Суду не буде: хто зриває засідання у «кримських справах» в Херсоні?

Публікації
Сергій Осьмінін в Херсонському міському суді, 5 квітня 2018 р Фото: RFE/RL

На 5 квітня у Херсонському міському суді були заплановані два засідання у «кримських справах». Одне – щодо обрання запобіжного заходу Володимиру Горбенку, капітану риболовецького судна «Норд», якого підозрюють у порушенні Порядку виїзду з окупованої території (із закритого порту Керч). Друге – щодо обрання запобіжного заходу Сергію Осьмініну, «депутату» окупаційної «міськради» Євпаторії та активному учаснику так званої «самооборони Криму». Та обидва засідання були зірвані: коли Осмініна привезли в суд, група осіб спробувала відбити його у співробітників СБУ. Час тримання під вартою без обрання запобіжного заходу підозрюваних вийшов, капітана судна «Норд» відпустили з-під варти. Хто і як зриває судові засідання у Херсоні та нові подробиці у справах двох арештантів –  у матеріалі Центру журналістських розслідувань.

У заблокованому біля суду автомобілі – колаборант Сергій Осьмінін. Його затримали 3 квітня при спробі виїхати до окупованого Криму через КПВВ «Чаплинка». Але, за словами адвоката, на територію України Осьмінін прибув ще у березні.

«Першочергово Сергій Осьмінін заїхав з території Криму через пропуск на Чаплинці 17 березня, там його близько 6 годин допитували оперативники СБУ, вручили йому повістки. Після цього наш клієнт з Києва вилетів закордон в Німеччину. 1 квітня повернувся і намагався 2 квітня повернутися до Криму», – повідомив Павло Черненко, адвокат Осьмініна.

Павло Черненко, адвокат Сергія Осьмініна Фото: investigator.org.ua

3 квітня близько півночі Осьмініна затримали. Його підозрюють у посяганні на територіальну цілісність України.

«Службою безпеки України на КПВВ до тимчасово окупованого Криму було затримано депутата фейкової «Євпаторійської міської ради». Якого підозрюють у вчиненні злочину передбаченого частиною 2 статті 110 Кримінального кодексу України», – повідомив Олександр Жаколін, заступник начальника відділу прокуратури АРК.

Олександр Жаколін, заступник начальника відділу прокуратури АРК Фото: investigator.org.ua

За інформацією Служби безпеки України, у березні 2014 року екс-депутат брав участь у протиправній діяльності так званої «самооборони Криму», зокрема, у захопленні адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування України. Адвокат стверджує, що підозра його підзахисному побудована на показах невідомого свідка.

«О 12 годині 3 квітня співробітники СБУ допитали невідому нам особу. Який зазначив, що нібито наш клієнт в березні 2014 року брав участь в мітингах. І на своєму допиті сказав, що вся ця інформація є у мережі Інтернет. Більше нічого не було і не могло бути, оскільки в місті Євпаторія, за нашою інформацією і за тією інформацією, яку мені повідомив мій клієнт, взагалі мітингів не було. Ані в лютому, ані в березні», – сказав ПавлоЧерненко.

Адвокат помиляється – мітинги у Євпаторії все таки були, і відео з них у мережі предостатньо. Щоправда, знайти на ньому Осьмініна у активній ролі поки що не вдалося. Хоча людина, схожа на нього, на зйомках мітингу присутня.

Мітинг в Євпаторії, 1 березня 2014 р., червоним виділена людина, схожа на Сергія Осьмініна Фото: Youtube TV Каламит

Після анексії Криму співпраця Осьмініна з окупантами вже була відкритою. У 2014 році він став «депутатом» незаконної «міської ради Євпаторії» від партії «Единая Россия». Ймовірно, завдяки цьому Осьмініну – власнику компанії «Машсервис» вдалося зберегти монопольне положення на ринку маршрутних перевезень у Євпаторії.

У Херсоні несподівано кримський бізнесмен-колаборант отримав підтримку якихось молодиків, які допомогли адвокату та дружині Осьмініна заблокувати авто із затриманим. Його адвокат стверджує, що Осьмініна кілька годин утримували незаконно.

«Після того, як я повідомив керівництво ІТТ, що мають звільнити, пройшло десь півгодини. Приблизно о 12:45 5 квітня, на територію ІТТ заїхав пікап Volkswagen. І через кілька хвилин вони виїхали, я знімав на відео як вони вивозять мого клієнта», – розповів адвокат.

Під будівлею суду адвокати та дружина Осьмініна почали перекривати дорогу правоохоронцям. До них долучилася група невідомих осіб. Судове засідання із обрання запобіжного заходу було зірвано.

Фото: Youtube Новостной канал Набережная

Чоловік у сірій куртці на відео, який активно допомагає адвокатам, – херсонський журналіст і співвласник інформагенції «Таврія-Ньюс» Кирило Стремоусов. Говорить, що біля суду боровся за права людини, які були порушені.

У Херсоні Стремоусов раніше був більше відомий як борець за іншу ідею – «Единую Русь». Був організатором так званих «Русских пробежек» – руху за здоровий спосіб життя, започаткованого російськими націоналістами у 2012 році. На YouTube каналі Стремоусова можна знайти не одне відео з такими зверненнями.

«Що таке «Единая Русь»? «Единая Русь» – це сила, яку перемогти неможливо. Пам’ятаємо казку про кота в чоботях – так ось станьте маленькими мишами і вас з’їдять. До чого нас штовхають політики. Ми за єдність народу», – сказав Стремоусов перед одною з пробіжок.

Те, що опинився біля суду, коли там спробували відбити депутата окупаційної влади, Стремоусов називає випадковістю, а свою активність пояснює громадянською позицією.

«Коли мені кажуть, що сепари, хтось ще. Моє відверте відношення до цієї ситуації: ми ж будуємо демократичне європейське суспільство? Такі речі не припустимі. Тому чи сепар він, чи вбивця, чи гвалтівник. Він має права», – каже Стремоусов.

Кирило Стремоусов Фото: investigator.org.ua

У державному реєстрі засновниками інформагенції «Таврія-Ньюс» разом із Стремоусовим вказані бізнесмен Анатолій Коваленко та керівник Херсонської обласної екоінспекції Устин Мальцев.

В останні півроку колишній начальник рибінспекції Генічеська Кирило Стремоусов займається ще й політичною діяльністю – очолює обласний осередок Соціалістичної партії України. Тепер він частий гість на засіданнях міськради, які періодично зриває, і називає себе антикорупціонером.

А на запитання кореспондентів Центру журналістських розслідувань про  участь у зриві засідання суду про обрання запобіжного заходу колаборанту Осьмініну, заявив, що про це говорять ті, кому не подобається його активна антикорупційна діяльність.

«Зірвано? Як зірвано? Послухайте, знаєте по-перше було, що я хотів відбити. Ну чи за моєї участі. Питання як я хотів відбити? Де поранені? Хто на кого нападав? Ті всі пости пишуть ті злодії, які обікрали, які замішані в корупції в нашій міській раді», – сказав Стремоусов.

Судове засідання щодо обрная запобіжного заходу Осьмініну було проведено того ж дня, але о 10 годині вечора. Його попереднє затримання суддя визнав незаконним, але запобіжним заходом обрав арешт на два місяці, без права внесення застави. У Осьмініна з’явився відомий київський адвокат Ростислав Кравець, який зі своєї сторінки в соцмережі активно коментує хід справи.

За інформацією наших джерел, на захист і звільнення Осьмініна грошей не шкодують, а методи були задіяні усі можливі, включно із сумнівними з точки зору закону.