Підозри колаборантам на Херсонщині, хто заробляє на будівництві фортифікацій на Запоріжчині та проблеми з ППО окупантів у Криму: огляд подій за тиждень

Війна
Колаж: investigator.org.ua

Огляд найважливіших новин за тиждень, 8-14 січня 2024 року, на тимчасово окупованих російськими військами територіях Херсонської, Запорізької областей України та Криму.

Херсонська область

Храм у Калинівській громаді Бериславського району на Херсонщині, що належав до Української православної церкви Московського патріархату – РПЦ в Україні – перейшов в оперативне управління місцевої релігійної громади архистратига Михаїла Православної Церкви України. 31 грудня представники ПЦУ провели в церкві перший молебень, а протягом першого тижня 2024 року кілька служб. Боротьба за передачу церкви громаді ПЦУ тут тривала майже 20 років.

***

Ірину Дубас, директорку Новокаховського ліцею №3 російські окупанти викрали 18 серпня 2022 року. Це сталося в селі Урожайне Бериславської громади, що на правобережній частині Херсонщини, коли жінка приїхала побачитися з чоловіком перед своїм виїздом на підконтрольну українську територію. Перед цим представники окупаційної влади Нової Каховки кілька разів наполегливо вимагали від Ірини Дубас перейти на їхній бік. Головну роль у цьому відігравали місцеві колаборанти. В інтерв’ю Центру журналістських розслідувань Ірина Дубас розповіла як окупаційна влада примушували її та інших освітян до співпраці, про свій полон і про те, як вдалося зберегти в українській школі усіх учнів Новокаховського ліцею №3.

Ірина Дубас. Фото: Лабораторія журналістики суспільного інтересу

***

Сили оборони півдня України знищили на лівому березі Дніпра два ворожих спостережних пункти та польовий пункт боєпостачання російських загарбників. Підрозділи Збройних сил України, які діють на лівобережжі Херсонщини, успішно використовують FPV-дрони для нанесення ударів по російських військах, які не можуть їм протистояти через відсутність засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ).

***

Вісім працівників так званого «отдела регистрационно-экзаменационной работы управления ГИБДД» окупаційного міністерства внутрішніх справ Херсонської області отримали заочні підозри СБУ в колабораційній діяльності. Здебільшого це українські поліцейські-зрадники, деякі з яких обіймали доволі високі посади. Всім їм світить від 12 до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

***

48-річна Олена Марченко, т. в. о. директора КНП «Великолепетиська лікарня», що в Каховському районі Херсонщини, за перехід на бік окупантів 9 січня заочно отримала підозру СБУ. Першим про її колабораційну діяльність повідомляв ЦЖР, після чого щодо неї відкрили кримінальне провадження. Жінці світить від 10 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

***

Через дефіцит педагогічних кадрів окупанти працевлаштовують у школи на лівобережжі Херсонщини людей без профільної освіти, зі шкідливими звичками та іноді зі злочинним минулим. Так у селищі Каланачак працює «вчителем» Владислав Годунко, який підозрювався у продажу важких наркотиків і переховувався від слідства, а у селі Чкалове Новотроїцької громади – Павло Ковбаса, що має слабкість до алкогольних напоїв і записує під їхньою дією п’яні відео в соцмережах.

***

68-річний Олександр Фатєєв, мешканець Херсона, колишній Комишанський селищний голова 9 січня отримав від СБУ заочну підозру в колабораційній діяльності. Під час тимчасової окупації правобережної Херсонщини він очолив так звану «администрацию» селища Комишани і допомагав загарбникам проводити незаконний референдум щодо «виходу» Херсонської області зі складу України.

Олександр Фатєєв, колаборант. Фото з соцмереж

***

Новим гауляйтером села Дивне Новотроїцької громади Генічеського району на Херсонщині окупанти призначили 51-річного кримчанина Сергія Шабатуру, який з травня 2023 року перебуває під українськими санкціями. Сам він майже не з’являється в селі, яким фактично «керує» подружжя місцевих колаборантів Аркадія і Жанни Францевих. Всі вони причетні до незаконного збору і вивозу врожаю аграріїв, які вимушено покинули свою окуповану громаду.

***

45-річний Сергій Щербина, ексдепутат Бургунської сільської ради від Партії регіонів отримав заочну підозру СБУ в колабораційній діяльності. Під час окупації свого села він добровільно перейшов на бік ворога і очолив місцеву окупаційну адміністрацію.

***

30-річна Альбіна Беспалова з села Микільське Дар’ївської громади Херсонського району і 53-річний Володимир Костенко з Херсона отримали заочні підозри СБУ за роботу на окупантів у незаконно створеному «УСИН» – «управлении службы исполнения наказаний по Херсонской области». За скоєний злочин вони можуть провести за ґратами від 12 до 15 років.

