Нафтогаз розраховує стягнути з Газпрому $3 млрд

НАК «Нафтогаз України» розраховує завершити процес стягнення з ПАТ «Газпром» боргу в $3 млрд наприкінці 2020 року.

Про це повідомив виконавчий директор компанії Юрій Вітренко, пише Центр журналістських розслідувань.

«Мій прогноз: до кінця 2020 року ми стягнемо всю суму – близько $3 млрд ($2,6 млрд плюс відсотки). Розпочнемо стягнення в середині 2020 року й завершимо до кінця 2020 року», – сказав він в інтерв’ю виданню «Економічна правда».

Вітренко нагадав, що НАК домігся арешту активів «Газпрому» у Великій Британії та Нідерландах, а також обмежувальних заходів у Люксембурзі та Швейцарії, оскільки в цих країнах немає активів російської компанії, які можна було б заморозити.

За його словами, наразі «Нафтогаз» домагається окремих судових рішень для отримання дозволів на реалізацію заарештованих активів.

«В Англії законодавство побудовано так, що якщо заморожені активи зіставні з сумою боргу, то суди чекають на рішення апеляції. В Голландії можна реалізовувати активи до рішення апеляції, але там «Газпром» використав усі правди й неправди: заявив, що вони не отримували повідомлення про початок процесу. В результаті процес затягнувся, слухання за ним будуть лише в грудні», – пояснив Вітренко.

Він також уточнив, що загальна сума оцінки заморожених активів навіть перевищує $3 млрд.

Стокгольмський арбітраж зобов’язав «Газпром» доплатити «Нафтогазу» $4,63 млрд за недопоставку обсягів газу для транзиту. З урахуванням того, що раніше суд підтвердив борг української сторони за постачання газу на $2,018 млрд, за результатами двох арбітражних спорів на постачання і транзит «Газпром» має доплатити «Нафтогазу» $2,56 млрд. «Газпром» ці рішення оскаржив, але українська сторона не хоче очікувати розгляду апеляції та розгорнула полювання на активи «Газпрому» в зарубіжних юрисдикціях.

Через небажання виконати рішення арбітражу борг «Газпрому» перед «Нафтогазом» збільшується майже на $200 млн на рік у вигляді відсотків.

Нагадаємо:

  • Під час окупації  Криму Російською Федерацією були захоплені і тепер використовуються активи ДАТ «Чорноморнафтогаз» на півострові та шельфі Чорного моря.
  • 27 лютого 2019 року Постійна палата третейського суду в Гаазі визнала, що Росія винна у втраті НАК «Нафтогаз України» своїх активів у окупованому Криму, оскільки порушила угоду про захист інвестицій, експропріювавши активи української компанії та її дочірніх підприємств, зокрема ДАТ «Чорноморнафтогаз», на півострові та на шельфі Чорного моря.
  • 20 вересня 2017 року НАК «Нафтогаз України» і її шість дочірніх компаній подали до суду, сформованого при Постійної палаті Третейського Суду в Гаазі, позовну заяву про відшкодування збитків, заподіяних незаконним захопленням Російською Федерацією активів в АР Крим, що на даний момент оцінюються експертами в 5 млрд. дол.
  • На захоплених в України бурових вишках і платформах на шельфі Чорного моря російські військові встановили радіолокаційні станції.
  • Міжнародні механізми дозволять заарештувати майно РФ за кордоном в результаті виконавчих проваджень щодо відшкодування збитків Україні через захоплення та привласнення Росією майна НАК «Нафтогаз України» та її дочірніх компаній у Криму, повідомила Світлана Нєжнова, голова правління ДАТ «Чорноморнафтогаз» у програмі «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська), коментуючи рішення міжнародного арбітражу про відповідальність РФ за захоплення активів НАК «Нафтогаз України» в Криму.

 

 
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine