати, я готовий їх реалізовувати. Попередньо я вже поговорив з головним. Ти зрозумів, так? І якщо там буде прийматися наша програма, що стосується децентралізації, оголошення місцевих дострокових виборів, то на час змін в Конституцію, на час, поки будуть внесені зміни в Конституцію, влада готова розглядати будь-які кандидатури на владу в області, на яку вкажуть протестуючі […] Є «добро» призначити губернатором того, на кого вони вкажуть. Скажімо, скажуть Болотова – буде Болотов. Болотов, Мозговий, ось там всі. Ось цей губернатор, ось цей займає ще таку посаду. Буде так, як домовимося. Можеш казати, що це питання вже проговорене. Попередньо проговорене. І я не вигадую. І я не думаю, що це можна зробити, я знаю що це можна зробити […] До слова, до цього додай – гарантії безпеки, так. А тих людей, що бояться за своє майбутнє, які приймали участь в бойових діях – вони можуть спокійно полишити… Більше того, це вже тоді предмет домовленості з Росією, щоб Росія їх прийняла. Це теж варіант для обговорення. Тобто, це відкритий варіант. Це питання вже обома сторонами попередньо проговорене. Ти зрозумів? Ну а всім іншим, сепаратизм і все інше – це амністія, це взагалі дрібниці. Відміть собі – амністія, вихід і гарантії».

Через тиждень після цієї розмови тези, озвучені Медведчуком, спливли у мирному плані Петра Порошенка – журналісти сфотографували «чернетку плану» на брифінгу. Цей план повторює озвучене і, вочевидь, погоджене на Банковій Медведчуком: звільнення від відповідальності тих, хто складе зброю, коридор для виходу російських найманців, дострокові місцеві вибори і погодження губернатора з представниками Донбасу.

Також на записах чутно, як Медведчук просить бойовиків допомогти врятувати від захоплення будинок Ріната Ахметова, хвалиться керівнику протоколу Путіна результатами «Опозиційного блоку» на парламентських виборах в Україні у 2014 році і обговорює з Сурковим погодження тексту законопроекту про вільну економічну зону на Донбасі. Надалі такий законопроект був зареєстрований у Верховній Раді, однак не прийнятий.

Значна частина розмов на записах стосується бізнесових планів Медведчука (торгівля вугіллям з окупованих територій і РФ, контроль над нафтопроводом, газове родовище в Криму, нафтовий завод в Росії тощо), непублічного посередництва у переговорах між Україною та РФ з питань газу і електроенергії, а також обміну полоненими. Аналіз цих розмов Bihus.Info оприлюднить у наступних випусках.

Нагадаємо:

  • 11 травня 2021 року генпрокурор Ірина Венедіктова підписала повідомлення про підозру народним депутатам Віктору Медведчуку і Тарасу Козаку у державній зраді та замаху на розграбування національних ресурсів у Криму.
  • Слідство вважає, що Медведчук, зокрема, домовлявся з державою-агресором РФ про перереєстрацію родовища «Глибока» на прикерченському шельфі в Чорному морі, що належить Україні. Також Медведчука підозрюють у державній зраді (передача агресору секретної інформації про військовий підрозділ ЗСУ).
  • 13 мая 2021 года Печерський райсуд Києва обрав для Віктора Медведчука запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 9 липня. Кум Володимира Путіна підозрюється у державній зраді та готуванні до порушення звичаїв війни, вчиненого у змові групою осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 15, ст 438 КК України).