Закон про ВЕЗ «Крим» має бути скасований – голова комітету Ради Лубінець

Новини
Дмитро Лубінець, голова Комітету ВРУ з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Фото: kherson.ipc.org.ua

Закон «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» приніс тільки негатив та дискомфорт і має бути скасований.

Про це кореспондентам сайту IPC-Херсон розповів голова Комітету Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Дмитро Лубінець.

«Неодноразово на зустрічі з правозахисними організаціями підіймалось це питання і на даний час всі сходяться на тому, що цей закон потрібно скасовувати. Нічого, окрім перепон, які створюються додатково для людей, які є внутрішньо переміщеними особами з тимчасово окупованого Криму, та ніякого позитиву цей закон не приніс», – зазначив Лубінець.

Також він розповів, що 12 лютого, на засіданні Комітету, що відбудеться в контрольному пункті в’їзду-виїзду (КПВВ) «Чонгар» на адмінкордоні з Кримом, буде розглянуто питання щодо скасування цього закону.

Голова Комітету також висловив сподівання, що Верховна Рада якнайскоріше скасує закон про ВЕЗ «Крим» на території окупованого півострова.

Як повідомлялося, 11 лютого глава правління Кримської правозахисної групи (КПГ) Ольга Скрипник, виступаючи на розширеному засіданні комітету ВРУ з прав людини в Херсоні заявила, що прийняття в 2014 році закону про ВЕЗ «Крим» призвело до істотного і необгрунтованого обмеження конституційних прав і свобод як для кримчан, так і громадян, які перетинають адмінкордон з окупованим Кримом в контрольних пунктах в’їзду-виїзду. Тому правозахисники рекомендують скасувати цей закон.

Нагадаємо:

  • Упродовж трьох років кримські громадські діячі та Меджліс кримськотатарського народу закликають скасувати закон про фейкову ВЕЗ «Крим«, оскільки він дискримінує громадян України з Криму (мають статус нерезидентів) і водночас дозволяє українському бізнесу працювати на окупованій території, хоча це порушує санкційний режим, введений західними партнерами і самою Україною на півострові.
  • 3 листопада 2014 року було прийнято Постанову Нацбанку №699, згідно якої громадяни України, а також юридичні особи, які мають кримську реєстрацію, фактично позбавлені надання повного спектру банківських послуг, якими можуть користуватися інші громадяни України (відкриття рахунку, депозиту, оформлення кредиту і покупка іноземної валюти і т.п.).
  • 18 січня 2018 року за пропозицією нардепа Рефата Чубарова було ухвалене протокольне рішення ВРУ про створення робочої групи по внесенню змін до закону України «Про створення вільної економічної зони Крим і про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України».
  • 9 лютого 2019 року в Комітеті ВРУ з питань податкової та митної політики відбулося перше засідання робочої групи по ВЕЗ «Крим». Наступне було призначене на 16 лютого, але його перенесли на пленарний тиждень на прохання народних депутатів, які хотіли взяти участь в роботі групи. Однак засідання так і не відбулось. 
  • Як з’ясував Центр журналістських розслідувань, голова парламентського Комітету з митної та податкової політики Ніна Южаніна заблокувала діяльність робочої групи з напрацювання проекту скасування закону про створення ВЕЗ «Крим» або внесення до нього змін, одноосібно повідомивши голову Верховної Ради про те, що проект закону має бути розроблений урядом.