***

П’яні російські військові 48-річний Іґорь Турко і 38-річний Дєніс Чєрнов 9 травня 2023 року вдерлися до помешкання 64-річного мешканця села Нова Збур’ївка на Херсонщині, жорстоко його побили і розстріляли. За скоєний злочин 11 січня головне управління Національної поліції в Херсонській області заочно повідомило їм про підозру в жорстокому поводженні з цивільним населенням, поєднаному з умисним вбивством.

Російські військові Іґорь Турко і Дєніс Чєрнов. Фото: соцмережі і МОСТ

***

СБУ затримала при спробі втечі за кордон ексчиновницю з Херсона, яка віддала окупантам автопарк «швидких» для депортації українських дітей до РФ.

***

Під час так званої «евакуації» з правобережжя Херсонщини росіяни розселили тих, хто погодився втекти разом з ними, на літніх базах відпочинку, приміщення яких не пристосовані для проживання за низьких температур. «Евакуйовані» змушені опалювати помешкання електроприладами, що призводить до перевантаження всієї енергетичної системи окупованої частини Херсонщини.

***

Вранці 11 січня російські військові розбили трансформаторну підстанцію поблизу села Первомаївка тимчасово окупованої Верхньорогачицької громади Каховського району на Херсонщині. Відтоді без світла і води опинилися мешканці Первомаївки, Чистопілля, Таврійського, Кожум’як і ще кількох сусідніх сіл. Через це частина людей збирається покидати свої домівки.

***

Запорізька область

Оновлені дані супутника Європейського космічного агентства за перший тиждень 2024 року дозволили Центру журналістських розслідувань виявити нові російські окопи між селами поблизу адмінкордону Запорізької та Донецької областей. Десятки кілометрів укріплень ворог побудував за останні два місяці 2023-го року, зміцнивши свої другу та третю лінії оборони на окупованому Півдні України.

***

В окупованих громадах Херсонської та Запорізької областей російські загарбники активізували примусову мобілізацію чоловіків у лави армії РФ, щоб покрити втрати своїх військ за рахунок людей, які залишились на захоплених територіях. Особлива увага приділяється фермерам, від яких вимагають негайно стати на військовий облік, погрожуючи штрафами у разі невиконання директиви.

***

Мешканець Пологівського району Запоріжчини Андрій Кошель після повномасштабного вторгнення пішов служити в окупаційну «поліцію» Токмаку. В ізоляторі тимчасового тримання цього карального органу утримували викрадених та надалі депортованих з окупованої території мешканців Запорізької, Луганської та Донецької областей. За роботу на ворога колаборантові призначене покарання у вигляді 14 років позбавлення волі.

***

Майже два роки ЦЖР уважно слідкує і розповідає про те, як російські окупанти будують свої фортифікаційні споруди. При цьому нічого не розповідав про укріплення на нашому боці лінії фронту. Все тому, що розповідати фактично було нічого: за великим рахунком, масштабні роботи на півдні тільки починаються. В кінці 2023 року Кабмін України ухвалив розроблену Міноборони постанову, яка встановлює єдиний підхід у проектуванні фортифікаційних споруд. Тобто, досі все будувалось, як кому заманеться. Сергій Старушко дослідив закупівлі робіт на будівництво фортифікаційних споруд у Запорізькій області. Найбільший підряд отримала компанія фаворит-«великого будівництва», а серед виконавців – соратники віце-прем’єра і нардепа від «Слуг народу».

***

Запорізькі правоохоронці розшукують свідків розстрілу автівки з двома чоловіками та вбивства людини, вчинених російськими загарбниками в тимчасово окупованому Бердянському районі.

***

АР Крим та Севастополь

Результативні удари Сил оборони по окупованому Криму змушують російське командування змінювати пріоритети для розміщення власних систем ППО.

***

Упродовж кількох місяців партизани руху «АТЕШ» фіксують підготовку російських військових до оборони тимчасово окупованого Криму.

Вогнева точка на пляжі в окупованому Криму. Фото: t.me/atesh_ua

***

У британській розвідці вказують, що підсумки атак Збройних сил України на Севастополь і аеродром у Саках в окупованому Криму 4 січня вказують на низьку ефективність російської протиповітряної оборони.

***

Станом на січень 2024 року окупанти незаконно ув’язнили у Криму 204 особи, 123 з них – кримські татари.

***

Правозахисники фіксують випадки, що Росія, ігноруючи норми Міжнародного гуманітарного права, етапувала кримських політв’язнів в Красноярський край, Башкортостан, Північний Кавказ, Приуралля та Челябінську область. Це є серйозним викликом для родин ув’язнених, яким важко відвідувати своїх рідних, бо коштує дорого та займає багато часу. Крім того, не всі кримські адвокати мають можливість відвідувати віддалені регіони РФ і тому доводиться шукати захисників на місцях.

***

Під час ракетного удару у ніч на 6 січня по аеродрому «Саки» біля селища Новофедорівка в тимчасово окупованому Криму Повітряні Сили ЗСУ ліквідували заступника командира 43-го окремого морського штурмового авіаційного полку Росії підполковника Алєксандра Чорнобривого.