Верховна Рада ввела воєнний стан в 10 областях України на 30 днів

Новини

Верховна Рада затвердила указ президента Петра Порошенка про введення на 30 днів воєнного стану в 10 областях України, які межують з Росією і Придністров’ям та розташовані на узбережжях Чорного і Азовського морів.

За це рішення увечері 26 листопада проголосували 276 народних депутатів, передає Центр журналістських розслідувань.

Воєнний стан ввели в Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, Херсонській, Донецькій, Запорізькій областях і у внутрішніх водах Азово-Керченської акваторії.

Відповідно до указу президента, воєнний стан вводиться з 14:00 26 листопада. Він триватиме 30 днів, тобто до14:00 26 грудня.

Виступаючи в Раді перед голосуванням, президент Петро Порошенко заявив, що військовий стан у низці областей буде введено тільки в разі наземної операції регулярних військ РФ за межами операції Об’єднаних сил і незаконно анексованого Криму.

«Підкреслюю, що особливе становище буде введено тільки в разі наземної операції регулярних військ РФ за межами операції Об’єднаних сил і за межами незаконно анексованого Криму», – сказав глава держави.

За його словами, якщо спільними зусиллями вдасться уникнути наземної російської військової агресії, то не буде введення обмеження прав і свобод громадян.

Раніше Порошенко підписав указ №390/2018 про введення в дію рішення РНБО про воєнний стан в Україні.

Нагадаємо, 25 листопада ВМС України повідомили, що прикордонні кораблі Росії провели «відверто агресивні дії» проти малих броньованих артилерійських катерів «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдового буксиру «Яни Капу» ВМСУ, які здійснювали плановий перехід з порту Одеси в порт Маріуполя на Азовському морі. Зокрема, російський прикордонний корабель «Дон» здійснив таран буксиру «Яни Капу». Після цього РФ перекрила Керченську протоку для судноплавства.

Після кількох годин очікування катери та буксир ВМСУ виришіли повернутись у Чорне море. Під час виходу з Керченскої протоки вже в нейтральних водах російські кораблі відкрили вогонь на ураженяпо корабельній групі ВМСУ. Катер «Бердянськ» було пошкоджено він втратив хід, катер «Нікополь» та буксир «Яни Капу» були заблоковані. Після цього катер «Бердянськ» та буксир були атаковані і захоплені російськими військовими.

За інформацією Генштабу ВС України, всього на кораблях ВМСУ перебувало 23 військовослужбовця. Внаслідок атаки було поранено шість українських моряків, з них двоє – у важкому стані. Омбудсмен РФ стверджує, що поранені лише троє українських військових і їх стан не важкий.

Незаконно захоплені військовими РФ в Чорному морі малі броньовані катери «Бердянськ», «Нікополь» і рейдовий буксир «Яни Капу» ВМС України доставлені в порт окупованої Керчі.

Президент України Петро Порошенко звернувся до керівництва РФ з вимогою негайно звільнити українських моряків і кораблі ВМСУ, незаконно захоплені російським військовими в Чорному морі на виході з Керченської протоки.

Правозахисники вказують, що згідно Женевської конвенції, українські військовослужбовці, затримані РФ 25 лютого в ході захоплення кораблів ВМСУ в Чорному морі, є військовополоненими. Росія порушує міжнародне гуманітарне право, відкриваючи кримінальні справи проти українських моряків.

Генеральний штаб ЗС України опублікував перехоплені військовою розвідкою радіопереговори командирів російських прикордонних кораблів, які 25 листопада таранили в Чорному морі рейдовий буксир «Яни Капу» ВМСУ, аби не дати корабельній групі українського флоту пройти до Керченської протоки.