11 жовтня почнуться слухання про юрисдикцію у справі про захоплення РФ кораблів ВМСУ у Керченській протоці

Постійний Третейський Суд (ПТС) в Гаазі 11 жовтня розпочне слухання про юрисдикцію у справі за позовом України про захоплення військовими РФ кораблів і моряків ВМСУ у Керченській протоці 25 листопада 2018 року.

Палац миру в Гаазі, де розташовується й Постійний Третейський Суд Фото: Facebook Permanent Court of Arbitration

Про це повідомила у пресслужба ПТС.

Слухання пройдуть в залі суду в Гаазі в змішаному форматі: частина учасників буде присутня фізично, частина – приєднається за допомогою відеоконференції. Вступні слова України і Росії будуть транслювати онлайн.

Планується, що Росія представить свої усні аргументи 11 і 14 жовтня, Україна – 12 і 15 жовтня. При необхідності можливе проведення додаткового засідання суду 16 жовтня, решту слухання публічно транслювати не будуть у відповідності з регламентом суду.

Український міністр закордонних справ Дмитро Кулеба зазначив, що справа про незаконне захоплення російським військовими у листопаді 2018 року катерів «Нікополь», «Бердянськ» і буксиру «Яни-Капу» та 24 українських моряків ВМСУ є дуже важливою для України, а також визначальною для світу.

«Справа дуже важлива для України. Ми доводимо протиправність поведінки РФ по відношенню до нашої держави, незаконність затримання і утримання українських військових кораблів та протиправного судилища проти наших моряків, які 9 місяців провели в російській тюрмі. Справа також визначальна для світу, оскільки Україна доводить фактами і юридичними позиціями, що абсолютний імунітет військових кораблів є основоположним принципом і обов’язком згідно з міжнародним морським правом, має дотримуватись всіма країнами, а його порушення караються», – написав Кулеба в мікроблозі Twitter.

Він висловив впевнення, що за позовом України Росія буде притягнута до відповідальності, скільки б часу це не зайняло. «Ефективна робота МЗС у міжнародних судах – це інструмент встановлення справедливості та ще один важіль тиску на Москву», – додав міністр.

Нагадаємо:

  • 25 листопада 2018 року кораблі Прикордонної служби ФСБ РФ і ЧФ РФ обстріляли і захопили два малих броньованих артилерійських катери «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдовий буксир «Яни Капу» ВМС України, що після невдалої спроби пройти Керче-Єнікальским каналом до Маріуполя, взяли курс на Одесу і вийшли з 12-мильної зони від узбережжя Криму.
  • 16 квітня 2019 року Україна подала до Міжнародного трибуналу з морського права позов до РФ через захоплення російськими військовими трьох кораблів та 24-х моряків ВМСУ, а також попросив трибунал вжити тимчасові заходи стосовно Росії для негайного звільнення українських військових.
  • 25 травня  2019 року Міжнародний трибунал по морському праву у Гамбурзі зобов’язав РФ негайно звільнити захоплених в нейтральних водах Чорного моря українських моряків і кораблі. Таким чином, суд відповідно до Конвенції ООН з морського права задовольнив ключова вимога України у справі про тимчасові заходи, які повинна здійснити РФ.
  • 7 вересня 2019 року у київському міжнародному аеропорту «Бориспіль» зустріли українських політв’язнів і військовополонених моряків ВМСУ, яких доставити з Росії в результаті обміну утримуваних осіб між Україною та РФ.
  • 18 листопада 2019 року Росія передала українській стороні кораблі ВМСУ, захоплені російським військовими 25 листопада 2019 року в Чорному морі в районі Керченської протоки. При цьому в РФ стверджують, що передали кораблі Україні не на вимогу Міжнародного трибуналу ООН з морського права, а лише «на відповідальне зберігання», оскільки вони все ще – речовий доказ у кримінальній справі про «незаконне порушення кордону РФ».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine