Абітурієнти з Донбасу і Криму можуть вступати до українських вузів без складання ЗНО – Мінреінтеграції

Абітурієнти з тимчасово окупованих Росією територій Донбасу і Крим можуть вступити в українські заклади вищої освіти (ЗВО) за спрощеною процедурою без складання зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).

Фото: investigator.org.ua

Про це повідомляє Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

«У 2020 році випускники з тимчасово окупованих РФ територій України можуть вступати за спрощеною процедурою до 91 університету, на базі яких діють освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Україна». Такі освітні центри працюватимуть у кожному ЗВО у Донецькій та Луганській областях на підконтрольній Україні території, а також будуть створені на базі низки університетів, підпорядкованих Міністерству освіти і науки, Міністерству охорони здоров’я, Міністерству внутрішніх справ та Міністерству культури та інформаційної політики у Києві, Дніпрі, Харкові, Одесі, Запоріжжі, Миколаєві, Полтаві, Львові, Тернополі, Луцьку, Ужгороді, Івано-Франківську та інших містах України», йдеться у повідомленні.

При цьому вступники і з Криму, і з Донбасу можуть вступати в будь-який з цих 91 закладу без складання ЗНО. Для цього їм потрібно обрати спеціальність і заклад освіти, а потім звернутись до освітнього центру «Крим-Україна» чи «Донбас-Україна» у цьому закладі між 9 червня та 23 жовтня 2020 року.

Важливо, що ті вступники, які хочуть взяти участь у конкурсі на бюджетні місця, мають подати заяву та заповнити освітню декларацію в освітніх центрах:
– вступники з Криму – не пізніше 20 серпня;
– вступники з Донбасу – не пізніше 22 серпня.

Ті, що не встигнуть цього зробити у серпні, до 23 жовтня можуть подавати заяви для вступу на контракт.

Для вступу мешканцям з тимчасово непідконтрольної території Донецької та Луганської областей та тимчасово окупованих територій Криму та м. Севастополя не потрібно мати українського паспорта, достатньо мати свідоцтво про народження.

У освітній декларації вступники вказують дані про свої результати навчання за курс загальної середньої освіти.

Вступники з АР Крим і Севастополя беруть участь у конкурсі в межах квоти-2, доступної у кожному з 91 закладу вищої освіти, де працюватимуть освітні центри. А вступники з окупованих територій Луганської та Донецької областей вступають у ці заклади, беручи участь у загальному конкурсі, отримавши бали за вступні іспити.

Вступати через освітні центри можуть мешканці непідконтрольних територій Луганської та Донецької областей (зокрема з лінії розмежування), а також Криму, які проживають на тимчасово окупованій території (чи переселилися з неї після 1 січня 2020 року) та:
– не мають українського документа про освіту та не проходили ЗНО;
– мають український документ про освіту;
– проходили ЗНО та мають відповідні сертифікати.

Ті, хто не має українського документа про освіту, може отримати його через освітній центр, який направить їх у школу при освітньому центрі. Такі вступники мають складати два іспити державної підсумкової атестації: українську мову та історію України, а також один вступний іспит, який встановлює заклад вищої освіти. Для вступу на спеціальності, для яких передбачено проведення творчого конкурсу, замість вступного іспиту проводиться творчий конкурс.

На час проходження річного оцінювання, державної підсумкової атестації та складання вступних іспитів освітні центри сприяють поселенню вступників до гуртожитків закладу вищої освіти. У разі необхідності вступники можуть проживати в гуртожитках протягом усього часу до надання рекомендації для вступу або відмови в її наданні.

Вступники з Криму та Донбасу, які мають український атестат, але не складали ЗНО або не склали його з усіх необхідних предметів – також можуть скористатися спрощеною процедурою. У такому разі вони складають у закладі вищої освіти українську мову та історію України та третій вступний іспит (або творчий конкурс), який залежить від обраної спеціальності.

Вступники з Криму та Донбасу, які мають український атестат і склали ЗНО, мають можливість вступати до будь-якого ЗВО України.

Як наголосили у Мінреінтеграції, Україна дбає про безпеку вступників із тимчасово окупованих та непідконтрольних територій. Їхні імена у рейтингових списках, списках рекомендованих до зарахування та у наказах про зарахування шифруються. Кожному вступнику присвоюється цифровий код.

Алгоритм дій абітурієнта для вступу без ЗНО:

1. Обрати спеціальність, за якою хочеш навчатися.
2. Обрати навчальний заклад із переліку.
3. У період із 9 червня до 23 жовтня звернутись до освітнього центру (перелік, адреси, контакти та графіки роботи розміщено на сайті Міносвіти mon.gov.ua).
4. Особисто подати заяву та заповнити освітню декларацію в освітній центр:
для участі у конкурсі на бюджет:
– вступники з Криму – не пізніше 20 серпня;
– вступники з Донбасу – не пізніше 22 серпня;
для участі у конкурсі на контракт – не пізніше 23 жовтня.
5. Скласти у школі при освітньому центрі два іспити державної підсумкової атестації (українська мова, історія України).
6. Отримати довідку про складання ДПА, яка є підставою для вступу (вона протягом трьох місяців буде замінена на документ про середню освіту (свідоцтво/атестат) державного зразка України).
7. Скласти у закладі вищої освіти один іспит за обраною спеціальністю.
8. Стати студентом обраного закладу.

Нагадаємо:

  • Міністерство освіти науки України ухвалило рішення про терміни проведення основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) у 2020 році. Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання розпочнеться 25 червня тестуванням з математики і завершиться 17 липня тестуванням з хімії. Тестування з української мови і літератури відбудеться 30 червня, з фізики – 2 липня, з іспанської, німецької, французької мов – 6 липня, з англійської мови – 7 липня, з історії України – 9 липня, з біології – 13 липня, з географії – 15 липня. До 4 червня на інформаційних сторінках будуть розміщені запрошення-перепустки, де буде зазначено час і місце проведення тестувань. Додаткова сесія ЗНО запланована на 23 липня – 11 серпня, а результати буде розміщено до 14 серпня.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine