Підозри колаборантам на Херсонщині, нові фортифікації окупантів на Запоріжчині та продаж «націоналізованих об’єктів українських олігархів» у Криму: огляд подій за тиждень

Новини

Огляд найважливіших новин за тиждень, 24 вересня – 1 жовтня 2023 року, на тимчасово окупованих російськими військами територіях Херсонської, Запорізької областей України та Криму.

Херсонська область

Російські окупанти продовжують готуватися до незаконної мобілізації цивільного населення на Херсонщині і погрожують штрафами тим, хто ухиляється від постановки на облік до так званих військових комісаріатів. Загарбники наголошують, що всі ті, хто отримав російський паспорт зобов’язані стати на військовий облік протягом двох тижнів.

***

Росіяни намагаються розбудувати на окупованій території Херсонщини мережу своїх польових храмів, але є один нюанс: їм доводиться пристосовувати до реалій воєнного часу та облаштовувати ці споруди під землею.

***

Подільська окружна прокуратура міста Києва заочно повідомила про підозру в колабораційній діяльності 65-річному Георгію Кальонову, уродженцю Свердловської області РФ, мешканцю села Приморське Бехтерської громади Херсонщини. Йому інкримінують активну участь у створенні в березні 2022 року першого окупаційного органу влади – «комитета спасения Херсонщины «За мир и порядок». Усі учасники цього комітету невдовзі стали найвідомішими колаборантами області і отримали найвищі можливі посади від загарбників.

Георгій Кальонов, колаборант. Фото з соцмереж

***

СБУ повідомила про підозру у колабораційній діяльності зраднику Валентину Рибіну, ексадвокату Віктора Медведчука та Анатолія Шарія? який після повномасштабного вторгнення РФ втік з України, а потім перебрався до Росії, звідки прибув на окуповану Херсонщину і зараз очолює так званий «організаційно-правовий департамент» в окупаційному «міністерстві інформполітики Херсонської області».

***

Окупаційна «адміністрація» захопленої частини Херсонської області поскаржилася до Кремля, що російські військові грабують місцеве населення при тому, що в регіоні й так панують «антиросійські настрої».

***

У звільненій торік Бериславській громаді на Херсонщині до навчання в двох відкритих тут школах повернулося майже 60% учнів. Через небезпеку і розкиданість школярів по всьому світу освітній процес у них дистанційний. Та попри руйнування більшості навчальних закладів оптимізувати їх тут не поспішають. Чекають у громаді й притягнення до відповідальності всіх освітян-зрадників, яких під час окупації виявилося всього шість.

Зруйнована школа в селі Раківка Бериславської громади. Фото: скріншот відео

***

Після виїзду з окупації Олександра Македона, власника фермерського господарства «Еліта» з села Первомаївка Верхньорогачицької громади Каховського району Херсонщини, росіяни «націоналізували» його бізнес і поставили керувати господарством 55-річного Віктора Чекотуна. Цей ставленик окупантів до великої війни мешкав у селі Тягинка Бериславського району, де займався фермерством і допомагав російським військовим. Допомагають грабувати ФГ «Еліта» її працівники Геннадій Копейка і Олена Шахова.

***

Запорізька область

Свіжі російські фортифікації приблизно в 10 км на північ від Токмака знайшов Центр журналістських розслідувань, дослідивши супутникові знімки. Про додаткову лінію оборони на підступах до Токмака, яку створює РФ в очікуванні наступу ЗСУ, писала розвідка Британії. 

***

Від початку повномасштабного вторгнення російська окупаційна армія планомірно перетворює захоплений Південь України на свою військову базу, використовуючи цивільне населення як «живий щит». Незаконно експропрійовані приватні будинки, квартири, бази відпочинку і готелі рашисти перетворюють на свої казарми і шпиталі, ферми і заводи — на ремонті бази для техніки тощо. Разом із цим заповідні території та сільськогосподарські землі на ТОТ стали полігонами для окупантів, на яких вони навчаються вбивати українців. Центр журналістських розслідувань виявив більше двох десятків тренувальних таборів російської армії на захоплених частинах Приазов’я та Причорномор’я загальною площею близько 50 000 гектарів.

***

На окупованих територіях росіяни обмежують доступ до вивчення української мови. Кількість годин, які приділяють цьому предмету в школах, збираються скоротити. За традицією, нібито у відповідь на скарги батьків. Винними роблять вчителів.

