РФ використовує захоплені в України «вишки Бойка» для радіотехнічної розвідки – ІС

Об'єкти цивільної інфраструктури в північно-західній частині Чорного моря, зокрема захоплені Росією в ході окупації Криму українські вишки для видобутку нафти та газу на морському шельфі, відомі, як «вишки Бойка», переобладнані у військові об'єкти для забезпечення контролю над захопленими активами з використанням військової сили.

Військові РФ на українській морській платформі на Одеському родовищі, 7 вересня 2017р. Фото: dpsu.gov.ua

Про це повідомив координатор групи «Інформаційне опір» Костянтин Машовець, передає Центр журналістських розслідувань з посиланням на агентство Інтерфакс-Україна.

«На бурові платформи були закуплені і встановлені системи спостереження за надводною обстановкою… Застосовувані на бурових системи спостереження типу «Нева-БС» (у вигляді РЛС) призначені для радіолокаційного виявлення і супроводу кораблів, суден і цілей низького польоту… В РЛС реалізований прийом і перехоплення даних на каналах міжнародної автоматизованої системи ідентифікації суден (Automatic Identification System), яка підлягає обов’язковому використанню усіма країнами, що входять до Міжнародної Морської Організації», – йдеться в повідомленні.

У групі ІС заявляють, що таке розміщення систем і конфігурація точок розташування бурових платформ забезпечують агресору практично повний контроль за трафіком комерційних суден і військових кораблів, які прямують у порти України. «Можна говорити про блокаду морського сполучення з використанням об’єктів цивільної інфраструктури. Така стратегія Кремля покликана послабити ефект присутності військового контингенту НАТО в Чорному морі», – наголошується в повідомленні.

СПБУ «Петро Годованець» (перейменована РФ на «Крим-2») на Одеському родовищі, 7 вересня 2017р. Фото: dpsu.gov.ua

Також РФ поставила на чергування установку гідроакустичного контролю за підводною обстановкою: за 61 км від мису Тарханкут на об’єктах МСП-4 Голіцинського родовища, за 72 км від цього ж мису на МСП-17 Штормового родовища, за 66 км на північний схід від острова Зміїний на БК-2 Одеського родовища.

В ІС зазначають, що РФ реалізує наступальну стратегію економічної і військової ізоляції регіону в Чорному морі і формує таким чином полігон для відпрацювання придушення економічної свободи навігації та торгового мореплавання загалом.

Нагадаємо:

  • Під час окупації  Криму Російською Федерацією були захоплені і тепер використовуються активи ДАТ «Чорноморнафтогаз» на півострові та шельфі Чорного моря.
  • 20 вересня 2017 року НАК «Нафтогаз України» і її шість дочірніх компаній подали до суду, сформованого при Постійної палаті Третейського Суду в Гаазі, позовну заяву про відшкодування збитків, заподіяних незаконним захопленням Російською Федерацією активів в АР Крим, які на даний момент оцінюються експертами в 5 млрд. дол.
  • На захоплених в України бурових вишках і платформах на шельфі Чорного моря російські військові встановили радіолокаційні станції.
  • 27 лютого 2019 року Постійна палата третейського суду в Гаазі визнала, що Росія винна у втраті НАК «Нафтогаз України» своїх активів у окупованому Криму, оскільки порушила угоду про захист інвестицій, експропріювавши активи української компанії та її дочірніх підприємств, зокрема ДАТ «Чорноморнафтогаз», на півострові та на шельфі Чорного моря.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine