Росія використовує щонайменше п’ять сценаріїв викрадення українських дітей – дитячий омбудсмен

Новини
Фото: Anadolu Agency

Росія має чітку політику щодо українських дітей та використовує щонайменше п’ять сценаріїв для незаконного переміщення дітей з України на територію РФ.

Про це заявила радниця – уповноважена президента з прав дитини та дитячої реабілітації Дарія Герасимчук в ході виступу на міжнародній конференції «Правосуддя заради перемоги» (United for justice) 5 березня у Львові, передає Інтерфакс-Україна.

«Росіяни мають чітко сплановану політику щодо українських дітей. Їх дії не хаотичні», – сказала Герасимчук та зазначила, що міжнародне гуманітарне право кваліфікує масову депортацію та примусове переміщення дітей як воєнний злочин.

Однак, як наголосила дитячий омбудсмен, у сукупності з масою інших злочинів, які вчиняють окупанти, – убивствами й пораненнями дітей, зміною громадянства, переданням на всиновлення громадянам РФ, примушуванням до вивчення російської мови й культури та заборони на все українське, – ідеться про злочин геноциду проти України через українських дітей.

Вона вказала, що завдяки 307 випадкам, коли вдалося повернути депортованих українських дітей, було проведено аналіз дій окупантів.

«Наразі в росіян є щонайменше п’ять сценаріїв викрадення дітей. Перший – коли вони спочатку вбивають батьків, а потім викрадають дитину… Другий – коли росіяни розлучають дітей з батьками під час так званої фільтрації… Третій – коли забирають дітей прямо з родин, іноді позбавляють батьківських прав «незручних батьків». Четвертий сценарій – це вивезення дітей із закладів інституційного нагляду – спочатку не дають українській стороні забрати цих дітей, не погоджують гуманітарні коридори… П’ятий сценарій, напевно, наймасовіший – коли створюють абсолютно неприйнятні для життя дітей на окупованій території умови і пропонують батькам віддати дітей на оздоровлення або відпочинок у дитячих таборах у РФ», – розповіла Герасимчук.

Вона підсумувала: «Наша мета зараз – негайно припинити примусове переміщення та депортацію… якнайшвидше знайти наших дітей на території, до якої ми не маємо доступу, якнайшвидше повернути дітей, возз’єднавши їх із біологічними сім’ями в інтересах дітей та згідно з міжнародним правом».

Як повідомлялось, не менше 14 дітей-сиріт з Херсона російські окупанти перевезли до дитячого будинку «Ёлочка» в окупованому Криму, який навіть прокремлівські ЗМІ назвали «дитячим концтабором» через умови, в яких утримують дітей. Юристи зазначають, що таке переміщення дітей порушує Женевську конвенцію щодо захисту цивільного населення під час війни.

Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді заявив, що Росія порушує фундаментальні принципи захисту дітей у воєнний час, видаючи українським дітям російські паспорти та віддаючи їх на усиновлення громадянам РФ.

Омбудсмен України Дмитро Лубінець заявив, що на території Росії можуть перебувати близько 150 тисяч незаконно вивезених українських дітей.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.