***

Олексій Селіванов, колишній помічник міністра Міноборони України, який після 2014 року подався в «ополчєніє» на Донбасі, а з 2022-го очолив окупаційну поліцію в Енергодарі і «народну міліцію Тавріческой губернії» отримав заочний вирок за колабораційну діяльність.

***

Центр журналістських розслідувань встановив особи українців, які пішли служити агресору і отримали посади в російському каральному органі – управлінні Федеральної служби виконання покарань, створеному на території окупованого Запоріжжя, у Мелітополі.

***

Російські окупанти посилюють контроль над населенням і встановлюють обладнання для прослуховування мобільних телефонів та інтернет-трафіку в містах тимчасово окупованого Півдня України.

***

АР Крим та Севастополь

Сили спеціальних операцій ЗСУ заявляють, що в результаті ураження штабу Чорноморського флоту РФ в окупованому Севастополі знищені 34 офіцери. Також ССО назвали кількість знищених окупантів під час атаки на два російські кораблі на судноремонтному заводі у Севастополі вночі 13 вересня.

***

Розвідка Британії вказує, що Чорноморський флот РФ після низки успішних українських ударів вже не зможе мати у Чорному морі такий контроль, як раніше. Ці атаки були більш руйнівними та скоординованими, ніж до цього часу під час війни. Таким чином, здатність РФ надалі блокувати українські порти, ймовірно, зменшиться.

***

Прокуратура АРК та міста Севастополя підозрює у колабораційної діяльності ще 10 кримських посадовців, які співпрацюють з РФ.

***

В окупованому Криму в селі Краснокам’янка в районі Ялти силовики затримали та двох кримських татар – Еміля Назарбекова, чоловіка сестри політв’язня Рефата Алімова, та політв’язня Арсена Джеппарова, який навесні цього року вийшов з російської колонії, де провів сім років. Після опитування в Центрі протидії екстремізму (Центр «Е») у Сімферополі їх відпустили додому.

***

Після довготривалої хвороби в окупованому Криму помер відомий історик, письменник Олекса Гайворонський. Все життя він присвятив вивченню історії кримських татар, яку знав досконало. Гайворонського вважають одним із найкращих знавців історії Кримського ханства та Золотої Орди.

Олекса Гайворонський. Фото: Facebook Crimean Tatars

***

За публічного обвинувачення прокуратури АРК та м.Севастополя заочні вироки отримали ще троє «суддів» з окупованого Криму. За інформацією Центру журналістських розслідувань, визнані винними у державній зраді та засуджені до 12 років позбавлення волі Охота Яніна Валеріївна, Кузнєцова Олена та Абеляшев Олександр Віталійович, який причетний до переслідування колишнього політв’язня Володимира Балуха.

***

У Росії Апеляційний військовий суд міста Власіха (Московська область) залишив без змін незаконний вирок кримському художнику Богдану Зізі, якого у червні Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону засудив до 15 років позбавлення волі в колонії загального режиму за сфабрикованим ФСБ обвинуваченням у тероризмі.

Богдан Зіза. Фото: instagram.com/bogdan.ziza

***

«Спікер Госсовєта Криму» Володимир Константинов стверджує, що в окупованому Криму продали перші «націоналізовані об’єкти українських олігархів». Він заявив про продаж на аукціонах восьми об’єктів житлової та комерційної нерухомості українських олігархів на 815 мільйонів рублів. Але що саме і кому продали – про це «спікер» промовчав.

Готель Villa Elena у Ялті. Фото: travelandia.ru

***

Окупанти утримують в місцях несвободи понад 33 громадян України, яких ФСБ затримала у Криму та на окупованих територіях Півдня України та обвинуватила у нібито причетності до «кримськотатарського батальйону імені Номана Челебіджихана».

***

Лефортовський суд Москви на закритому засіданні продовжив утримання під вартою ще на три місяці – до 4 січня 2024 року громадянці України Леніє Умеровій, яку ФСБ підозрює нібито у «шпигунстві». Це вже третє продовження запобіжного заходу для неї.

***

Російські загарбники посилюють оборону окупованого Криму, перекидають засоби ППО до Сімферополя, а також облаштовують нові оборонні споруди на півострові.