Джелялов: Кремль хоче використати мою «справу», щоб представити Меджліс у світі вже «терористичною організацією»

Кремль планує використати «справу» першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова, якого ФСБ разом із двоюрідним братами Азізом та Асаном Ахтемовими обвинувачує у скоєнні «диверсії», яка нібито сталася у селі Перевальне, для того, щоб представити у світі раніше вже заборонений у Росії та в окупованому Криму Меджліс вже «терористичною організацією».

Джелялов

Наріман Джелялов, перший заступник голови Меджлісу в «Сімферопольському районному суді», 06.09.2021 Фото: facebook.com/crimeansolidarity

Про це йдеться у зверненні Джелялова, яке 2 лютого опублікував адвокат Микола Полозов на своїй сторінці у Facebook.

«Обвинувачуючи мене у злочині у своєму прагненні, по-перше, ізолювати, помститися і закрити рота мені; по-друге, налякати моїх співвітчизників та однодумців; по-третє, створивши умови для подальших репресій, російська влада в особі слідчих ФСБ замовчує один факт, який серед болота брехні є суцільною правдою», – написав перший заступник очільника Меджлісу.

Він зазначив, що 21 січня отримав текст заключного обвинувачення, в жодному місці якого не згадується, окрім вигаданих свідчень, його статус першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу.

«Це має принципове значення, тому що саме мій статус та моя діяльність, а не вигадані злочинні дії, стали причиною мого арешту. Я впевнений, що слідство навмисно уникає цього факту, а не акцентує на ньому увагу, залишаючи згадувати про нього лише свідкам», – додав Джелялов.

Він вказав, що слідство незграбно намагається уникнути політизації справи, хоча само приписує йому політичні мотиви «злочину». Одночасно, російська влада хоче уникнути повернення теми заборони Меджлісу і нагадування про рішення Міжнародного кримінального суду ООН, щодо зняття цієї заборони.

«З тих же причин Кремль хоче зачекати, щоб використати вирок суду вже з моєї справи задля заборони Меджлісу – представницького органу кримських татар – вже як терористичної організації. Щоб повернутися до теми заборони Меджлісу, скажімо так, з сильної позиції. Саме тому мене не стали обвинувачувати за відверто політичними статтями за сепаратизм, екстремізм чи участь у діяльності забороненої в Росії організації. Таке уникання правди стало для російського політичного режиму традицією. Саме так, як колись офіційний Кремль довго не хотів визнавати, що саме російськи військові здійснюють окупацію Криму у 2014 році», – наголосив Джелялов.

Як повідомлялось, 26 квітня 2016 року «Верховний суд Криму» визнав «екстремістською організацією» і заборонив діяльність Меджлісу, задовольнивши позов колишнього «прокурора Республіки Крим» Наталі Поклонскої. 29 вересня 2016 року Верховний суд РФ відхилив апеляційну скаргу і визнав законним рішення про заборону діяльності Меджлісу на території Росії і в окупованому Криму.

16 січня 2017 року Україна подала позов до Міжнародного суду ООН в Гаазі для притягнення РФ до відповідальності за вчинення актів тероризму і дискримінації на протязі її незаконної агресії проти України. 19 квітня 2017 року Міжнародний суд ООН ухвалив рішення ввести обмежувальні заходи за позовом України проти РФ для захисту національних меншин в окупованому Криму. Зокрема, суд зобов’язав державу-агресора утриматися від обмежень кримських татар в представництві їх інтересів, в тому числі відновити діяльність Меджлісу, а також забезпечити відновлення освіти меншин українською мовою.

19 липня 2018 року Міжнародний суд ООН направив РФ вимогу щодо виконання наказу про відновлення діяльності Меджлісу в окупованому Криму.

Нагадаємо:

  • 3 вересня в селі Левадки Сімферопольського району співробітники ФСБ обшукали будинок і затримали Асана Ахтемова. 4 вересня співробітники ФСБ вранці провели в селі Первомайське Сімферопольського району обшук в будинку заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова, після якого його затримали і відвезли в невідомому напрямку. До цього вночі окупанти обшукали будинок і затримали жителя цього села Азіза Ахтемова нібито через причетність до вибуху газопроводу в селі Перевальному 23 серпня.
  • 6 вересня 2021 року «Київський райсуд» Сімферополя заарештував Нарімана Джелялова до 4 листопада. Також «Київський райсуд» обрав запобіжний захід у вигляді утримання під вартою до 4 листопада для двоюрідних братів Азіза і Асана Ахтемових, підозрюваних в скоєнні «диверсії» (ч. 1 ст. 281 КК РФ).
  • 7 вересня 2021 року ФСБ заявила, що ГУР Міноборони України та Меджліс кримськотатарського народу причетні до організації диверсії, яка нібито сталася на газопроводі в окупованому Криму 23 серпня.
  • 23 вересня слідство ФСБ пред’явило Джелялову нове обвинувачення. Тепер він обвинувачується в скоєнні диверсії в складі організованої групи з п. «А» ч. 2 ст. 281 КК РФ (покарання – від 12 до 20 років позбавлення волі). І по ч. 4 ст. 222.1 КК РФ – незаконне придбання, передача, зберігання, перевезення, пересилання чи носіння вибухових речовин або вибухових пристроїв в складі організованої групи (покарання – від 10 до 15 років позбавлення волі). У листопаді 2021 року Джелялова також обвинуватили в контрабанді вибухового пристрою за ч.3 ст.226.1 КК РФ (незаконний перетин через митний кордон Митного союзу в рамках ЄврАзЕС вибухового пристрою, вчиненого організованою групою).
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine