«Судова реформа буде приречена»: Венеційська комісія розкритикувала плани Ради через зміни до закону про статус суддів

Новини

Венеційська комісія вважає, що підготовлені Верховною радою зміни до закону «Про судоустрій і статус суддів», у разі їхнього ухвалення, вб’ють судову реформу.

Про це заявив глава Венеційської комісії Джанні Букіккіо під час виступу на конференції «Демократія у дії», що відбувається у Києві. Букіккіо наголосив, що Україна має якнайшвидше перезапустити органи судівського самоврядування, але при цьому важливо не покладатися на старі органи, які себе скомпрометували, повідомляє «Європейська правда».

«Перестворення Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) – термінова задача. Ми підтримуємо пропозицію створити змішаний національно-міжнародний орган – конкурсну комісію для відбору нових членів ВККС. Метод створення цієї конкурсної комісії має бути наближеним до моделі, що довела успіх при створенні Вищого антикорупційного суду», – додав він.

«І я наголошу, що ВККС не має бути пов’язана з Вищою радою правосуддя (ВРП) – доки остання не буде реформована і не пройде відбір. На жаль, закон 3711-д у тому вигляді, що схвалений до другого читання, не відповідає рекомендаціям Венеційської комісії, ми його не підтримуємо», – підкреслив президент Венеційської комісії (йдеться про редакцію, ухвалену комітетом, наразі законопроєкт ще не виносився на голосування).

Створення нової ВРП за прозорою процедурою, що відсіє недоброчесних суддів, Букіккіо назвав критично важливим.

«Склад Вищої ради правосуддя має бути переглянутий до того, як йому довірять призначення ВККС. Це обов’язкова умова, інакше судова реформа буде приречена», – наголосив він.

Нагадаємо:

  • 16 жовтня 2019 року законопроект про судову реформу був прийнятий Радою в другому читанні і в цілому, зокрема, він припускав скорочення складу Верховного суду.
  • 25 жовтня 2019 року Верховний суд попросив президента ветувати законопроект. 4 листопада президент підписав закон.
  • 6 грудня 2019 року стало відомо, що Венеціанська комісія виступила з критикою судової реформи Зеленського.
  • 11 березня 2020 року низка положень закону про судову реформу був визнаний КСУ таким, що не відповідає Конституції, включаючи скорочення Верховного суду.
  • Детальніше читайте Конституційна криза та блокування роботи НАЗК: наслідки, першочергові дії.