Україна в лютому скликає засідання Генасамблеї ООН з ситуації в Криму і на Донбасі

Новини
Генеральна Асамблея ООН Фото: Facebook Emine Dzheppar

З ініціативи України 23 лютого відбудеться засідання Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй з ситуації на окупованих територіях Криму і Донбасу.

Про це в інтерв’ю LB.ua повідомив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.

За його словами, одним з пунктів порядку денного буде обговорення доповіді по Донбасу, українська сторона буде піднімати там питання про незаконно організований Росією форум «Русский Донбас».

«23 лютого українське постпредство організовуватиме брифінг під головуванням керівництва Міністерства з питань тимчасово окупованих територій для країн-членів вже всієї ООН, а не тільки для Радбезу, по ситуації на Сході України і в Криму. І вже там ми зможемо, не маючи обмежень у часі, розповісти все про перебіг подій на фронті», – повідомив український постпред.

Міністерство закордонних справ України повідомило, що планує винести на розгляд сесії Генеральної Асамблеї ООН інформацію про незаконні масові обшуки і затримання в Криму, які пройшли 17 лютого.

Прокурор Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда оголосила щодо завершення попереднього розслідування у справі «Ситуація в Україні»: потенцiйнi справи, якi можуть з’явитися на пiдставi розслiдування, були б допустимими у судi. Наступним кроком в цьому процесi має бути звернення до суддів Палати попереднього провадження Суду за дозволом на розслiдування.

За шість років, які минули з часу незаконної окупації Криму Росією, через політичні, релігійні переслідування та незгоду з окупацією півострів вимушено покинули понад 48 тисяч громадян України, серед яких значна частина кримських татар. Водночас Росія продовжує незаконно переміщувати до Криму своїх громадян, що є прямим порушенням норм міжнародного гуманітарного права.

5 грудня Офіс прокурора МКС опублікував звіт про діяльність за попереднім розслідуванням за 2019 рік, в якому кваліфікує ситуацію в Криму, як стан окупації, а ситуацію на Донбасі як міжнародний і неміжнародний збройний конфлікт. 6 грудня документ було презентовано у рамках 18 Асамблеї держав-учасниць Римського статуту прокурором МКС.

Нагадаємо: 

  • Прокуратура АРК у взаємодії з громадськими правозахисними організаціями подала вже 6 інформаційних повідомлень прокурору МКС про воєнні злочини і злочини проти людяності, які здійснюються в окупованому Росією Криму.
  • 6 грудня Генпрокуратура України і правозахисники підготували та передали до МКС чергове інформаційне повідомлення щодо вчинення Росією воєнних злочинів на Донбасі під час боїв за Іловайськ та Дебальцеве. В ньому, зокрема, йдеться про позасудові страти та насильницькі зникнення полонених українських військовослужбовців.
  • Уже 6 років триває російська військова агресія проти України. Якщо у випадку з Кримом Україна відразу визначила ситуацію як тимчасову окупацію, то з класифікацією збройного конфлікту на Донбасі все дещо складніше. Зокрема, тому, що Україна досі не в повному обсязі імплементувала положення міжнародного гуманітарного права в національну правову систему.
  • Детальніше читайте в матеріалі Центру журналістських розслідувань Конфлікт або війна: право проти політичної доцільності.
  • Також дивіться відеоблог Микити Панасенка Невідворотність покарання за агресію в Україні