Захоплення і продаж «Масандри» є воєнним злочином – Поночовний

Новини

Міжнародні конвенції дозволяють окупантам використовувати власність на окупованій території виключно з військовою метою, а не захоплювати з подальшим продажем. Дії російських окупантів щодо Національного виробничо-аграрного об’єднання «Масандра» в окупованому Криму порушують міжнародне гуманітарне право.

Про це повідомив  Ігор Поночовний, керівник прокуратури Автономної Республіки Крим і Севастополя, у програмі «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).

«Чому це воєнний злочин, а не загальнокримінальний? Тому що відповідно до конвенцій про захист цивільного населення під час війни державі-окупанту забороняється привласнювати як публічну, так і приватну власність на окупованій території. Під час війни, під час збройного конфлікту держава-окупант має право користуватися публічним майном лише у військових цілях. В даному випадку ми бачимо, що в Криму після окупації півострова, після утвердження окупаційної адміністрації РФ майно було націоналізовано, передано у федеральну власність, або у місцеву власність, і відповідно ніякої військової необхідності у такому привласненні і передачі майна не було», – каже прокурор. 

За його словами, спроба продажу НВАО «Масандра» на аукціоні є черговим підтвердженням того, що окупаційна влада РФ, захопивши й привласнивши це майно, тепер їм розпоряджається не у військових цілях. 

Ігор Поночовний, керівник прокуратури АР Крим та міста Севастополя Фото: investigator.org.ua

Як повідомлялось, «уряд» окупованого Криму виставив на аукціон 100% акцій АТ «ПАТ «Масандра», яке було утворено на базі «націоналізованого» після окупації півострова українського держконцерну «Національне виробничо-аграрне об’єднання «Масандра». Підприємство продається єдиним лотом за стартовою ціною 5,3 млрд рублів. Торги відбудуться 14 грудня.

Докладніше – у програмі «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).

Нагадаємо:

  • У березні 2014 року «Госсовєт Криму» «націоналізував» 131 компанію агропромислового комплексу України в Криму, серед яких державні Інститут виноградарства і вина «Магарач» (з агрофірмою і заводами), НВАО «Масандра» (до складу якого входять Головний завод і дев’ять радгоспів-заводів) та завод шампанських вин «Новий Світ».
  • 27 травня 2020 року «Госсовєт Криму» дозволив приватизувати вкрадене в України під час окупації Криму НВАО «Масандра». Об’єднання внесене до санкційних списків ЄС і США.
  • 1 жовтня 2020 року «націоналізоване» після окупації Криму виробничо-аграрне об’єднання «Масандра» було перетворено з державного унітарного підприємства в акціонерне товариство. Відповідні зміни були внесені в ЕГРЮЛ. При цьому статутний капітал «Масандри» склав 3,576 млрд рублів.
  • 14 жовтня «Госсовєт Криму» прийняв план приватизації, згідно з яким «ПАТ «Масандра» підлягає приватизації у 2020 році. На продаж буде виставлено 100% акцій підприємства. Їх вартість становить 3,6 млрд рублів.
  • 15 жовтня так званий «прем’єр-міністр Криму» Юрій Гоцанюк підписав розпорядження про продаж майна виноробного підприємства «Массандра» на аукціоні.
  • 16 жовтня Гоцанюк підписав розпорядження про відчуження частини майна «Масандри» – Воронцовський винних підвалів – з власності «Республіки Крим», щоб дозволити його продаж з аукціону за початковою вартістю 10,7 млн ​​руб.