Кримчани користуються картками Visa і MasterCard, відкриваючи рахунки в банках материкової Росії – Смєлянський

Кримчани використовують схему обходу кримських санкцій США і ЄС, які не дозволяють банкам в окупованому Криму емітувати картки платіжних міжнародних систем Visa і MasterCard. Для цього мешканці півострова відкривають рахунки в російських банках на території материкової Росії, які мають кореспондуючі рахунки не тільки в західних банках, але і в українських, і, відповідно можуть випускати карти Visa і MasterCard.

Фото: Getty Images

Про це пише економічний експерт Юрій Смєлянський в дослідженні «Як працюють «кримські санкції». Фінансовий сектор» спецпроекту «Як працюють «кримські санкції» Центру журналістських розслідувань в партнерстві з Центром прав людини ZMINA.

Він нагадав, що ізоляція Криму, внаслідок його незаконної окупації Росією призвела до того, що основним безготівковим платіжним засобом на території півострова «стала російська відповідь санкціям – спочатку карта «Про100», потім карта «Мир».

«Жоден кримський банк не має можливості емітувати картки Visa та MasterCard. Але це не означає, що на материковій частині РФ комерційний банк позбавлений такої можливості. Застосовані санкції ще не вийшли на такий рівень обмежень. У такій ситуації жителі окупованої території Криму змушені долучатися до гри під назвою «відкрий рахунок в російському банку на території материкової Росії». Залежно від своїх комерційних інтересів і потреб комерційні банки вступають у відносини зі своїми колегами в усіх точках світу через відкриття кореспондентських рахунків. Таким чином відкривається шлях до окупованого Криму для розв’язання питань, на які запроваджено обмеження», – зазначив Смілянський.

Таким чином, зазначив він, можливість використання безготівкових грошей в окупованому Криму хоч і ускладнена, але можлива.

«З огляду на те, що Україна офіційно не переривала економічні відносини з РФ, як державою-агресором, кореспондуючі рахунки працюють також між українськими, російськими і західними банками: для грошей в сучасному цифровому світі ні кордонів, ні ліній фронту не існує», – додав експерт.

Він також вказав основний, хоча і неповний перелік «ключів свободи споживання» для життя в окупованому Криму і обходу діючих кримських санкцій в сфері банківських послуг:

– Мобільний інтернет-провайдер з Краснодара або іншого населеного пункту російського материка.
– Картка Visa або Mastercard, емітована банком на російському материку.
– Банківський рахунок, відкритий в російському комерційному банку, який не працює в окупованому Криму.

Як повідомлялось, кримські підсанкційні банки здійснюють банківську діяльність за межами півострова через систему кореспондентських рахунків у російських банках, які не працюють в окупованому Криму, і це створює «дірку» в кримських санкціях.

При цьому банки, що працюють в Криму за російським законодавством, не забезпечують клієнтам потрібного рівня банківських послуг через санкції і не зацікавлені у покращенні якості послуг через спричинену тими ж санкціями обмеженість пропозиції.

Нагадаємо:

  • Санкції щодо РФ через анексію Криму з боку США і ЄС були введені в грудні 2014 року.
  • В грудні 2014 року міжнародні платіжні системи Visa і MasterCard призупинили операції з обслуговування своїх карт на території окупованого Криму. Відмова обслуговувати свої карти на півострові вони пояснили введенням США санкцій стосовно економіки Криму, які забороняють американським компаніям надавати послуги фірмам анексованого півострова.
  • У січні 2015 року в Криму перестали працювати закордонні платіжні системи Skrill, Payoneer і PayPal.
  • 25 лютого 2020 року президент Сполучених Штатів Дональд Трамп продовжив ще на рік пакет санкцій, введених США в 2014 році проти Росії за незаконну окупацію і анексію Криму.
  • 18 червня 2020 року Рада Європейського Союзу продовжила до 23 червня 2021 року кримські санкції.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine