Компанії українських олігархів у Криму використовують одночасну реєстрацію в юрисдикціях України та РФ для обходу санкцій

Компанії українських олігархів, які працюють в окупованому Криму, використовують одночасну реєстрацію в юрисдикціях України та РФ, або ж реєстрацію одночасно на півострові та в Росії для обходу введених США та ЄС кримських санкцій, які передбачають, зокрема заборону на інвестиції в Крим, на відкриття нового бізнесу на півострові та на експорт вироблених у Криму товарів.

Єгипетський суховантаж STAR OF SEA (Flag: Panama) завантажує зерно для Північного Кіпру на зерновому терміналу Авліта в Севастополі 02.10.17 Фото: blackseanews.net

Про це йдеться у матеріалі Центру журналістських розслідувань «Схеми обходу «кримських санкцій».

Авторами і піонерами впровадження схеми компаній-клонів цілком заслужено можна вважати українських мільйонерів та олігархів.

Так Дмитро Фірташ, якому належить завод «Титан» у місті Армянськ в окупованому Криму, змінив юридичну адресу компанії на Київ, назву – на Юкрейніан кемікал продактс, а сам виробничий комплекс став Армянською філією. Паралельно у Москві на довірених осіб зареєстрували ТОВ «Титановые инвестиции», яке взяло завод в оренду. Сировину – ільменітовий концентрат і досі, змінюючи «ільменітову схему», возять з України. Відтак в Україні компанія може звітувати, що не займається виробництвом двоокису титану в Криму, а тим більше не експортує його всупереч санкціям. Московська компанія потрапила під санкції. Але не Фірташ, і не його західні компанії.

Стівідорна компанія «Авліта» із найбільшим у Криму зерновим терміналом та «Морський індустріальний комплекс» (МІК) з найбільшим сухим доком у Севастополі належали найбагатшому українцю Ринату Ахметову. «Авліта» – один із найбільших порушників кримських санкцій: систематично відвантажує на незаконний експорт зерно та інші вантажі, обслуговує судна, які незаконно заходять у закриті порти Криму. Аби не потрапити під санкції, портові активи Ахметова у Севастополі, зареєстровані і в Україні, і в РФ, переписали на московські компанії, бенефіціарами вказали менеджерів московського кума олігарха – композитора Ігоря Крутого. У 2018 році і «Авліта», і «МІК» були продані ТОВ «Морские и нефтегазовые проекты», що через «Завод «Красное Сормово» входить до державної «Объединенной судостроительной корпорации». Гіганта російської оборонки, що знаходяться під санкціями ЄС і США. Але не «Авліта», і не Ахметов.

Ще одним олігархом, чия компанія продовжує працювати у Криму, є народний депутат Олександр Герега. Після окупації Криму Росією його гіпермаркети «Епіцентр» та «Нова лінія» змінили свої вивіски на «Новацентр». Засновником нової кримської компанії стала фірма, яку Герега зареєстрував у підмосковному Пушкіно в травні 2014 року, відрізавши таким чином свій кримський бізнес від українського. «Новацентр» навіть брав участь у російських держзакупівлях – продавав будматеріали Чорноморському флоту РФ та вкраденому в України санаторію «Нижня Ореанда», який перебуває під санкціями.

Гіпермаркет «Новацентр» (колишній «Епіцентр») в Сімферополі Фото: novacentr.com

«Як не дивно це звучить, але з точки зору українського законодавства компанії Фірташа, Ахметова, Косюка, Герег та інших мільйонерів не є порушниками санкцій. Бо закон про створення фейкової ВЕЗ «Крим» на окупованій території дозволяє все те, що західні санкції забороняють – вести і розвивати бізнес у Криму. І це державою Україна (в особі ВР минулого скликання та президента Петра Порошенка) узаконена схема обходу санкцій ЄС та США, що підриває дію західних санкцій», – йдеться у росзлідуванні ЦЖР.

Як повідомлялось, кримські підсанкційні банки здійснюють банківську діяльність за межами півострова через систему кореспондентських рахунків у російських банках, які не працюють в окупованому Криму, і це створює «дірку» в санкціях США та ЄС. 

Нагадаємо:

  • Санкції щодо РФ через анексію Криму з боку США і ЄС були введені в грудні 2014 року.
  • 25 лютого 2020 року президент Сполучених Штатів Дональд Трамп продовжив ще на рік пакет санкцій, введених США в 2014 році проти Росії за незаконну окупацію і анексію Криму.
  • 18 червня 2020 року Рада Європейського Союзу продовжила до 23 червня 2021 року кримські санкції.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine