З моменту окупації Криму РФ призвала до своєї армії понад 40 тисяч кримчан, це без врахування «часткової мобілізації» – Скрипник

Новини
Ольга Скрипник, координаторка Кримської правозахисної групи Фото: ukrinform

З моменту окупації Криму у 2014 році Росія незаконно призвала до лав своєї армії щонайменше 40 тисяч мешканців півострова, що є воєнним злочином. Йдеться саме про призовників термінової служби. Водночас після початку широкомасштабного вторгнення РФ в Україну частина кримчан була призвана до російської армії вже в рамках так званої «часткової мобілізації».

Про це заявила голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник в ефірі телеканалу FREEДом.

«У Криму ця практика розпочалася ще 2015-го року. Тоді розпочався перший призов наших громадян до російської армії. Це воєнний злочин. Росія немає права призивати на окупованих територіях. Саме наша організація разом із прокуратурою Автономної Республіки Крим та Севастополя збирала докази, і з іншими колегами ми передали це до Міжнародного кримінального суду», – сказала Скрипник.

Вона зазначила, що на окупованому півострові призовна кампанія триває двічі на рік.

«Це не контрактна служба, це призовна кампанія терміновиків. У принципі, уникнути її не можна, бо це загрожує кримінальним переслідуванням. Покарання від штрафу до двох років позбавлення волі. Більше того, навіть якщо людину покарали, вона все одно має служити і її все одно призивають. За нашими даними, було незаконно призвано щонайменше 40 000 кримчан за весь період окупації півострова», – зазначила правозахисниця.

Вона додала, що з 2022 року, після повномасштабного вторгнення в Україну, Росія почала приховувати кількість призваних кримчан. «Призивають 6 000 осіб на рік мінімум. Швидше за все, у 2022 році призвали більше, ніж стандартно», — сказала Скрипник.

Вона також нагадала, що в 2022 році в Криму паралельно зі звичайним призовом згідно з указом президента РФ Володимира Путіна почалася і так звана «часткова мобілізація» до російської армії.

«Цей указ Путіна є, по суті, насильницьким і дозволяє призивати незаконно людей уже старших за призовний вік, аж до 60 років. Торік у вересні через цей указ дуже багато кримчан намагалися виїхати з півострова, щоб не потрапити під цю мобілізацію. Частина з них змогли виїхати, а частина – ні. Щоб виїхати з Криму, по суті залишається лише один шлях – через так званий Кримський міст. Там, звісно, стоїть ФСБ, там повністю все контролюється. Від чоловіків, які підпадають під таку мобілізацію, вимагають дозвіл від військкомату, щоб виїхати», – зазначила Скрипник.

За її словами, ті чоловіки, які залишились у Криму та бояться потрапити під мобілізацію Путіна, зв’язувалися з правозахисниками, питали, як уникнути такого призову. Багато хто змінює місце проживання, не відповідає на телефонні дзвінки з військкоматів, робить усе можливе, щоб не потрапити до російської армії.

Нагадаємо:

  • У квітні 2018 року Україна в Раді Безпеки ООН вимагала від РФ припинити призов мешканців Криму в російську армію.
  • У жовтні 2018 року Україна звернулася до Міжнародного кримінального суду через незаконний призов своїх громадян у окупованому Криму до російської армії, що є черговим доказом здійснення РФ воєнного злочину на півострові.
  • Навесні 2019 року зібрані експертами докази незаконного призову в армію РФ в Криму були отримані офісом прокурора МКС.
  • 14 грудня 2020 року МКС оприлюднив новий звіт про ситуацію в Україні після проведення попереднього аналізу подій під час Майдану, захоплення і окупації Росією Криму та війни на Донбасі. В ньому, зокрема, йдеться і про примус до служби в збройних силах ворожої держави в окупованому Криму.
  • 21 вересня 2022 року через брак особового складу російської армії для війни проти України президент РФ Володимир Путін підписав указ про часткову мобілізацію в Росії. Російський міністр оборони Сергій Шойгу повідомив, що в рамках часткової мобілізації призовуть 300 тисяч резервістів.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter