Трибунал ООН в Гаазі оприлюднив позицію України і Росії

Новини
Агент України у справі Україна проти РФ, заступник глави МЗС Олена Зеркаль на засіданні Постійної палати третейського суду в Гаазі Фото: mfa.gov.ua

На сайті Постійної палати третейського суду (ППТС) в Гаазі опубліковані позиції України і РФ щодо юрисдикції Арбітражного трибуналу за позовом України про порушення Росією Конвенції ООН з морського права в Чорному і Азовському морях і в Керченській протоці.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на інформацію МЗС України.

Росія наполягає, що трибунал не має юрисдикції щодо позову України, оскільки він не може визначати, яка держава є суверенною щодо сухопутної території Криму.

Україна заперечує, що з моменту розпаду Радянського Союзу в 1991 році є загальновизнаним (в тому числі і Росією), те, що Крим є частиною України. «Саме цей беззаперечний статус визнано міжнародною спільнотою та Генеральною Асамблею у своїх резолюціях», – підкреслює МЗС.

Разом з тим у зовнішньополітичному відомстві наголошують, що спір, який з 10 по 14 червня розглядається Постійною палатою третейського суду у Гаазі, серед іншого «стосується крадіжок Росією вуглеводних ресурсів та надр на мільярди доларів, її узурпації прав регулювати рибальство, що позначилося на сотнях кустарних і промислових риболовних підприємств, і її втручання в транзит через міжнародну протоку, яку щорічно відвідують майже 20 000 суден». Також спір стосується порушень Росією UNCLOS (Конвенції ООН з морського права). Мета України у цьому арбітражі отримати відшкодування за цю серйозну морську шкоду.

Фото: mfa.gov.ua

Росія заявляє у трибуналі, що Азовське море і Керченська протока, нібито, є її внутрішніми водами, і ця позиція базується на заявах російської сторони, що правовий статус Криму, нібито, змінився (йдеться про анексію Криму, проголошену Москвою 18 березня 2014 р. за підсумками «референдуму» 16 березня на півострові).

Представники РФ також намагаються переконати трибунал, що вимоги України непрямо передбачають делімітацію морських кордонів, а це питання виключено з юрисдикції Трибуналу статтею 298(1) (А) UNCLOS. Проте, і такі заперечення Росія будує на припущенні, що вона має право на територіальне море, виключну економічну зону і континентальний шельф, що простягається від Криму (тобто відправною точкою є, нібито, приналежність Криму Росії).

Росія вважає, що вимоги України у цій справі стосуються військової діяльності, яка теж виключена з-під юрисдикції Трибуналу. Але, наполягає Україна, порушення Росією UNCLOS відбулися вже після вторгнення Росії до Криму. До того ж, вторгнення Росії на півострів не є предметом жодних вимог України у цьому спорі.

Росія намагається уникнути цілісного розв’язання цього спору, і розділити позов України для вирішення кількома трибуналами в окремих частинах. Проте «спроба Росії поділити цей спір не відповідає Конвенції, а також заявам обох сторін відповідно до статті 287», наголошують в МЗС та підкреслюють, що заперечення Росії щодо, нібито відсутності Постійної палати третейського суду в Гаазі юрисдикції розглядати цей позов мають бути відхилені.

З 10 по 14 червня Постійна палата третейського суду в Гаазі проводить слухання щодо попередніх заперечень РФ у справі за позовом України щодо порушення права прибережної держави відповідно до Конвенції ООН з морського права 1982 року, стосовно спору між Україною та Російською Федерацією щодо прав прибережної держави в Чорному і Азовському морях та у Керченській протоці.

10 червня свої аргументи в суді озвучила Росія. Відкритою була лише вступна частина виступу представника Росії у суді. Слухання за закритими дверима ініціювала РФ.

Нагадаємо:

  • 14 вересня 2016 року Україна ініціювала в міжнародному трибуналі ООН з морського права арбітражне провадження проти Росії для захисту своїх прав як прибережної держави в прилеглих до окупованого Криму зонах Чорного і Азовського морів і Керченській протоці.
  • Україна заявила, що РФ порушує її суверенні права користуватися гарантованими правами в своїх морських акваторіях і на континентальному шельфі в прилеглих до АР Крим морських зонах, включаючи права на природні ресурси континентального шельфу.
  • 22 грудня 2016 року в Міжнародному трибуналі ООН з морського права був сформований суд, який буде розглядати позов України до Росії щодо порушення Конвенції ООН з морського права в зв’язку з розкраданням РФ українських ресурсів на шельфі біля біля окупованого Криму.
  • 22 травня 2017 рік трибунал ООН з морського права затвердив графік розгляду позову України до РФ за порушення нею положень Конвенції ООН з морського права. Українська сторона повинна була подати документи по арбітражному виробництву до 19 лютого 2018 року.
  • 19 лютого 2018 року Україна подала меморандум в арбітражному провадженні проти РФ за Конвенцією ООН з морського права. Документ доводить, що Росія порушила суверенні права української держави в Чорному та Азовському морях та у Керченській протоці.